Verslas

Fondų investicijos: į Lietuvos įmones iškeliavo 111 mln. Eur

2018 m. rizikos ir privataus kapitalo fondų investicijos Lietuvoje pasiekė naujas aukštumas – per metus investuota 23,7 mln. Eur. Didžiausi sandoriai vyko su Lietuvos įmonėmis, žinomomis ir už šalies ribų: „Caffeine Roasters“, „Audimas“, „Pardavimo aparatai“, „Freor“, „Kelprojektas“ ir kt.

„Praėję metai buvo tikrai įspūdingi. Tai signalizuoja, kad Lietuvoje yra nemažai augančių, stiprių įmonių, kurioms fondų investicijos padeda pereiti į naują augimo etapą bei plėstis ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų“, – sako Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacijos (VCA) valdybos pirmininkas Šarūnas Alekna.

Iš viso 2018 m. pabaigoje rizikos kapitalo fondai buvo investavę į 137 įmonių, kuriose dirba 5,3 tūkst. žmonių.

Investicijas labiausiai traukė informacijos ir komunikacijos technologijos

Veiklos dešimtmetį mininčios VCA direktorė Skaistė Budbergytė-Zabielaitė pastebi, kad bendros rizikos ir privataus kapitalo fondų investicijos nuo 2010 m. pasiekė jau 111,6 mln. Eur.

„Kartu su kylančia ekonomika naują augimo pagreitį įgavo ir daug mažesnių šalies bendrovių, kurioms fondai padeda augti. Dar 2010 m. fondų metinės investicijos siekė 0,2 mln. Eur, po 8 metų jos išaugo iki 23,7 mln. Eur.

Tad mes, kaip asociacija, ir toliau drąsinsime visas potencialo turinčias įmones, ne tik startuolius, pasinaudoti augimo galimybėmis“, – sako VCA direktorė.

Jos teigimu, dažniausiai investuota į informacijos ir komunikacijos technologijas, tačiau pagal didžiausios vidutinės investicijos sumą – 2,64 mln. Eur – pirmauja paslaugų sektorius.

Įžvelgia naudą

Š. Aleknos teigimu, nors augimo statistika daro įspūdį, Lietuvoje ši rinka vis dar jauna ir pagal rizikos kapitalo investicijų apimtį vis dar gerokai atsiliekame nuo išsivysčiusių rinkų. Tačiau akivaizdu ir kita – vis daugiau verslų supranta, kaip ir kada galima pasitelkti papildomas investicijas, reikalingas augimui.

Pasikeitė ir privačių investuotojų požiūris. Rizikos kapitalas Lietuvoje vis dažniau matomas kaip patraukli investicija, kurios potencialią grąžą atskleidžia vis dažnesni investicijų pardavimai – jų 2019 m. turėtų būti dar daugiau.

Rinkos augimui Lietuvoje didelį poveikį turėjo viešųjų institucijų finansavimo priemonės, ateinančios iš tokių institucijų kaip Europos investicijų bankas ar Europos plėtros ir rekonstrukcijos bankas, kurios prisidėjo prie kapitalo fondų rinkos sukūrimo šalyje. Tačiau pastaraisiais metais, šioje rinkoje vis aktyviau veikia INVEGA, įgyvendindama įvairias rizikos kapitalo rinkos skatinimo priemones.

Pranešimą paskelbė: – -, UAB „VIP Viešosios informacijos partneriai”

Parašykite komentarą