Studijos

Aukštasis mokslas ir negalia – be paslaugų nebus diplomo?

Kasmet gruodžio 3 d. Tarptautinės žmonių su negalia dienos proga Vilniaus universitetas (VU) kviečia dalytis gerosiomis patirtimis ir diskutuoti apie Lietuvos aukštojo mokslo prieinamumą negalią turintiems asmenims. Šių metų konferencija skirta paslaugų studentams (-ėms) su negalia temai.

Konferencijos metu bus keliami klausimai apie tai, kokių paslaugų reikia, kad asmenims su negalia būtų sudarytos tinkamos sąlygos studijuoti ir sėkmingai įgyti aukštąjį išsilavinimą. Kokios priežastys lemia šių paslaugų trūkumą, kaip užtikrinti jų kokybę ir prieinamumą? Galiausiai ko galime pasimokyti iš užsienio patirties organizuojant paslaugas studentams (-ėms) su negalia?

Tokios paslaugos (angl. support services) kaip asmeninio asistento, individualios pagalbos, pagalbos mokantis (angl. tutoring), mentorystės, konspektavimo, gestų kalbos vertimo ir kitos leidžia studentams (-ėms) su negalia visavertiškai įsitraukti į akademinį bei socialinį universiteto gyvenimą ir sėkmingai įgyti aukštąjį išsilavinimą.

„Nors kituose Europos universitetuose patirtis šioje srityje skaičiuojama dešimtmečiais, Lietuvoje kol kas matome tik kai kurių būtinųjų paslaugų užuomazgas. Asmeninio asistento paslauga nacionaliniu mastu neseniai pradėta teikti pagal bandomąjį projektą, dėl išaugusios paklausos vis dažniau kalbama apie gestų kalbos vertėjų trūkumą, konspektavimo paslaugų praktikos apskritai dar beveik neturime“, – situaciją Lietuvoje apibendrina VU neįgaliųjų reikalų koordinatorė Indrė Širvinskaitė.

VU rengiamoje konferencijoje dalyvaus VU Studentų atstovybės, Lietuvos studentų sąjungos (LSS), Valstybinio studijų fondo, Lietuvos kurčiųjų draugijos, Lietuvių gestų kalbos vertimo centro, Vilniaus miesto socialinės paramos centro atstovai (-ės). Gerąja patirtimi dalysis ARQUS projekto partneris Graco Karolio ir Pranciškaus universitetas (Karl-Franzens-Universität Gratz, Austrija).

Apie tai, kaip užtikrinti kokybiškas paslaugas studentams (-ėms) su negalia, diskutuos Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narė Monika Ošmianskienė, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos vyriausioji specialistė prof. Salvinija Petrulytė, VU neįgaliųjų reikalų koordinatorė Indrė Širvinskaitė, LSS viceprezidentė Viktorija Žilinskaitė, savo patirtimi pasidalys VU studentas su negalia Domantas Čikota.

Renginio programa

Konferencijos tiesioginę transliaciją kviečiame žiūrėti gruodžio 3 d. nuo 10 val. čia.

Pranešimą paskelbė: Liudmila Januškevičienė, Vilniaus universitetas

Parašykite komentarą