Verslas

ENTSO-E paskelbė 10-ies metų elektros energetikos infrastruktūros plėtros planą

Europos perdavimo sistemos operatorius vienijanti organizacija ENTSO-E paskelbė pirmąjį 10-ies metų elektros energetikos plėtros projektų planą (angl. TYNDP, Ten-Year Network Development Plan), pakoreguotą atsižvelgiant į visuomenės ir specialistų pateiktus pasiūlymus.

Į planą įtraukti beveik 500 elektros energijos infrastruktūros plėtros projektų iš 32 šalių. Tarp jų – ir 9 svarbiausi Lietuvos energetikos plėtros projektai: jungtys su Švedija ir Lenkija, Bitėnų skirstomasis punktas, 330 kV elektros linija Klaipėda-Telšiai ir kitų vidaus tinklo linijų plėtra, siekianti 2020 metus.

„Investicijos į elektros energijos infrastruktūrą yra būtinos, pirmiausia – siekiant Europos Sąjungos tikslo iki 20 proc. padidinti iš atsinaujinančių energijos šaltinių pagamintos energijos dalį, taip pat sudarant sąlygas laisvai prekybai, vidinių elektros rinkų plėtrai ir užtikrinant elektros energijos tiekimo saugumą bei sistemos patikimumą nuolat augančiame elektros perdavimo tinkle, jungiančiame daugiau nei 525 mln. elektros energijos vartotojų Europoje“, – sakė Lietuvos perdavimo sistemos operatoriaus LITGRID UAB generalinis direktorius Vidmantas Grušas.

Kovą surengtame ENTSO-E seminare, kuriame buvo teikiami siūlymai TYNDP plano tobulinimui, dalyvavo per 100 suinteresuotų visuomenės grupių atstovų. Europos komisija, organizacijos EURELECTRIC, EWEA, „Greenpeace“ ir „T&D Europe“ pateikė 21 rašytinį atsiliepimą apie planą. Juose buvo išreikštas pritarimas plane išsakytai būtinybei operatyviau statyti perdavimo linijas, būtinas Europos elektros energijos politikos tikslų įgyvendinimui. Konsultacijos taip pat parodė, kad svarbiausia kliūtis statant elektros energijos perdavimo infrastruktūrą sukuria įvairios reguliavimo procedūros, todėl buvo paminėtas ir tokių procedūrų supaprastinimo ir sutrumpinimo poreikis.

Suinteresuotos šalys siūlo leidžiant antrąjį, patikslintą, TYNDP planą 2012 m. birželį, dar daugiau dėmesio skirti klimato kaitos planui „20/20/20”, kuriuo siekiama iki 2020 m. 20 proc. sumažinti šiltnamio dujų patekimą į atmosferą, sunaudoti 20 proc. mažiau elektros energijos, ją naudojant efektyviau, ir 20 proc. padidinti iš atsinaujinančių energijos šaltinių pagamintos energijos dalį.

TYNDP yra pavyzdinis dokumentas, kuris pasitarnaus formuojant Europos teisę, susijusią su elektros energijos infrastruktūros vystymu.

Pilnas dokumentas yra ENTSO-E svetainėje adresu: www.entsoe.eu.

Parašykite komentarą