Pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiriama ne tik asmeninių poreikių tenkinimui, bet ir žiūrima, kad tų poreikių įgyvendinimas būtų ekologiškas. Vis labiau populiarėja ir aplinką tausojantis gyvenimo būdas. Architektai pastebėjo, kad pastaruoju metu vis populiarėja tokie namų projektai, kurie gręžiasi į ekologijos ir ekonomikos standartus. Žmonės siekia, kad namas būtų kuo ekonomiškesnis, pastatytas iš ekologiškų medžiagų, jo dydis būtų optimalus visiems šeimos poreikiams patenkinti. Pagrindinės ekologinės statybos savybės yra draugiškumas aplinkai, harmonija su gamta, ekologiškos, geriausia vietinės, statybinės medžiagos, kompaktiškumas ir, be abejonės, ekonomiškumas.
Ekologinė architektūra yra tam tikra filosofija, skatinanti, kad namų projektai būtų kuriami harmoningai ir ekologiškai, kad būstas turėtų neatsiejamą darnų ryšį su gamta. Norint to pasiekti
ekologiško namo projektavimas bei jo realizavimas tampa labai sudėtingu procesu. Kuriant tokį namą kiekvienas prisideda prie pagrindinių ūkio šakų, t. y, naujo būsto, energetikos sistemos, transporto ir kt., taip pat neigiamo poveikio aplinkai mažinimo ir įvairių gamtos išteklių tausojimo, pavojaus sveikatai bei klimato kaitos ir jos padarinių sumažinimo, aplinkos apsaugos.
Nors dažniausiai išgirdę apie ekologišką namą visų pirma pagalvojama apie rąstinius namus su šiaudiniais stogais, tačiau jis taip pat gali būti ir mūrinis ar karkasinis. Juk visa esmė yra ne konstrukcijų tipas, o statybinės medžiagos – jos turėtų būti pagamintos iš antrinių žaliavų.
Įmonės, kurių pagrindinė veiklos sritis yra ekologiškų namų projektai, padės kiekvienam klientui susikurti jaukius bei ekologiškus namus, atsižvelgiant į visus poreikius. Kiekvienas projektas gali būti derinamas pagal kliento pageidavimus. Bene visos inžinerinės dalys gali būti projektuojamos individualiai.
Statant namą, didžiausią ekologinį ir ekonominį efektą galima pasiekti kompleksiškai laikantis ekologiškos statybos principų. Visų pirma, tausojant gamtą reikia parinkti optimalią sklypo vieta. Prieš ją renkantis reikėtų pagalvoti apie tai, ar bus patogu vykti į darbą, ar šalia yra darželis, mokykla, viešojo transporto stotelė ir pan. Namo orientacija į saulę išilgai jo ašies turi būti Rytai ir Vakarai su galima 30 laipsnių paklaida. Pasirinkite kuo kompaktiškesnį namo plotą bei dydį. Statykite iš vietinių, ekologiškų medžiagų. Kanalizacinis vanduo turėtų būti surenkamas ir išvalomas, o tuomet naudojamas laistymui ar pan. Namo išorės, vidaus ir kiemo apšvietimui būtina maksimaliai išnaudoti Saulės šviesą, naudoti kitus energiją taupančius šviesos šaltinius. Namo šildymas ekologiniame name turėtų būti teikiamas saulės kolektoriais ar naudojant geotermines bei kombinuotas sistemas, o vidaus vėdinimas turėtų būti kuo natūralesnis. Elektra ekologiškame name taip pat turi būti tiekiama saulės kolektoriais, naudojama vėjo ar vandens energija arba kiti alternatyvūs šaltiniai. Jie dalinai gali būti derinami kartu su įprasta elektros energija. Langai tokiame name turėtų būti orientuoti į pietinę pusę – taip gausite daugiau šviesos ir šilumos. Jie turi būti itin sandarūs, kad iki minimumo sumažintų energijos išeikvojimą ir triukšmą. Sienos, kaip ir langai, turi būti labai sandarios ir šiltos. Žemėje šalia namų paruoškite sklypelį ekologiškoms daržovėms bei vaisiams, sklypą apsodinkite aplinkui augančiais augalais – integruokitės į vietinę ekosistemą.