Studijos

Europos kultūros parlamento generaliniam sekretoriui – VDU garbės daktaro vardas

Rugsėjo 8 d., ketvirtadienį, Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) įteiks garbės daktaro vardo regalijas Europos kultūros parlamento (EKP) generaliniam sekretoriui Karl-Erik Norrman. Rugsėjo 8–11 dienomis jis dalyvaus EKP sesijoje, kuri pirmą kartą vyks Lietuvoje – Vytauto Didžiojo universitete (VDU).

Pasak VDU profesoriaus, filosofo Gintauto Mažeikio, K. E. Norrman yra iškili asmenybė, kurios veikla, ypač Europos kultūros parlamente, yra itin reikšminga šiandieninių Europos įvykių kontekste.

„Privalome būti susirūpinę tiek dėl Rusijos ir Ukrainos karo, tiek dėl konflikto tarp Rusijos ir Europos, kuris peržengia karo ir ekonomikos sferas, skaldo Europos kultūrą, skatina naujas neapykantos ir atskirties formas. Universitetų ir Europos kultūros parlamento (EKP) tikslas – išlaikyti pagarbų ir laisvą tarpusavio supratimą bendroje, įvairiapusėje kultūrinėje erdvėje. Šio tikslo jau daug metų siekia ir EKP generalinis sekretorius Karl Erik Norrman“, – paaiškina VDU profesorius, filosofas Gintautas Mažeikis.

VDU garbės daktaro vardas K. E. Norrman suteikiamas už jo plačią mokslinę ir praktinę veiklą, svarų indėlį į Europos kultūrą ir kultūrinės diplomatijos plėtojimą. EKP generalinis sekretorius turi daugiau nei 30 metų diplomatinio darbo patirtį, jis taip pat dėsto Kultūros diplomatijos institute Berlyne ir yra buvęs operos solistas.

„Karl-Erik Norrman idėjos ir veikla atspindi ir daro įtaką šiuolaikinėms tendencijoms kultūroje ir politikoje. Labai džiaugiamės, kad turime galimybę praturtinti universiteto bendruomenę šiuo nauju nariu ir sustiprinti savo pastangas dirbti drauge geresnio pasaulio vardan“, – sako prof. G. Mažeikis.

Europos kultūros parlamentas – tai nevyriausybinė organizacija, kurios tikslas – siekti, kad būtų išgirsti nepriklausomi menininkai, palaikyti etines ir estetines vertybes, skatinti dialogą tarp menininkų ir kitų kūrybingų žmonių. „Menininkai turi būti atsvara augančiai technokratijos įtakai Europoje. Taip pat sakome, kad kultūra yra visuomenės šerdis, o kūrybiškumas – žmogiškosios egzistencijos šaltinis“, – svarbiausius EKP tikslus įvardija K. E. Norrman.

Iš viso Europos kultūros parlamentas vienija apie 200 narių iš apie 40 žemyno šalių. „Tai – architektai, operos dainininkai, dailininkai, galerijų ir teatrų vadovai, filosofai, režisieriai, žurnalistai… Tarp Anapilin iškeliavusių parlamentarų paminėtina žurnalistė Anna Politkovskaja, kurios žudikai Putino Rusijoje taip ir nerasti, bei Leonidas Donskis, filosofas ir kultūros politikas“, – pažymi prof. Gintautas Mažeikis.

EKP nuolat diskutuoja opiais visai Europai aktualiais klausimais. „Tai aštri diskusijų vieta, kur kartais būna ištisi mitingai. Juose buvo labai plačiai ir aštriai aptariama Graikijos ekonominė krizė ir šios šalies bandymas pasitraukti iš ES, ką tai reiškia Europai, kurios demokratija gimė Atėnuose. Atitinkamai buvo svarstomas „Brexitas“ (D. Britanijos pasitraukimas iš ES), buvo reaguojama į Serbijos ir Kosovo besitęsiantį konfliktą, Rusijos karą prieš Sakartvelą, Krymo okupacija, šį kartą bus kalbama ir apie Rusijos agresiją prieš Ukrainą“, – teigia filosofas.

Kaune vyksiančioje EKP sesijoje dalyvaus šio parlamento nariai, nepriklausomi menininkai, rašytojai, muzikantai, istorikai, filosofai, dizaineriai ir kitų kultūros sričių atstovai iš D. Britanijos, Švedijos, Graikijos, Airijos, Nyderlandų ir kitų Europos šalių. Sesijos metu vyks diskusijos, kūrybinės dirbtuvės, parodų pristatymai. Visuomenei atviruose renginiuose bus aptariamos temos, susijusios su Europa ir jos kultūra – universitetų vaidmuo Europos kultūros sostinėse, kultūros diplomatija, kultūros vaidmuo karo kontekste ir kiti klausimai.

EKP sesija prasidės rugsėjo 8 d., 14 d., VDU Didžiojoje auloje (Gimnazijos g. 7, Kaunas), kur vyks iškilmingas VDU Senato posėdis. Čia bus ne tik įteiktos VDU garbės daktaro regalijos Karl-Erik Norrman, tačiau ir bus apdovanojami universiteto darbuotojai bei partneriai. Jiems bus įteikiami proginiai Lietuvos universiteto 100-mečio medaliai.

Po posėdžio, 17 val., VDU Muzikos akademijos koncertų salėje (V. Čepinskio g. 5, Kaunas) vyks nemokamas Muzikos akademijos dėstytojų koncertas, skirtas Europos kultūrai ir Europos kultūros parlamento sesijai.

Europos kultūros parlamento sesija Kaune yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.

Būtina registracija internetu. Registracija vyksta iki rugsėjo 6 d.

Renginys vyks anglų kalba.

Išsami renginio programa

Europos kultūros parlamento tinklalapis

Žiniasklaidos atstovus maloniai kviečiame dalyvauti spaudos konferencijoje su EKP prezidentu Pär Stenbäck, EKP generaliniu sekretoriumi Karl-Erik Norrman ir EKP nariu, VDU profesoriumi Gintautu Mažeikiu.Spaudos konferencija vyks rugsėjo 9 d., penktadienį, 17.15 val., VDU mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28, Kaunas).

Pranešimą paskelbė: Martynas Gedvila, Vytauto Didžiojo universitetas

Parašykite komentarą