Studijos

Archyvarų bendruomenė uždarė Archyvų metus

Spalio 19 d. Seimo lankytojų centre vykusiame renginyje archyvarų bendruomenė uždarė Archyvų metus.

Renginį vedė diktorius, vertėjas, filosofas ir laidų vedėjas Marijus Žiedas. Renginyje saksofonu grojo kompozitorius Danielius Praspaliauskis. Sveikinimo žodį tarė Seimo pirmininko pavaduotojas Vytautas Mitalas.

Lietuvos vyriausioji archyvarė Kristina Ramonienė sveikino archyvarų bendruomenę ir visą Lietuvą su valstybės archyvų pirmuoju šimto metų jubiliejumi.

„Lygiai prieš 100 metų, spalio 19 dieną, Kaune buvo įsteigtas Centralinis valstybės archyvas. Ši data laikoma modernios valstybės archyvų istorijos pradžia. Norėdami įprasminti šią sukaktį, šiais metais minėjome Archyvų metus. Jie buvo aktyvūs ir dinamiški – renginys vijo renginį, paroda – parodą… Šiandien, sveikindama Jus su mūsų valstybei tokiu svarbiu jubiliejumi ir uždarydama Archyvų metus, tikiuosi, kad tempas nemažės. Kad valstybės archyvai ir toliau sėkmingai tęs pradėtus darbus ir projektus, ateities kartoms išsaugodami mūsų valstybės praeitį“, – kalbėjo K. Ramonienė.

Renginio metu už svarų indėlį išsaugant mūsų valstybės dokumentinį paveldą ir reikšmingus dokumentinio paveldo tyrinėjimus Archyvaro garbės ženklu buvo apdovanoti istorikas, humanitarinių mokslų daktaras Arvydas Anušauskas, pedagogas, Amerikos lietuvių kultūros archyvo (ALKA) direktorė ir valdybos pirmininkė Mirga Girniuvienė, istorikas prof. Arūnas Gumuliauskas, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Dokumentų departamento Archyvo skyriaus vedėja Vida Kišūnienė,istorikas, humanitarinių mokslų daktaras Ramojus Kraujelis, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto (BRIAI) vyresnysis mokslo darbuotojas, humanitarinių mokslų daktaras Vacys Vaivada, Lietuvos diplomatas, ambasadorius, istorikas Vytautas Žalys. Kanados lietuvių muziejaus-archyvo vadovei Danguolei Juozapavičiūtei-Breen skirtas apdovanojimas dar prieš renginį diplomatiniu paštu iškeliavo į Kanadą.

Renginio dalyviai turėjo galimybę apžiūrėti parodą „Archyvai – praeitis ateičiai“. Pirmoje parodos dalyje galima išvysti menininkų sukurtą šviesos instaliaciją. Joje akcentuojama tautos dokumentinio paveldo svarba kuriant asmeninius ir kolektyvinius prisiminimus bei archyvų vaidmuo įprasminant praeitį ir fiksuojant dabartį ateities kartoms.

Antroji parodos dalis skirta archyvų raidai ir unikalumui atskleisti. Čia rasime atsakymus į klausimus, kodėl valstybės archyvų yra būtent devyni, kokią savo šeimos, šalies ar vietovės informaciją galima rasti kiekviename iš jų ir kokias dar, be dokumentų saugojimo, funkcijas atlieka valstybės archyvai.

Parodą iki spalio 29 d. galima aplankyti Seimo lankytojų centre (Gedimino pr. 60, Vilnius).

Seimo kanceliarijos fotografės Džojos Gundos Barysaitės nuotr. 

Pranešimą paskelbė: Agnė Vilkišienė, Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyba

Parašykite komentarą