Renginiai

Dėl gerų darbo vietų reikia pakovoti – tradicinės priemonės nebeveikia

Du rinkos lyderiai – „Thermo Fisher Scientific Baltics“ ir „Lietuvos energija“ – pasakoja apie naujus iššūkius, su kuriais susiduria formuodami komandas. Vieni už sėkmingą rekomendaciją darbuotojams moka solidžias premijas, kiti vilioja „supergaliomis“ – galimybe dirbti su bepiločių skraidyklių technologijomis. Visgi tiek vieni, tiek kiti pripažįsta, kad svarbu ne tik pritraukti, tačiau ir išlaikyti naują komandos narį. Panašu, kad pašnekovams tai pavyksta puikiai – šimtus darbuotojų turinčiose įmonėse keičiasi ne veidai, o jų pareigos.

Apie tai, ko darbuotojai šiandien tikisi iš tarptautinės ar inovacijomis išsiskiriančios įmonės, kaip pavyksta privilioti absoliučiai kitoje srityje mokslus baigusius specialistus ir kas juos geriausiai motyvuoja – interviu su skirtingomis, bet su panašiais iššūkiais susiduriančiomis kompanijomis, kurios platesnėmis savo įžvalgomis dalinsis gegužės 14 d. vyksiančioje išskirtinio formato konferencijoje-parodoje „Motivated@work“.

Svarbiausia – sugebėjimas mokytis

Dirbti įmonėje „Thermo Fisher Scientific Baltics“ dažniausiai traukia jos tarptautiškumas, todėl įmonės personalo direktorė Daiva Lubinskaitė-Trainauskienė nuosekliai aiškinasi, kokią prasmę ir lūkesčius į šį žodį sudeda kiekvienas kandidatas.

„Dažnam tai yra puiki, saugi darbo aplinka, stabiliai mokami konkurencingi atlyginimai. Mes visada labai atvirai atskleidžiame mūsų įmonės paveikslą, kuris tinka ir patinka kūrybingoms, dinamiką, inovacijas, pokyčius ir, svarbiausia, discipliną mėgstančioms asmenybėms. Kadangi biotechnologijų industrija veikia ypatingai įstatymų ir klientų reikalavimų reguliuojamoje aplinkoje, darbuotojai turi laikytis labai griežtų taisyklių, paisyti tvarkų, nustatytų procedūrų. Ir dauguma tai priima kaip išskirtinę patirtį, galimybę įgyti naujų įgūdžių, išmokti dirbti išskirtinėje aplinkoje, kur kūrybiškumas yra labai sistemingai „įdarbinamas““, – sako ji.

Tiesa, kai kuriems pretendentams tai pasirodo nepriimtina ir jie renkasi ne tokias reiklias įmones.

Reiklumas išryškėja ir paklausus apie tai, kokiais kriterijais pasirenkami nauji darbuotojai.

„Mums labai svarbus atsakingumas ir noras atlikti savo pareigas geriausiai kaip tik įmanoma. Mūsų tarptautiškumas pasireiškia tuo, kad visi darbuotojai yra įtraukiami į procesų tobulinimą, bendrovėje bendraujama labai atvirai, todėl mūsų vertybių – novatoriškumo, sąžiningumo, intensyvumo ir įsitraukimo – tikimės ir iš naujų darbuotojų. Žinoma, mums svarbus bazinis išsilavinimas, o labiausiai – sugebėjimas mokytis. Mes turime puikią patirtį išmokyti įvairiausių dalykų, tačiau darbuotojas turi turėti motyvaciją ir įgūdžius mokytis. Turime keletą pavyzdžių, kai jauni, talentingi užsienyje šiek tiek kitus mokslus nei molekulinė biologija ar biochemija studijavę specialistai priėmė iššūkį mokytis iš pagrindų mūsų sričiai reikalingų žinių ir dabar puikiai tęsia savo karjerą“, – pasakojo įmonės Personalo direktorė.

Sumoka už rekomendaciją

Kaip ir visose įmonėse, čia taip pat dirba žmonės, kurių reikėjo paieškoti ir dėl jų pakovoti. Dažniausi tokie pavyzdžiai – aukštos kvalifikacijos mokslininkai, kurie baigia studijas ir tęsia savo karjerą mokslo įstaigose.

Įdomu tai, kad kiekvienas darbuotojas gali rekomenduoti savo pažįstamą, draugą ar giminaitį dirbti bendrovėje. Naujokui sėkmingai baigus bandomąjį laikotarpį, jį rekomendavęs darbuotojas gauna reikšmingą piniginę premiją. Personalo vadovės teigimu, darbuotojai labai atsakingai vertina šią galimybę ir absoliuti dauguma jų rekomendacijų pritraukia puikius naujuosius kolegas.

Naujieji kolegos „nauji“ nebūna ilgai, tačiau įmonėje tikrai užsibūna. Kaip rodo statistika, viduje kas metai karjerą padaro apie 10 ir daugiau procentų darbuotojų. Šiuo metu bendrovėje vidutinis darbo stažas yra 6,5 metų, tačiau toks trumpas jis yra todėl, nes per pastaruosius metus sukūrėme daug naujų darbo vietų.

Tradicinės priemonės nebeveikia

Pasak konferencijoje-parodoje „Motivated@work“ kalbėsiančio „Lietuvos energija“ grupės vadovo Dariaus Maikštėno, didžioji dalis verslų jaučia, kad dėl gerų darbuotojų reikia pakovoti. Dėl to, kad grupės veikla labai plati, galima įdarbinti labai platų kompetencijų spektrą, todėl ir situacija su darbuotojų pritraukimu skirtinga – vienose srityse darbuotojai pritraukiami labai greitai, kitose įmonei reikalingos kompetencijos yra labai naujos ir retos rinkoje.

„Pasaulis keičiasi sparčiai ir suprantame, kad darbuotojų privilioti vien tradicinėmis priemonėmis nebepavyks, todėl deriname skirtingas motyvacines priemones. Vienas „Lietuvos energijos“ išskirtinumų yra galimybė vystyti inovacijas, prisidėti prie augančios ir užsienyje besiplečiančios organizacijos. Tai yra milžiniški iššūkiai, tačiau matome, kad jie motyvuoja ir pritraukia talentus į grupę. Tuo pačiu mes ieškome būdų padėti darbuotojams dirbti efektyviau. Pavyzdžiui, išbandome bepiločių skraidyklių technologiją, tikrindami elektros skirstymo linijas, taip suteikdami inžinieriams „supergalių“ ir padarydami darbą saugesniu ir įdomesniu“, – sakė D. Maikštėnas.

Reikia išmokti prisitaikyti

Pasak D. Maikštėno, reikia išmokti prisitaikyti prie šios besikeičiančios darbo rinkos ir pasiūlyti gerą patirtį visiems darbuotojams. Kadangi situacija tiek rinkoje, tiek įmonės viduje nuolat kinta, darosi vis dinamiškesnė, prisitaikyti turi ir būsimi darbuotojai, jei nori sėkmingai veikti tokioje aplinkoje.

O šiuos žmones motyvuoja labai skirtingi dalykai – nuo gerų darbo įrankių bei saugios darbo vietos, galimybių dirbti prie milžiniškų infrastruktūrinių projektų, nevaržomos kūrybos laisvės iki galimybių paskambinti biržos varpu Niujorke po fantastiškai sėkmingų investicinių projektų.

Paprašytas įvardinti sritis, kuriose rasti naujų darbuotojų gali būti nemenkas iššūkis, pašnekovas kalbėjo, kad jautrios sritys yra tiek unikalios naujosios energetikos kompetencijos, susijusios su atsinaujinančia energetika, inovacijų sritimi, tiek visiškai tradicinių energetikos ar inžinerijos kompetencijų reikalaujančios sritys, ypač regionuose, nutolusiuose nuo sostinės ar didmiesčių. Todėl „Lietuvos energijos“ grupė nuolat dirba, siekdama paskatinti jaunus žmones rinktis inžinerijos bei konkrečiai energetikos profesijas.

Apie tai, kaip kurti motyvuojančią darbo aplinką, auginti darbuotojų kompetencijas bei lojalumą, išlikti motyvuotu ir įsitraukusiu darbuotoju jau gegužės 14 d. daug plačiau aptars gausus būrys Lietuvos ir užsienio ekspertų. Išskirtinio formato renginio dalyviai per vieną dieną galės ne tik pasimokyti iš tarptautinių ekspertų, bet ir užmegzti naujų kontaktų ar net sudaryti verslo sandorių. Plačiau apie konferenciją-parodą čia: www.motivatedatwork.lt.

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą