Verslas

Ekspertai palygino: 2021-ųjų TOP5 specialybės Lietuvoje ir pasaulyje

2020 m. pasaulis keitėsi sparčiau nei įprasta – apribotas laisvalaikis, neįprasta virtuali kasdienybė ir nežinomybė darbo rinkoje. Pandemija visame pasaulyje privertė darbus ar specialybes keisti šimtus tūkstančių žmonių. Personalo valdymo specialistai išanalizavo Pasaulio ekonomikos forumo (PEF) duomenis ir palygino, kokios specialybės ir sritys artimiausius metus bus perspektyviausios, o kuriose karjeros prošvaisčių vis mažiau.

PEF duomenimis 2020 m. vidutinis nedarbas pasaulyje pasiekė 12 proc., o net 55 proc. šalių, reaguodamos į viruso grėsmę, pandemijos metu buvo priverstos uždaryti ar apriboti ištisas verslų sritis. Po tokių kardinalių darbo rinkos pokyčių, koregavosi ir perspektyviausių specialybių sąrašas.

Šių specialistų perspektyvos puikios

Personalo atrankos specialistų duomenimis, Lietuvoje paskelbus karantiną bendras specialistų poreikis rinkoje susitraukė trečdaliu (32 proc.), tačiau po bene metų kovos su pandemija jau galima matyti pasikeitusias tendencijas, kurios ne visuomet sutampa su globaliomis. Tam tikri pasauliniai darbo rinkos pokyčiai ir tendencijos Lietuvą pasieks su uždelsimu.

PEF skelbia, kad artimiausiu metus perspektyviausios darbo vietos bus susijusios su šiomis sritimis:

  1. Duomenų mokslu ir analitika
  2. Dirbtiniu intelektu ir mašinų mokymusi
  3. Didžiaisiais duomenimis
  4. Skaitmenine rinkodara ir strategija
  5. Procesų automatizacija

„Vertinant PEF sąrašą ir jį lyginant su mūsų rinka, iš esmės, tendencijos sutampa, tačiau turime pripažinti, kad išvardintų specialistų bumas Lietuvoje laukiamas kiek vėliau – ypač dirbtinio intelekto ar didžiųjų duomenų srityse. Nepaisant to, konkurencija šiose srityse jau dabar arši, nes specialistų tiesiog labai mažai“, – teigia Vytenis Šidlauskas, personalo atrankos bendrovės „Alliance for Recruitment“ partneris.

Pastebima, kad kalbant apie Lietuvos darbo rinkos tendencijas reiktų nepamiršti IT specialistų – programinės įrangos kūrėjų, inžinierių, architektų. Jų poreikis ir toliau augs, specialistai vienareikšmiškai išlieka tarp 5 labiausiai ieškomų, tik kiek transformuojasi – vis mažiau ieškoma visas sritis išmanančių (angl. full stack) inžinierių, o daugiau dėmesio skiriama konkrečioms specializacijoms.

Pasak besiplečiančio kompetencijų centro „Telia Global Services Lithuania“ personalo vadovo Mindaugo Šestilo, IT srities, ypač programavimo, populiarumui visuomenėje pamažu blėstant, šie specialistai vis tiek dar išliks paklausūs. Vien šiame kompetencijų centre per ateinančius metus planuojama įvairias programinės įrangos kūrėjų komandas sustiprinti bent 100 tokių specialistų.

„Tuo tarpu kitų PEF išvardintų patraukliausių veiklos sričių specialistų poreikį Lietuva pajus dar ne dabar. Nors progresas labai aiškus ir automatizacijos srityje – kiekviena operacinė komanda ankščiau ar vėliau pradeda savo procesus optimizuoti ir robotai puikiai atlieka monotoninius darbus. Nepaisant to, kad tokios sritys kaip mašinų mokymąsis, papildyta realybė, dirbtinis intelektas  pasauliniu mastu tikrai sparčiai plėsis ir populiarės artimiausius 3-5 metus, Lietuvoje jos kol kas dar išliks nišinėmis“, – teigia M. Šestilo.

Lietuva turi savo specifiką

PEF išskiria ir keletą veiklos sričių, kuriose artimiausiu metu darbuotojų poreikis pasaulyje turėtų palaipsniui mažėti. Tai yra:

  1. Duomenų įvestis
  2. Biuro administravimas, vadovų asistavimas
  3. Apskaita, buhalterija, darbo užmokestis
  4. Auditas
  5. Surinkimo ir fabriko darbuotojai

Tai dažnu atveju nereiškia, kad šios profesijos visai išnyks, tačiau jos stipriai keisis ir tam įtakos daugiausiai turės automatizacija, robotizacija ir kiti jau dabar įsivažiuojantys veiklos efektyvinimo ir optimizavimo procesai.

Be to, ekspertai vieningai sutaria, kad nors PEF apskaitą įvardija 3-oje gęstančių specialybių sąrašo vietoje, Lietuvoje ši sritis išgyvena pakilimą. Pastaraisiais metais Lietuvoje įsikūrė ne vienas garsus tarptautinis šios srities darbdavys, todėl poreikis tik augs.

„Nauji investuotojai, ypač paslaugų centrų rinkoje, savo veiklą pradeda burdami operacines komandas, todėl natūralu, kad apskaitos, mokėtinų ar gaunamų sąskaitų priežiūros, buhalterijos ir panašios paslaugos būna pirmosios, kurias perkelia į Lietuvą. Tačiau sėkmės pavyzdžiai rodo, kad tokios įmonės turi potencialą augti ir tapti multifunkciniais centrais, kuriančiais sprendimus ir buriančius komandas jau aptartose TOP specialybėse – programinės įrangos kūrimo, robotizacijos ar net daiktų interneto srityse“, – teigia „Telia Global Services Lithuania“ personalo vadovas.

Jam antrina ir V. Šidlauskas, kuris atkreipia dėmesį ir į šios srities daugiakalbiškumą – anglų kalba apskaitoje jau tapo įprasta, tačiau sulig naujų žaidėjų atėjimu auga ir specialistų mokančių įvairias ES, Skandinavijos ar net tolimųjų rytų kalbas poreikis. 

PEF prognozuoja, kad 2021 metai taps pirmieji, kai specialybių pokyčiai bus tokie radikalūs, kad nykstamų specialybių skaičius pralenks naujai kuriamų, todėl įgūdžių atnaujinimas ir nauji gebėjimai taps pamatu sėkmingai karjerai. „Nuolat besikeičiančiame pasaulyje, kuriame per artimiausius 5 metus mums prireiks tik iki 40-50 proc. dabar naudojamų įgūdžių, mokymasis visą gyvenimą tampa ne tolima realybe, o mūsų kasdienybe“, – pastebi M. Šestilo.

Pranešimą paskelbė: Rusnė Tamošaitytė, UAB „Fabula ir partneriai”

Parašykite komentarą