Verslas

„EIKA“: 2024 metais parduodama 10 proc. daugiau naujų butų, plėtotojai aktyvesni net 60 proc.

„EIKA Development“ plėtros departamento direktorius Tomas Žiaugra:

2024 metais antrą ketvirtį iš eilės Vilniuje parduodama daugiau butų nei 2023 metais tuo pačiu metu: šiemet per 6 mėnesius parduota 10 proc. daugiau naujų statybos butų, kas yra maždaug apie 20 butų per mėnesį. Šiemet beveik ketvirtadaliu ūgtelėjęs pirkėjų aktyvumas ekonominėje ir prestižinėje klasėse. Abejuose segmentuose yra susikaupęs didelis nerealizuotas būsto poreikis, nors to priežastys yra kardinaliai skirtingos – ekonominės klasės pirkėjai buvo labiausiai paveikti išaugusių palūkanų bei rinkoje elgėsi labai atsargiai, tuo tarpu prabangaus būsto beieškantys susidurdavo su drastišku pasiūlos stygiumi, kuris 2024 metais buvo panaikintas.

Plėtotojai savo ruoštu taip pat stebina aktyvumu ir bando į rinką įpūsti daugiau optimizmo. Jei 2024 metais kol kas į rinką grįžo vos 10 proc. daugiau pirkėjų, plėtotojai, padarę namų darbus ir išmokę pandemijos pamokas, rinkai pasiūlė net 63 proc. daugiau butų nei pernai per pirmą pusmetį – t.y. pradėta statyti ir pardavinėti apie 900 butų daugiau. Toks plėtotojų elgesys įneša daugiau stabilumo į rinką, didina konkurenciją bei mažina galimus kainos šuolius artimiausioje ateityje.  

Po daugiau nei metus nekitusios vidutinės naujo būsto kainos 2023 metais, 2024-aisiais du ketvirčius iš eilės kainą augina rinką papildantys prestižinės klasės projektai, kur geriausių butų kainos viršija net 10 tūkst. eurų ribą. Vien šiame segmente per metus kainos yra pakilę beveik  27 proc. iki 6320 eur/kv.m. Bet atskiruose rinkos segmentuose vyksta skirtingi procesai, kurie ne visada atsispindi bendroje statistikoje. Ekonominėje klasėje per ketvirtį kainos nekito ir šiuo metu kaina siekia 2760 eur/kv.m. – šiame segmente daromi didžiausi kompromisai, bandant surasti susitarimus tarp pirkėjų ir pardavėjų, o vidutinėje klasėje atskiruose projektuose pradėtos taikyti nuolaidos sumažino bendrą kainos vidurkį apie 2,7 proc. iki 3590 eur/kv.m.

2024 metai ir toliau greičiausiai išliks pirkėjų metai. Nepaisant pradėtų mažinti palūkanų, pirkėjams pasirinkimo galimybės yra gerokai išaugę nei ankstesnius keletą metų, kas automatiškai gerokai prailgina pirkimo procesą. Suvaldyta infliacija, prognozuojami toliau didėsiantys atlyginimai tiesiogiai didins būsto įperkamumą, o daugiausiai išloš tie pirkėjai, kurie nesusikurs nepagrįstų lūkesčių ir laiku ryšis priimti sprendimus.

Pranešimą paskelbė: Irmantas Matilionis, EIKA

Parašykite komentarą