Politika ir teisė

Daugiausiai elektros energijos suvartojantys lietuviai pradeda rinktis elektros tiekėjus

Lietuvoje palaipsniui atsisakant monopolinių elektros tiekimo buitiniams vartotojams sąlygų, beveik šimto tūkstančių nekilnojamojo turto objektų savininkai gavo pranešimus iš visuomeninio tiekėjo apie tai, kad jų sutartys baigs galioti 2021 metų sausio 1 dieną. Šie vartotojai jau kviečiami iki šių metų gruodžio 10 dienos pasirinkti naują elektros energijos tiekėją. Šiuo metu tai daro penkios licencijuotos įmonės, tačiau ilgainiui tikimąsi 1,6 mln. buitinių vartotojų rinkoje sulaukti ir didesnio tiekėjų būrio. 

Štai kaimyninėje Latvijoje, kurioje elektros rinkos atvėrimas prasidėjo 2015 metais, šiuo metu energiją namų ūkiams jau siūlo 17 tiekėjų, o Estijoje nuo 2013-ųjų savo paslaugas teikti ėmėsi 10 bendrovių. 

Gaus tiekėjų pasiūlymus 

Buitiniai vartotojai Lietuvoje naują elektros energijos tiekėją rinksis trimis etapais iki 2022 metų. Pirmame etape šiuo metu dalyvauja daugiausiai – 5 000 kWh ar daugiau per metus – energijos suvartojantys objektai. Iš viso Lietuvoje jų priskaičiuojama 98 063 arba maždaug 5,8 proc. visų buitinių šalies elektros energijos vartotojų. 

Jie jau gavo visuomeninio tiekėjo laišką apie nuo sausio 1-osios pasibaigsiančią elektros tiekimo sutartį ir informaciją apie galimybę pasirinkti naują tiekėją. Rugsėjį nepareiškusių nesutikimo vartotojų kontaktinius ir elektros suvartojimo duomenis bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) perdavė tiekėjams, kurie teikia ar pateiks savo pasiūlymus. Tai bendrovės: „Ignitis“, „Elektrum Lietuva“, „Enefit“ ir „Inregnum“, UAB „Perlas energija“. Perduoti šiuos duomenis nepriklausomiems tiekėjams ESO įpareigoja Elektros energetikos įstatymas. 

„Visiems nepriklausomiems tiekėjams ESO perdavė šiuos vartotojų duomenis: elektros energijos vartojimo objekto adresą, savininko kontaktus ir vidutiniškai per mėnesį tame objekte suvartotos elektros energijos kiekį, skaičiuojant 12 kalendorinių mėnesių laikotarpį nuo 2019 m. birželio 1 d. iki 2020 m. gegužės 31 d. Būtent šio laikotarpio metu skaičiuotas į pirmąjį tiekėjo pasirinkimo etapą patekusių vartotojų sunaudojamos elektros energijos kiekis“, – sako ESO Ryšių su visuomene projektų vadovas Tomas Kavaliauskas. 

Jo teigimu, dabar klientams beliks pasirinkti jiems tinkamiausias elektros energijos tiekimo paslaugas siūlančios įmonės pasiūlymą ir ši kartu su ESO pasirūpins visa reikalinga dokumentacija. 

Anot T. Kavaliausko, vartotojams, kurie nesutiko, kad jų duomenys būtų saugiai perduodami kitiems tiekėjams ir informavo apie tokią savo valią ESO, dabar reikės savarankiškai kreiptis į norimą tiekėją, siekiant gauti elektros energijos tiekimo pasiūlymą. 

„Tiek naują tiekėją jau pasirinkę, tiek dar besirenkantys vartotojai visą reikalingą informaciją apie pasikeitimus gali rasti specialioje svetainėje www.pasirinkitetiekeja.lt. Čia pateikiamas ir tiekėjų sąrašas, ir atsakymai į dažniausiai iškylančius klausimus bei kita naudinga informacija apie pagrindinius žingsnius atsisakant visuomeninio tiekimo monopolinių sąlygų Lietuvoje“, – pažymi ESO atstovas. 

Rinktis norimą tiekėją jau dabar gali visi 

Antrame etape, už metų – iki 2021-ų metų gruodžio 10 d., naują tiekėją turės pasirinkti sunaudojantys 1 000–5 000 kWh, o trečiame etape, iki 2022-ųjų gruodžio 10 d., – visi likusieji elektros energijos vartotojai. Į paskutinį pokyčio etapą bus įtraukiami ir socialiai pažeidžiami gyventojai, namų bendrijos bei administratoriai, kiti. 

Elektros energijos vartotojams svarbu žinoti tai, kad rinktis naująjį tiekėją jau dabar gali visi norintys – tiek patenkantys į antrąjį, tiek į trečiąjį elektros energijos tiekėjų pasirinkimo etapus ir nelaukdami 2021 ar 2022 metų. 

Pasirinkus norimą elektros energijos tiekėją pakanka pasirašyti su juo sutartį, o likusius formalumus sutvarko tiekėjas. Sutartį pasirašius iki einamojo mėnesio 10 dienos, pasirinkto tiekėjo paslaugomis galima naudotis jau nuo kito mėnesio pradžios. 

Pasitikrinti į kurį etapą patenka, visi vartotojai gali savarankiškai, prisijungę ESO savitarnos svetainėje http://www.eso.lt/savitarna/, kur prie savo valdomų objektų matys kurio etapo dalyvis jis yra, jei nepateko į pirmąjį. Nepaisant etapo, norintys greičiau sudaryti sutartį su nepriklausomu tiekėju vartotojai gali ir patys kreiptis į juos ir gauti tiekimo pasiūlymus. Šiuo metu nepriklausomus tiekėjui klientai renkasi aktyviai. 

„Tiekėjus renkasi tiek į pirmąjį, tiek į vėlesnius etapus patenkantys klientai. Pasirinkimai priešpaskutinę rugsėjo savaitę atlikti dėl beveik 13 tūkst. objektų. Aktyviausi klientai elektrą jau perka iš nepriklausomų tiekėjų, kiti sutarė dėl paslaugos teikimo nuo paskutinių šių metų mėnesių ar nuo 2021 m. sausio mėnesio. Vienų pasirinkimo priežastys gali būti noras gauti geresnes sąlygas nei gauna dabar ar papildomas paslaugas, kitų – siekis pirkti tik iš atsinaujinančių šaltinių arba tik Lietuvoje pagamintą elektros energiją“, – vardija T. Kavaliauskas. 

Visuomeninio tiekėjo paslaugų atsisakymas yra valstybės sprendimas nuosekliai panaikinti monopolines visuomeninio tiekimo sąlygas elektros energijos tiekimo buitiniams vartotojams rinkoje. Valstybė toliau reguliuos tik kai kurias kainos dedamąsias: už elektros energijos perdavimo, skirstymo ir viešuosius interesus atitinkančias paslaugas. Elektros energijos įsigijimo ir tiekimo kainas lems tiekėjų konkurencija ir kaina elektros biržoje. 

Išsami projekto informacija pateikiama www.pasirinkitetiekeja.lt

Pranešimą paskelbė: Tomas Kavaliauskas, AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO)

Parašykite komentarą