Studijos

„Blue/Yellow“ vadovas Jonas Ohmanas: būsime kartu su Ukraina iki pergalės

Lapkričio 10 dieną Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VILNIUS TECH) organizavo diskusija su paramos Ukrainai organizacijos „Blue/Yellow“ įkūrėju ir vadovu Jonu Ohmanu. Į diskusiją su VILNIUS TECH bendruomene Jonas Ohmanas atvyko tiesiai iš Briuselio, kur atsiėmė Europos Parlamento „Blue/Yellow“ organizacijai įteiktą Europos piliečio apdovanojimą. „Blue/Yellow“ teikia paramą Ukrainai nuo 2014 metų, kai „žalieji žmogeliukai“, Rusijos kariai, įsiveržė į Ukrainos teritoriją ir aneksavo Krymą.

Pasak J. Ohmano, jau tuomet jis suprato, kad žūtbūt reikia stabdyti V. Putiną. Taip įsikūrė organizacija „Blue/Yellow“ ir J. Ohmanas kartu su bendraminčiais pradėjo veikti. Pradžia nebuvo lengva, bet organizacija veikė ryžtingai – viena pirmųjų paramos siuntų buvo termovizoriai, kurie pagelbėjo ukrainiečiams mūšiuose dėl Donecko oro uosto. Jie buvo pristatyti per 24 valandas. „Supratau, kad gali padaryti daug. Aš tai vadinu paramos karyba – kai pats nekariauji, bet tikslingai teiki paramą, kuri daro didelį skirtumą“, – diskusijos metu pasakojo J. Ohmanas.

J. Ohmanas teigė, kad tai yra pilietinis pasipriešinimas. Šiemet, prasidėjus karui, daugybė žmonių suprato, kad reikia aktyviai priešintis agresoriui. „Ne tik aš, bet visa Lietuva yra pilietinio pasipriešinimo pavyzdys. Mes visi prisidėjome. Prie įvairių iniciatyvų ir paramos Ukrainai organizacijų. Nes suprantame pavojų, suprantame, kad reikia kažką daryti“, – sakė J. Ohmanas.

Diskusijos metu J. Ohmanas pasidalino pamokomis, išmoktomis karo lauke. Kalbėdamas su VILNIUS TECH bendruomene apie Ukrainai teikiamą neletalinę pagalbą, J. Ohmanas atkreipė dėmesį į technologijas ir šiame kare įvairiems tikslams naudojamus dronus. Pasak J. Ohmano, dronų karas yra ateitis. Tai nauja karybos forma, kurią reikėtų įdėmiai analizuoti tiek iš techninės, tiek iš taktinės pusės. „Yra įvairių dronų panaudojimo koncepcijų. Dronai šiame kare atlieka ypatingą vaidmenį. Jau nuo 2014-2015 m. mes kartu su ukrainiečiais dirbame su šia karybos rūšimi. Ukrainiečiai išmoko meistriškai naudoti dronus“, – sakė J. Ohmanas.

Kaip pavyzdį J. Ohmanas paminėjo sėkmingai žvalgybinei veiklai naudotus dronus Chersono regione – „Blue/Yellow“ intensyviai remia čia kovojančius kelis ukrainiečių dalinius. „Džiugu matyti, kad pavyko palaužti rusus ir jie traukiasi. Mes visą laiką buvome tų dalinių užnugaryje“, – pasakojo J. Ohmanas.

„Blue/Yellow“ vadovas išskyrė tris prioritetines paramos priemones: dronai, įvairių rūšių optika ir mašinos. Šios priemonės leidžia Ukrainos kariams efektyviau naudoti savo pačių turimą ginkluotę. Taip pat teigė, kad reikėtų skirti dėmesį ir priemonėms, skirtoms aptikti minas. Rusijos kariai paliko daugybę minų Ukrainos gyvenvietėse, laukuose – dėl paliktų minų laukuose žūsta žemę dirbantys Ukrainos ūkininkai.

J. Ohmanas sakė, kad šio karo metu jį sutrikdė ciniškas, brutalus Rusijos valdžios požiūris į savo karius – sužeisti kariai kartais paliekami mirti mūšio lauke nesuteikiant jiems jokios medicininės pagalbos. „Jie aukoja savo žmones, savo piliečius, kad pasiektų kažkokių išgalvotų tikslų. Reikia suprasti, kad tai priešas, kuris negaili nei kitų, nei savo karių. Tai ne NATO kariuomenė“, – teigė J. Ohmanas.

Diskusijos pabaigoje J. Ohmanas teigė, kad įmanoma įveikti Rusiją. Pasak J. Ohmano, svarbu laimėti ne tik dabar vykstantį karą, bet laimėti prieš Rusiją ilgalaikėje perspektyvoje – užtikrinti laisvą, demokratinę Ukrainos raidą. Tuomet Lietuva turės patikimą, draugišką sąjungininkę rytuose, kuri, J. Ohmano teigimu, bus ne mažesnis mūsų šalies saugumo garantas nei NATO. Todėl reikia likti išvien su Ukraina ir stengtis dar labiau padėti, dar labiau įsiterpti į konfliktą. „Privalome ten būti. Mūsų parama yra reikalinga. Būkime kartu iki pat pabaigos. Būkime kartu iki pergalės“, – sakė J. Ohmanas.

Universitetas nuo karo pradžios taip pat teikia parama Ukrainai – šios šalies akademinei bendruomenei bei dėl karo šalį priverstiems palikti Ukrainos studentams, kurie šiuo metu tęsia savo studijas VILNIUS TECH.

Pranešimą paskelbė: Neda Černiauskaitė, Vilniaus Gedimino technikos universitetas

Parašykite komentarą