Transportas

„Bolt“ elektriniai paspirtukai nuo šiol patys drausmins riedančius dviese

Susisiekimo paslaugų platformos „Bolt“ elektriniuose paspirtukuose Lietuvoje įdiegta eismo saugumui ir vartotojų edukacijai svarbi inovacija. Nuo šiol visi jie gebės atpažinti atvejus, kai riedėti paspirtuku sumano daugiau nei vienas asmuo. Tikimasi, kad iš anksto eismo dalyviui pateikta svarbi informacija, padės išvengti vienos iš pavojingiausių situacijų vairuojant elektrinius paspirtukus, tuo pačiu – ir nelaimingų įvykių. Savo ruožtu policija pabrėžia, kad svarbu skatinti atsakingą tėvų, senelių, kitų artimųjų, globėjų požiūrį, nes per eismo įvykius su elektriniais paspirtukais nukenčia ir nepilnamečiai.

Pirmas pasaulyje toks saugumo sprendimas fiksuoja staigų keleivio svorio pokytį ir išsiunčia vartotojui perspėjančią žinutę platformos programėlėje. Nors inovacija pristatoma kaip edukacinė, tačiau turėdami tikslius duomenis apie šių pažeidimų visumą, platformos kūrėjai galės tikslingiau tobulinti prevencines saugaus eismo priemones.

„Keliauti vienu elektriniu paspirtuku dviese – tikrai nėra gera mintis. Tą draudžia ir Kelių eismo taisyklės, tačiau dauguma atvejų nutinka greičiau dėl nežinojimo nei piktybiškai. Be to, užkrečiamas gali būti ir blogas pavyzdys kelyje, o sudrausminti tokius eismo pažeidėjus pavyksta ne taip dažnai. Nuo šiol, draugišką perspėjimą „Bolt“ programėlėje gaus kiekvienas, sumanęs ant paspirtuko priimti keleivį“, – tvirtina Eimantas Balta, „Bolt“ elektrinių paspirtukų plėtros vadovas Baltijos šalyse.

Jo teigimu, pirmiausia, naujoji funkcija sukurta edukaciniais tikslais: „Kiekvienas eismo dalyvis turėtų žinoti, kaip naudotis savo transporto priemone saugiai, tačiau net ir labiausiai patyrusiems pravers realiu laiku gaunamas priminimas ar sudrausminimas“, – įsitikinęs E. Balta. Jam antrina ir situaciją nuolat stebintys policijos pareigūnai.

„Net kalbos negali būti apie važiavimą dviese elektriniu paspirtuku, nes jame nėra įrengta speciali sėdėjimo vieta keleiviui. Policijos pareigūnai tokį Kelių eismo taisyklių pažeidimą vertina itin griežtai. Asmenų pasiaiškinimai „Norėjome pabandyti“, „Juk tai įdomu“, „Nieko nenutiks“, „Norėjo kartu važiuoti mano mažametis“ ir pan. absoliučiai nepateisinami. Taip keliamas pavojus ne tik sau, bet ir kitiems“, – pabrėžia Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Vytautas Grašys. Pasak jo, labai šaunu, kad tokia ekologiška transporto priemonė – elektrinis paspirtukas – populiarėja, tačiau ja besinaudojantys asmenys turi suprasti, kad dalyvaudami viešajame eisme privalo elgtis atsakingai. Policijos pareigūnai nuolat vykdo eismo dalyvių elgesio kelyje kontrolę, ne išimtis – ir besinaudojantieji elektriniais paspirtukais. Kaip ankstesniais metais pavasarį–rudenį, taip ir šiais metais bus surengtas ne vienas policijos reidas, skirtas kontroliuoti šiuos eismo dalyvius tiek kurortiniuose miestuose, tiek kitose vietose, bet kurią savaitės dieną, bet kuriuo paros metu“.

2021 metų eismo įvykių, į kuriuos pateko elektriniai paspirtukai, statistika verčia sunerimti. Policija užregistravo 200 tokių įvykių, juose sužeisti 209 asmenys, laimė, žmonių aukų buvo išvengta. Palyginti su 2020-aisiais ir 2019-aisiais, minėti skaičiai padidėjo atitinkamai du ir tris kartus. „Bolt“ atstovai atkreipia dėmesį, kad kelionių elektriniais paspirtukais skaičiai vien minėtoje platformoje auga dešimtimis kartų, todėl nelaimingų atsitikimų, tenkančių 1 000 kelionių paspirtukais, skaičiai kasmet mažėja. Tikimasi, kad ši ir artimiausiu metu planuojamos saugumo inovacijos leis sumažinti nelaimių skaičių būtent pačių vartotojų įsitraukimu.

Iki šiol viena iš pagrindinių Lietuvoje riedančių elektrinių paspirtukų saugumo funkcijų yra išmanus greičio ribojimas, pritaikytas būtent saugiam eismui mieste ir skirtingose jo zonose. E. Baltos teigimu, naujoji saugumo funkcija pirmiausia padės įvertinti važiavimo dviese problemos mastą skirtinguose Lietuvos miestuose, nes bus žinoma apie kiekvieną tokį atvejį ir kiek iš jų – pasikartojantys.

V. Grašys sako, kad labai svarbu, jog socialiai atsakingos verslo įmonės aktyviai bendradarbiauja su policija bei imasi inovatyvių sprendimų eismo dalyvių saugumui užtikrinti. Pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su „Bolt“ leidžia bendrais veiksmais formuoti pozityvų požiūrį į žmogiškąsias vertybes (moralę, pagarbą, atsakomybę, sveikatos ir gyvybės trapumą), skatinti eismo dalyvius kelyje elgtis atsakingai, laikytis Kelių eismo taisyklių, gerbti vieni kitus, kartu didinti visų eismo dalyvių saugumą kelyje ir mažinti eismo įvykių, kuriuose nukenčia žmonės.

Šiuo metu „Bolt“ paspirtukais Lietuvoje naudojasi Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių, Alytaus, Marijampolės, Mažeikių, Kėdainių, Tauragės, Trakų gyventojai ir šių miestų svečiai.

Parašykite komentarą