Studijos

Žonglierius Mantas Markevičius: „Kad karantino metu nenukristų rankos – sukūriau naujas“

Nuo pat pandemijos pradžios ir ypač karantino metu, dauguma scenos menininkų buvo priversti atsisveikinti su žiūrovais ir ieškoti naujų raiškos bei kūrybos būdų. Žonglierius, VšĮ „Žongliravimo menas“ įkūrėjas Mantas Markevičius, kaip ir daugelis scenos menų atstovų, į šį laiką pažiūrėjo kūrybiškai ir gavęs Lietuvos kultūros tarybos skiriamą individualią stipendiją kultūros ir meno kūrėjams, skatinančią individualią kūrybinę veiklą, sukūrė naują, vizualų manipuliavimo įrankį – „žongliravimo rankas“.

Mantas Markevičius žongliravimo ir objektų manipuliavimo menu susidomėjo prieš 20 metų. Per šiuos metus Mantas išmoko žongliruoti bei manipuliuoti daugeliu tradicinių žongliravimo įrankių, tokių kaip diabolo (t. y. ritė ant virvelės) ar pavieniai kamuoliukai. Kaip kūrėjas teigia, žongliravimas jam visuomet prilygo aktyviai meditacijai, tačiau festivalio „Naujojo cirko savaitgalis“ metu susidomėjimas šiuolaikiniu cirku bei nuo 2008 m. galimybė dalyvauti daugybėje edukacinių ir kūrybinių dirbtuvių, paskatino į žongliravimą pažvelgti kaip į kūrybos įrankį ir būdą perteikti mintį, emociją, atmosferą. To rezultatas – šiuolaikinio cirko spektaklių, edukacinių programų vaikams bei įvairių švenčių ar performansų kūrimas.

Rankos prikeltos antram gyvenimui

Praėjusią vasarą prasidėjo dar vienas Manto meninis tyrinėjimas – „žongliravimo rankos“. Idėja sukurti naują žongliravimo įrankį Mantui gimė, kai jis manekenų rankas pamatė dulkinas ir gulinčias sandėlyje. Tąkart jos buvo pargabentos iš didžiausio pasaulyje techninės kūrybos festivalio, vykstančio Nevados dykumoje, „Burning Man“ (liet. „Degantis žmogus“), kur rankos buvo lietuvių instaliacijos „Dance For The Dawn“ (liet. „Aušros šokis“) dalimi. Instaliacijos idėjos autorius Karolis Misevičius atidavė Mantui porą dešimčių rankų kūrybinių žongliravimo dirbtuvių vardan, o vystyti „Žongliravimo rankų“ projektą Mantą paskatino Jay Gilliganas – pasaulyje garsus žonglierius, jau du kartus viešėjęs Lietuvoje.

„Vizualiai žongliravimas rankomis pasirodė labai įdomus. Pritaikydamas savo žinias, išbandžiau skirtingus būdus kaip galima jomis manipuliuoti“, – sako Mantas. Kaip žonglierius teigia, naujo žongliravimo objekto dėka, sugalvota triukų, kurių neįmanoma atlikti su tradiciniais žongliravimo įrankiais, pavyzdžiui, mėtyti ir gaudyti kamuoliukus su rankose laikomais „kėgliais“. Tuo tarpu, su manekeno rankomis žongliruoti kamuoliukais išeina gana nesudėtingai, o taip pat tai atrodo itin gražiai.

Mantas pastebėjo, kad žongliruodamas manekenų rankomis, atrado labai daug naujų triukų galimybių. “Su naujai sukurtais objektais galima atlikti tiek daug triukų, kad net ėmiau juos skirstyti į grupes. Pavyzdžiui, Kendama (aut. past. tradicinis japonų žaidimas) triukai bei pirštų jungimo triukai, kai žongliruojamos rankos tarpusavyje jungiamos jų pirštų pagalba“, –  sako Mantas.

Tolesnis žongliravimo ir objektų manipuliavimo meno vystymas

„Žongliravimo rankos“ – tai vizualus įrankis, leidžiantis kurti socialinius klausimus, žmogaus ir savęs pažinimo temomis. Šias temas žonglierius Mantas Markevičius ketina vystyti tęsdamas savo tiriamąjį darbą su sukurtais objektais bei rašydamas šiuolaikinio cirko spektaklio scenarijų.

Kaip menininkas teigia, šiuolaikiniame žongliravime technika tampa nebe tokia svarbi. Kur kas svarbiau kuo įmantriau, neįprasčiau pateikti žongliravimą, nes šiuolaikinis žonglierius ieško konceptualumo. Tam kartais pasitelkiama dramaturgija, tačiau dažniau renkamasi atsisakyti istorijos ir mintys netiesiogiai perteikiamos per judesį, erdvinius santykius bei sukurtą atmosferą.

Nepaisant to, kad karantino metu daugelis patiria tuštumą, šis laikas, Manto nuomone, taip pat leidžia sukurti papildomas reikšmes. „Šiuo laikotarpiu mūsų vidus nesaugus, kartais rėkiantis, verkiantis, tačiau judėti, ieškoti ir kurti vis tiek reikia“, – drąsina žonglierius.

Straipsnį parengė Gabija Stašinskaitė

Pranešimą paskelbė: Mantas Markevičius, Všį Žongliravimo menas

Parašykite komentarą