Virtuvė, receptai

Gardi vakarienė šeimai iki 5 eurų: nustebinkite artimuosius apkepėle su kopūstais

Kopūstai – daugelyje sodų bei daržų randama maistinga daržovė, kurią žiemos metu mėgstama rauginti. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, kopūstai yra pigi daržovė, tinkanti tiek salotų, tiek įvairių troškinių bei sriubų gaminimui. Tiesa, norint kopūstus ilgiau išlaikyti šviežius, geriausia juos laikyti sausoje, vėsioje vietoje. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė atkreipia dėmesį, jog kopūstai turi daug antiuždegiminių ir kitų naudingų medžiagų, tačiau jų vengti reikėtų žmonėms, turintiems skydliaukės ligų.

Antiuždegiminių medžiagų šaltinis

Pasak „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, kopūstai priklauso kryžmažiedžių augalų šeimai: „Šiai šeimai priklauso tie augalai, kurie yra vieni turtingiausių žmogui naudingosiomis medžiagomis. Kopūstai turi mažai kalorijų ir daug skaidulų, ypatingai tirpių, taip pat yra turtingi vitaminais C, K, B ir E, kaliu, magniu, kalciu ir kitomis maistinėmis medžiagomis. Svarbu paminėti ir tai, kad kopūstai turi daug antiuždegiminių medžiagų, nes tiek daržovėje, tiek jos sultyse yra daug fitochemikalų.“

Nors, pasak gydytojos dietologės, termiškai apdorojant kopūstus fitochemikalų bei vandenyje tirpių vitaminų mažėja, išlieka skaidulos bei žmogaus organizmui naudingi mikroelementai, prisideda papildomų naudingų medžiagų. „Kopūstai – tai daržovė, kurią galima rauginti, o rauginimo metu kopūstai tampa probiotikų šaltiniu“, – pasakoja dr. E. Gavelienė.

Tačiau gydytoja įspėja, kad nepaisant visų naudų, kopūstuose yra kai kurių, žmogaus virškinimo sistemos sunkiau virškinamų, sieros junginių, todėl ši daržovė pasižymi pilvą pučiančiu poveikiu: „Šią kopūstų savybę reikėtų atsiminti ir atsakingai pasirinkti, kam kokį kiekį kopūstų tinka vartoti. Jų privengti bei dėl vartojimo pasitarti su savo gydytoju rekomenduojama tiems žmonėms, kurie turi kai kurių skydliaukės ligų, nes kopūstuose yra medžiagų, susijusių su skydliaukės hormonų gamyba bei jodo įsisavinimu.“

Populiariausi baltagūžiai kopūstai

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pasakoja, kad pirkėjų šiuo metu labiausiai mėgstami baltagūžiai kopūstai, tačiau pastebimas augantis lietuvių susidomėjimas ir brokoliais. „Parduotuvių lentynose taip pat turime kalafiorų bei žiedinių kopūstų (tinkančių ne tik salotoms, bet ir garnyrui) bei „Romanesco“ kopūstų, kurie yra žiedinio kopūsto atmaina. Jų skonis labai panašus į žiedinių kopūstų, tačiau žiedas yra žalsvos spalvos ir labai gardžiai atrodo lėkštėje. Kopūstinėms daržovėms taip pat priklauso kale lapiniai kopūstai – tai populiarus veganų pasirinkimas, turintis labai daug naudingų elementų, bei raudonasis kopūstas, kurio visas grožis slypi spalvoje. Jis ypač populiarėja pavasarį, per Velykas, nes šios rūšies kopūstai naudojami kiaušinių dažymui.“

Pasak specialistės, baltagūžių kopūstų pardavimai ženkliai išauga per rauginimo sezoną. „Pastebime, kad kopūstus rauginti žmonės pradeda nuo spalio pabaigos, tačiau taip termiškai apdorotų kopūstų vartojimas priklauso nuo orų. Kuo šiltesnis ruduo, tuo toliau rauginimas nukeliamas į žiemos mėnesius, mat žmonėms dar norisi pasimėgauti šviežiomis daržovėmis. Tačiau kai lauke paspaudžia šaltukas, raugintų kopūstų pardavimai iškart išauga, nes raugas savyje turi daug vitamino C, kuris ypač naudingas šaltuoju metų laiku“, – sako O. Suchočeva.

Pataria, kaip kopūstus išlaikyti šviežius

Tam, kad kopūstai kuo ilgesnį laiką išliktų švieži, „Rimi“ komercijos operacijų vadovė rekomenduoja juos laikyti sausoje, vėsioje vietoje. „Kopūstai, kaip ir kiti šakniavaisiai, yra ta daržovė, kurią galima laikyti ilgai. Senstant džiūsta tik viršutiniai lapai, tačiau juos nuėmus galima rasti šviežius lapus. Renkantis kopūstus parduotuvėje, svarbu atkreipti dėmesį į jų kotą. Kuo jis mažesnis, tuo nuo kopūsto buvo nuimta mažiau lapų. O brokolių žydėjimo požymius išduoda šviesūs žiedeliai ant paviršiaus“, – atkreipia dėmesį ekspertė.

Anot jos, kalafiorus, kale lapinius bei žiedinius kopūstus galima skanauti ne tik šviežius, bet ir užšaldyti: „Jei šias daržoves užšaldysite, jos praktiškai nepraras savo skonio ir išvaizdos savybių, išlaikys naudingas medžiagas bei vitaminus. Taigi, norintiems sutaupyti ypač pravartu jų įsigyti sezono ar nuolaidų metu ir pasiruošti iš anksto. Sutaupyti apsiperkant taip pat padės tikslesnis planavimas bei oranžiniais lipdukais pažymėtų prekių pirkimas. Kokybiškų produktų už prieinamą kainą leis įsigyti „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas ir kaupimą nuo išleistos sumos.“

Kaip tinkamai paruošti kopūstus

Pasak „Rimi“ kulinarijos technologės Linos Barčaitės, prieš pjaustant kopūstus reikėtų pašalinti senus arba pažeistus išorinius lapus, tada kopūstą nuplauti. Apdoroti kopūstus reikėtų pagal tai, kokį patiekalą norima gaminti: „Šviežių daržovių sriubai naudojame šviežią kopūstą, kuris verda apie penkias minutes, o rudens derliaus kopūstai labai populiarūs greitam marinavimui. Juos reikėtų plonai supjaustyti, sudėti morkas, cukrų ir palikti marinuotis. Žiedinį kopūstą galima šiek tiek apvirti arba tiesiog supjaustyti ir dėti į salotas.“

„Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė kviečia namuose išsikepti ir paragauti skoniu stebinančią bei pigią kopūstų apkepėlę.

Kopūstų apkepėlė

RECEPTAS

Apkepėlei reikės:

400 g kopūstų;

300 g kreivabūdės;

2 šaukštų sviesto (ghi);

5 g krapų;

1 šaukštelio čiobrelių;

druskos pagal skonį.

Tešlai reikės:

400 ml „Rimi Basic“ kefyro;

3 vnt. „Rimi Basic“ kiaušinių;

1 šaukštelio druskos;

220 g „Rimi Basic“ miltų;

0,5 šaukštelio sodos;

2 šaukštų sezamų sėklų.

Gaminimo eiga:

Kopūstą supjaustykite šiaudeliais ir pakepinkite keptuvėje su sviestu 2–3 min., kol suminkštės. Tuomet sudėkite nuplautas, nusausintas kreivabūdes. Mažesnes dėkite visas, o didesnes suplėšykite.
Visus tešlai ruošti skirtus ingredientus, išskyrus sezamų sėklas, mentele sumaišykite dubenėlyje.
Paruoštą tešlą sumaišykite su kopūstais ir kreivabūdėmis, gautą masę sukrėskite į kepimo popieriumi išklotą formą, apibarstykite suformuotą apkepėlę sezamų sėklomis ir kepkite 30–40 min. iki 180 °C įkaitintoje orkaitėje, kol apkepėlės paviršius šiek tiek paruduos.
Paruoštą patiekalą perkelkite į lėkštę ir patiekite į stalą karštą su grietine.
Patarimas. Apkepėlę galima apibarstyti tarkuotu kietuoju sūriu.

Skanaus!

Parašykite komentarą