Šiandien kultūros ministras Simonas Kairys kartu su Belgijos karaliene Mathilde, Lietuvos pirmąja ponia Diana Nausėdiene ir Briuselio regiono Ministru Pirmininku Rudi Vervoortu lankėsi Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje, kur svečiai susipažino su Lietuvos žydų kūryba ir kultūriniu paveldu.
Vizito proga Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus ir Belgijos žydų muziejaus atstovai pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, kuriuo numatoma keistis žiniomis ir istorinių tyrimų medžiaga, rengti bendras parodas, organizuoti tarptautinius seminarus.
„Esu nepaprastai dėkingas Belgijos žydų muziejui ir Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejui už abipusį pasitikėjimą. Tai labai reikšmingas žingsnis stiprinant Lietuvos ir Belgijos kultūrinius ryšius. Bendradarbiavimo sutartis taip pat suteikia galimybę patikėti vieni kitiems savo atmintį, gilintis į istoriją ir suvienyti pastangas stiprinant tikėjimą žmogiškumu. Tai mūsų pareiga, kurią turime atlikti jautriai, atsakingai ir nuoširdžiai, nes šiandien matome, kad net žiauriausi istorijos momentai linkę kartotis“, – sakė S. Kairys.
Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje šiandien taip pat įvyko XX a. pirmosios pusės litvakų dailininko Kopelio Simelovitziaus kūrinių parodos atidarymas. Vasarą Belgijos žydų muziejuje, ruošiantis jo rekonstrukcijai ir inventorizuojant saugomus objektus, buvo rasta Šeduvoje gimusio K. Simelovitziaus kūrinių kolekcija, jo asmeniniai dokumentai. Šiame muziejuje esama ir kitų su Lietuva susijusių artefaktų – žydų šeimų iš Lietuvos, emigravusių į Belgiją, sąrašai, tarpukario teatro afišos, reklamuojančios žydų trupių iš Lietuvos gastroles Belgijoje, apie kurias iki šiol nebuvo žinoma. Planuojama, kad šie ir kiti dokumentai bei kūriniai pasitarnaus ateityje rengiant parodas.
Muziejuje svečiams taip pat buvo parodytas australų režisierės Diane Perelsztejn dokumentinis filmas „Popierinė brigada“, pasakojantis apie Vilniaus gete veikusią grupę žydų intelektualų, kuriems, rizikuojant savo gyvybėmis, pavyko paslėpti ir išsaugoti ateities kartoms bent dalelę didžiulio ir svarbaus kultūrinio litvakų palikimo.
Gintarės Grigėnaitės nuotraukos: https://we.tl/t-0PaRQvUhNX
Pranešimą paskelbė: Ramūnas Korsakas, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija