Turėti jaukius, patogius ir gražius namus – ko gero dažniausia būsimų naujakurių svajonė. Jai įgyvendinti dažnas renkasi profesionalų – interjero dizainerių – paslaugas. Apie tai, kaip patikėti savo svajones į specialisto rankas ir jam ne tik netrukdyti, bet ir padėti, kartu išvengti klaidų ir įtampos, pasakoja interjero dizainerė, „Redeco“ studijos vadovė Vismantė Tubelytė.
Išsirinkti geriausią specialistą padės susitikimas
Pradėję dairytis interjero dizainerių žmonės neretai pasimeta tarp puikių specialistų gausos. Vartant sukurtų interjerų nuotraukas galima paskęsti spalvų, medžiagų, baldų įvairovėje, todėl būtina žinoti, kas konkrečiai svarbu būsimiems naujakuriams.
Pasak būsto Vilniuje šeimininkės Eglės, jiedu su vyru aiškiai žinojo, kad jų svajonių namai turi būti pirmiausia funkcionalūs, o erdvės – patogiai ir efektyviai išnaudotos. Tad beliko tik išsirinkti profesionalą, kuris paverstų kotedžą „Karaliaučiaus slėnyje“ svajonių namais.
Susitikę su Vismante ir pasikalbėję apie tai, kaip dirba dizainerė, kokį stilių mėgsta ir įsitikinę, kad jų ir dizainerės suvokimas apie namų jaukumą sutampa, šeimininkai žinojo, kad gali drąsiai jai patikėti visą interjerą.
Skubėti negalima delsti – kur dėti kablelį?
Pasak interjero dizainerės Vismantės Tubelytės, didele dalimi projekto sėkmę lemia tinkamas darbų tempas ir planavimas. Skyrus pakankamai dėmesio detaliai apsvarstyti ir suderinti namų viziją pačioje projekto pradžioje, visas procesas būna daug sklandesnis.
Jei labai skubama, namų įrengimas iš malonaus proceso virsta įtampą keliančiu, verčiančiu priimti skubotus sprendimus. Būtent kylanti nepageidaujama įtampa, pasak dizainerės, yra indikatorius, jog proceso dalyviams būtina trumpam sustoti ir nusiraminti.
Kitas kraštutinumas – užsitęsęs projekto įgyvendinimas, kuomet visos pusės natūraliai pradeda pamiršti sutartus sprendimus (juk kuriant interjerą dalyvauja ne tik šeimininkai, bet ir partneriai, apdailininkai, baldininkai), atsiranda laiko dvejonėms, kurios taip pat ima kelti įtampą.
To išvengti padės atsakingas planavimas ir numatyto darbų grafiko laikymasis. Nors nuo netikėtumų tai ir neapsaugos – visiems dalyviams turint aiškų planą darbai vyks kur kas sklandžiau.
Išdrįsti keisti tradicijas
Vismantės teigimu, nors apie tai, kad viskas keičiasi, lyg ir žino kiekvienas, šablonų ir tradicinio namų vaizdinio atsisakyti nėra lengva. Bet reikia išdrįsti.
„Tai, kas buvo aktualu seniau – uždara virtuvė, atskiras darbo kambarys, nebūtinai tinka šioms dienoms. Paslaptis paprasta – visi daug dirbame, skubame, šeimos vis rečiau susiburia paprastam kasdieniškam bendravimui, pabuvimui kartu tarsi neveikiant nieko išskirtinio“, – pastebi dizainerė.
Būtent taip ir gimsta funkcionalios, keliems šeimos nariams užsiimant skirtinga veikla pabūti kartu leidžiančios erdvės.
Jaukūs namai – nebūtinai balti
Pasak namų šeimininkės Eglės, spalvų ir medžiagų pasirinkimas – vienas pagrindinių uždavinių kuriant namų jaukumą. Dar pirmojo susitikimo su dizainere metu šeimininkai aptarė, kad namuose nori kuo daugiau natūralių ir grynų medžiagų bei spalvų, bei kuo mažiau stiklo ir veidrodinių paviršių, kurie reikalauja daug priežiūros.
Taip atsirado sprendimai su daug medžio, metalo bei pilkos, žalios ir rudos spalvos. Nors, kaip prisimena Eglė, šiek tiek dvejonių dėl to, ar namai nebus per tamsūs, būta, tačiau jie pasitikėjo dizainerės žodžiu, kad jaukūs namai nebūtinai turi būti balti.
„Dabar tai jaučiame per kiekvieną detalę – eidami basomis per ąžuolo grindis, matydami, kaip šviesa krinta per metalo konstrukcijas – visa tai sukuria šilumą ir norą patogiai įsitaisyti ir tiesiog mėgautis buvimu namuose“, – apie savo namų jaukumą pasakoja Eglė.
Pasak dizainerės V. Tubelytės, šio kotedžo grožis slypi paprastume: „Tą patį galiu paminėti ir apie šių namų šeimininkus – paprastumas, laisvumas, jaukumas, atvirumas šiuose namuose jaučiamas ne tik namų detalėse.“
Kokia spalva šiemet karaliaus interjeruose?
Kiekvienais metais „Pantone“ spalvų institutas (kompanija „Pantone“ yra sukūrusi vieną plačiausiai pasaulyje naudojamų spalvų sistemų) skelbia metų spalvą. 19 metų iš eilės madingiausia spalva užpildo visas dizaino sritis – nuo interjerų iki darbužių.
„2017–ųjų metų favoritė buvo šviesi ir ryški žalumos žalia („greenery“), pernai – „ultra violetinė“. Reikia pastebėti, kad ji nelengvai rinko gerbėjų ratą, ypač interjero dizainerių tarpe. Tai tikrai negresia 2019 metų spalvai – „Living Coral“, gyvybingas koralas, kuriame susilieja prigesintos raudona, oranžinė spalvos ir aukso pustoniai. Interjero salonuose jau stebimas koralinis asortimentas, kuris greit atsispindės realizuotuose šių metų interjeruose“, – pasakoja „Citus“ interjero dizainerė Lina Urban.
Ji įsitikinusi, kad naująja spalva lengva atnaujinti namus: ji puikiai dera prie Lietuvoje vyraujančių pilkų ir rusvų interjerų. Koralų spalva puikiai dera su jai priešinga spalva – pilkai mėlyna. Beje, mėlyna spalva yra absoliučiai nepavaldi madoms ir tendencijoms – tai populiariausia namų akcentų spalva.
Dizainerė rekomenduoja didelių plotų intensyvia koralų spalva nedažyti, tačiau tokie interjero elementai, kaip valgomojo kėdės, sofa, krėslas ar efektingas šviestuvas nenusibostų ilgai.
„Paskutinėse parodose atsispindinčios tendencijos rodo, kad prigesintos spalvos užleidžia vietą sodrioms. Taip pat sumažės auksinių elementų, o itin populiaria buvusi vario apdaila – kojelės, rankenėlės – užleis vietą nikeliui ir sidabrui. Iš interjero traukiasi blizgūs paviršiai, prastą skonį ir kiek iškreiptos erdvės efektą keliančios blizgios įtempiamos lubos,“ – pasakoja Lina Urban.
Dizainerės Vismantės Tubelytės sukurto interjero „Karaliaučiaus slėnyje“, Vilniuje nuotraukos – https://we.tl/t-yQXoNKdOJs.
Pranešimą paskelbė: Rytas Stalnionis, UAB „Citus”