Studijos

Šiuolaikinio meno centre atidaryta ketvirtoji „JCDecaux premija“ paroda

Šiuolaikinio meno centras ir lauko reklamos bendrovė „JCDecaux Lietuva“ penktadienio vakarą  kvietė į parodos „JCDecaux premija 2019: Ne dėl to, kad kas prašė“ atidarymą. Jau ketvirtus metus visuomenei pristatomi jaunųjų menininkų darbai, o vienam iš jų tarptautinės komisijos sprendimu atiteks 4000 eurų „JCDecaux premija“ ir galimybė eksponuoti savo darbus lauko reklamos plotuose.

Parodos metu rugsėjo – lapkričio mėnesiais Šiuolaikinio meno centro erdvėse bus eksponuojami konkurso būdu atrinktų jaunųjų menininkų nauji darbai. Šias metais parodoje dalyvauja menininkai Agnė Jokšė, Arvydas Umbrasas, Nancie Naive, Gabrielė Vetkinaitė, Milda Januševičiūtė ir Miša Skalskis. Parodos kuratoriai Monika Kalinauskaitė ir Adomas Narkevičius džiaugėsi šiemet sulaukę rekordinio kiekio – net 75-ių paraiškų. Parodos dalyviai atrinkti atsižvelgiant į pateikto projekto meninės raiškos originalumą ir aktualumą.

„Šiemet jau ketvirtą kartą suteikiame talentingiems kūrėjams galimybę būti pastebėtiems ir įvertintiems. Džiaugiuosi, kad sėkmingai besitęsiantis projektas vis labiau įtraukia verslo ir kultūros atstovus. Bendromis pastangomis galime atverti platesnius horizontus jauniesiems menininkams”, – sako Žaneta Fomova, „JCDecaux“ generalinė direktorė.

„Kiekviena „JCDecaux premijos” paroda atskleidžia vis naujus ir netikėtus posūkius jauniausioje šiuolaikinio meno kūrėjų kartoje. Šiais metais taip pat turime ypatingai stiprių darbų ekspoziciją, su kuria svarbu susipažinti iš arti – pamatyti, kas menininkams svarbiausia, jautriausia, aktualiausia”, – teigė ŠMC direktorius Kęstutis Kuizinas.

„JCDecaux premija“ – tai nuo 2016 m. Šiuolaikinio meno centro ir „JCDecaux“ rengiamas kasmetinis menininkų projektų konkursas, kurio tikslas – skatinti Lietuvos jaunųjų menininkų kūrybą, jos sklaidą Lietuvoje ir užsienyje bei visuomenės susidomėjimą šiuolaikiniu menu. Projekte gali dalyvauti tebestudijuojantys arba ne anksčiau kaip prieš dvejus metus iki parodos atidarymo studijas baigę menininkai. 

 Fotografas: Georgij Pavlov

____________________________

2019 metų parodos dalyviai: 

Agnė Jokšė (g. 1993) yra šiuo metu Kopenhagoje gyvenanti menininkė, studijuojanti Danijos Karališkojoje vizualiųjų menų akademijoje. Jos kūryba apima tekstą, meno akcijas, garsą ir bendruomenines veiklas bei feminizmo, LGBTQIA ir kitus sociopolitinius kontekstus. Autoetniškumo metodus taikanti menininkė „JCDecaux premijos” ekspozicijoje pristatys scenarijų ir performansą, nagrinėjantį platonišką moterų draugystę ir jos detalią, kintančią kasdienybę, kupiną magijos elementų ir kliūčių, kurios įveikiamos drauge.

Arvydas Umbrasas (g. 1986) yra Vilniuje gyvenantis menininkas, studijavęs Vienos taikomųjų menų universitete Austrijoje ir Bergeno meno ir dizaino akademijoje Norvegijoje. Jo kūrybai būdinga minimalistiška estetika, balansuojanti tarp abstrakcijos ir kūniškumo ženklų. „JCDecaux premijos“ parodoje Umbrasas pristatys astronominių fenomenų, fantastinės vaizduotės ir lytiškumo tyrinėjimų įkvėptą objektą. 

Nancie Naive (Emilė Skolevičiūtė, g. 1997) – kylanti populiariosios kultūros, šiuolaikinio meno ir kino superžvaigždė, socialinių tinklų persona, įkūnytas kūrybinis alter ego, pati sau kūrinys, produktas, prekė ir reklama. Ekspozicijoje Nancie atsigręš į ją lydinčią šlovę ir stos į akistatą su kiekvienos įžymybės amžinais palydovais – paparaciais ir jų blykstėmis.

Gabrielė Vetkinaitė (g. 1996) šiuo metu studijuoja skulptūros bakalaurą Vilniaus dailės akademijoje ir kuria garso instaliacijas bei videodarbus, apmąstančius ir keičiančius iš pažiūros jau suvoktas istorijas. „JCDecaux premijos“ ekspozicijoje ji pristatys iš asmeninių patirčių bei lyrinių įspūdžių kylantį muzikinį kūrinį, skirtą intymiam ir atidžiam klausymuisi. 

Milda Januševičiūtė (g. 1990) ir Miša Skalskis (g. 1994) – Lietuvoje ir Olandijoje gyvenantis menininkų kolektyvas, dirbantis videomeno ir garso instaliacijų srityse. „JCDecaux premijos“ parodoje jie pristatys sociologiniais tyrimais ir asmenine patirtimi paremtą kūrinį, kuriame apmąstomos pažeidžiamumo ir bendražmogiškumo temos sveikatos apsaugos sistemų kontekste.

Pranešimą paskelbė: Rasa Laurinavičiūtė, UAB Gravitacija

Parašykite komentarą