Draudimo bendrovės „Seesam Lietuva“ duomenimis, auga savo darbuotojus nuo nelaimingų atsitikimų darbe draudžiančių įmonių skaičius. Per I-ąjį šių metų ketvirtį bendrovėje „Seesam Lietuva” buvo pasirašyta beveik trečdaliu daugiau tokių sutarčių nei tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais.
Pasirašydami daugiau sutarčių, pirmajame 2011 m. ketvirtyje darbdaviai taip pat skyrė beveik penktadaliu daugiau lėšų įmokoms, o kartu suteikė didesnę draudiminę apsaugą darbuotojams. Lyginant su praėjusiais metais, bendra draudimo suma nelaimingų atsitikimų atveju šiemet išaugo 20 proc. ir siekia beveik 97 mln. Lt. Šiemet už darbuotojų draudimą nuo nelaimingų atsitikimų įmonės sumokėjo 18 proc. daugiau. Pernai per I-ąjį ketvirtį draudimo įmokoms išleidusios apie 90 tūkst. Lt, įmonės šiemet tam skyrė 107 tūkst. Lt.
Draudimo bendrovės „Seesam Lietuva“ asmens draudimų rizikos vertintojos Natalijos Misėkienės teigimu, tokią tendenciją lemia darbdavių noras motyvuoti ir išlaikyti įmonės darbuotojus. „Ekonomika atsigauna ir geri specialistai pamažu įgyja daugiau galimybių keisti darbdavį ar išvykti i užsienį. Draudimas nuo nelaimingų atsitikimų tampa pridėtine darbovietės verte, suteikiančia darbuotojui papildomą apsaugą ne tik darbo, bet ir laisvalaikio metu. Vidutinė įmoka už vieną darbuotoją draudimo nuo nelaimingų atsitikimų atveju siekia iki 40 Lt, tuo tarpu vidutinė išmoka 2011 metų I-ąjį ketvirtį – beveik 1300 Lt.”
Vis dėlto, nepaisant teigiamų tendencijų draudimo srityje, darbo saugos užtikrinimas Lietuvoje vis dar išlieka problema. Lietuvos Valstybinės darbo inspekcijos duomenimis, nelaimingų atsitikimų skaičius darbe 2010 metais didėjo. 2010 m. jų įvyko 13 proc. daugiau nei 2009 m. – 175 nelaimingi atsitikimai, iš kurių 49 buvo mirtini. Šiandien, balandžio 28-ąją, visame pasaulyje minima darbuotojų saugos ir sveikatos diena. Šią dieną visuomenė raginama atkreipti dėmesį į nelaimingų atsitikimų darbe ir kenksmingos darbo aplinkos problemas.
N. Misėkienė atkreipia dėmesį, kad kenksmingoje darbo aplinkoje itin pažeidžiami yra įmonių naujokai. „Dažniausiai kūno sužalojimus patiria nauji įmonės darbuotojai, kurių darbo stažas įmonėje yra iki 3 mėnesių. Pavojingiausi darbo sektoriai – transporto sritis, statyba, medžio kirtimo ir apdirbimo darbai. Daugiausia nelaimingų atsitikimų įvyksta darbuotojams paslydus, nukritus nuo laiptų ar kitos aukštos konstrukcijos, taip pat užkritus įvairiems įrenginiams ar sunkiems daiktams ir prispaudus kūno dalis. Darbuotojai patiria sužalojimus ar miršta eismo įvykiuose, apsinuodija nuodingomis dujomis ar kitomis medžiagomis“, – nelaimingų atsitikimų priežastis vardija N. Misėkienė.
Verslo konsultacijas darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais įmonių vadovams teikiančios bendrovės „SDG“ generalinis direktorius Eduardas Jasas pabrėžia, kad siekiant išvengti nelaimingų atsitikimų darbe, svarbus darbdavių ir darbuotojų dialogas. “Tik suvieniję visas suinteresuotas puses – įmonių vadovus, darbuotojus, Valstybinės darbo inspekcijos, profsąjungų, darbdavių organizacijų atstovų pastangas galime pasiekti realių pokyčių nelaimingų atsitikimų statistikoje.”