Įvairenybės

Bulvių augintojas apie praėjusius rekordinius šalčius: tai turėtų daryti įtaką ir būsimam derliui

Po ilgos pertraukos šią žiemą Lietuvoje vėl fiksuoti didžiuliai šalčiai reikšmingai ūkio darbų plano nekoreguos, tačiau įtakos šviežiam derliui tikriausiai turės. Daugiau nei 30 metų bulves auginantis ūkininkas Kęstutis Macijauskas sako, kad bulviasodis šiemet greičiausiai vyks įprastu metu, tačiau šalta žiema bulvių augintojams atnešė ir teigiamų dalykų.

Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, vietoje auginamos sezoninės daržovės pirkėjų yra ypatingai laukiamos.

„Lietuviai visuomet laukia pirmojo metų derliaus agurkų ir pomidorų, tačiau be jų, vienos iš daugiausia dėmesio sulaukiančių daržovių – tai šviežios lietuviškos bulvės. Siekdami užtikrinti savalaikį geriausios kokybės derliaus tiekimą, su vietos ūkininkais bendradarbiaujame dar prieš sėją. Tačiau kada tiksliai bulvės šiemet pasieks parduotuvių lentynas, priklauso nuo daugelio veiksnių, o vienas jų – gamtos sąlygos“, – teigia V. Budrienė.

Kada vyks bulviasodis, priklausys nuo temperatūros

Šilutės rajone bulves auginantis ir prekybos tinklui „Iki“ jas tiekiantis ūkininkas K. Macijauskas pasakoja, kad bulviasodžiui ruošiasi jau netrukus, tačiau pabrėžia, jog labiausiai tai priklausys nuo oro sąlygų. O jas prognozuoti – nėra paprasta. Jeigu šiluma pradės lepinti anksčiau – bulves taip pat bus galima sodinti anksčiau. Ūkininkas juokauja, kad bulvė – kaip žmogus, mėgsta komfortą, todėl, kad ji augtų, reikalinga ir tam tikra temperatūra.

„Norint sodinti bulves reikėtų, kad žemė įšiltų ne mažiau kaip iki 5–6, o geriausia 7 laipsnių. Į kuo šiltesnę žemę bulvė sodinama, tuo geriau. Bulviasodžio laikas priklauso tik nuo oro. Bulvės mėgsta patogias, optimalias augimo sąlygas, todėl visada geriau jas sodinti yra į kuo šiltesnę žemę. Tada jos greičiau dygsta, vystosi, auga“, – pasakoja ūkininkas.

Paklaustas, kokio bulvių derliaus galima tikėtis šiais metais, K. Macijauskas atskleidžia, kad tiek derliaus, tiek bulvių kokybė priklauso nuo gamtos: ne tik nuo bulvių sodinimo laiko, bet ir nuo to, koks oras bus vasarą. Jeigu vasara pasitaiko itin karšta ir oro temperatūra pakils per 25 laipsnius – dirvoje bulvės sustoja augti, o tai nulemia ir kuklesnį derlių. Optimalus oras bulvėms – ne per karšta, su saikingu lietumi. Tuomet derliaus galima tikėtis gausesnio.

Šalčiai turi įtakos ir būsimam derliui

Pasak K. Macijausko, šalčiais nustebinusi žiema turėtų daryti įtaką ir būsimam derliui. „Šalta žiema žemės ūkiu besiverčiantiems žmonėms yra labai naudinga. Šiemet dėl minusinės temperatūros turėjo sušalti žemėje gyvenantys kenkėjai vabalai ir kiti parazitai. Didelis sniego kiekis dirvai taip pat pasitarnauja į naudą, nes suteikia daug drėgmės. Dėl vyravusių sausrų vandens lygis žemėje buvo labai nukritęs, todėl pastaruoju metu drėgmės tikrai trūko ir tikimės, kad jos suteiks sniegas“, – sako K. Macijauskas.

Pamaryje dirbantis ūkininkas teigia, kad prognozuojami potvyniai didelės reikšmės būsimam derliui neturės. Vienintelė išimtis būtų, jeigu potvyniai užsitęstų labai ilgai. Ūkininkas planuoja, kad pirmasis šviežias jo bulvių derlius parduotuves pasieks liepą.

Parašykite komentarą