Sveikata

Ar žinote, koks organas turi daugiausiai darbo po Velykų?

Nors šiomis dienomis vis labiau populiarėja sveikas gyvenimo būdas, tačiau, į medikus, ypač po tokių švenčių kaip Velykos kuomet tenka praleisti nemažą laiko dalį prie vaišėmis nukrauto stalo, kreipiasi daugybė pacientų dėl persivalgymo sukeltų negalavimų. Gastroenterologės Sigitos Gelman teigimu, persivalgymas sukelia ne tik trumpalaikį sunkumo jausmą, bet gali iššaukti įvairius virškinimo trakto sutrikimus bei apkrauti didžiausią žmogaus virškinimo liauką – kepenis – kurios reguliuoja medžiagų apykaitą ir atlieka ypatingai svarbią organizmo „apvalymo“ funkciją.
„Persivalgymas nėra fiziologiškas procesas, todėl žmogaus organizmas tam nėra paruoštas. Persivalgius daug intensyviau turi dirbti visi virškinamojo trakto organai, todėl maistas gali būti nepilnai suvirškinamas, o tai sukelia virškinamojo trakto sutrikimus. Pačios paprasčiausios, mažai grėsmingos, tačiau vis vien nemalonios persivalgymo pasekmės: pilvo skausmai ir pūtimas, pykinimas ir vėmimas, mieguistumas ir vangumas. Tačiau persivalgymas yra itin kenksmingas ir kepenims, nes pavartojus daugiau baltyminių produktų, tokių kaip ant kiekvieno stalo per Velykas besipuikuojantys kiaušiniai, kepenys daug lėčiau pašalina iš organizmo toksinus“,- teigia gastroenterologė Sigita Gelman.
Persivalgymo pasekmės kepenims
Anot medikės, būtent kepenys yra vienas didžiausių žmogaus organizmo organų, kurio veikla yra gyvybiškai svarbi. O persivalgymas, gali iššaukti jų veiklos ir funkcijų sutrikimus, dėl kurių gali kilti grėsmė visam organizmui.
„Kepenys vykdo beveik 500 įvairių funkcijų – į kraujotaką išskiria baltymus, cholesterolį, kaupia riebaluose tirpius vitaminus, dalyvauja gliukozės ir tam tikrų hormonų apykaitoje, gamina ir išskiria tulžį ir atlieka daugelį kitų organizmui labai svarbių funkcijų. Todėl persivalgymas, ypač jeigu jis kartojasi dažnai, ar kelias dienas iš eilės, gali pakenkti šioms kepenų funkcijoms. Organizmas negali suvartoti kalorijų pertekliaus, dėl to jos kaupiamos riebalų pavidalu. Dėl šios priežasties didėja nutukimo, nealkoholinės suriebėjusių kepenų ligos, aterosklerozės rizika. Kepenų pažeidimas taip pat didėja, kai persivalgymą lydi alkoholio vartojimas. Tuomet apkraunamos kepenys, joms sunkiau vykdyti detoksikacinę funkciją, taip pat kyla kasos pažeidimo rizika“, – sako specialistė.
Turintiems sveikatos problemų – persivalgymas itin kenksmingas

S. Gelman teigimu, persivalgymas ypatingai kenksmingas žmonėms, sergantiems kvėpavimo takų, širdies ir kraujagyslių ligomis, tulžies pūslės akmenlige bei lėtinėmis kepenų ar kasos ligomis.
„Persivalgymas yra kenksmingas net ir sveikiems žmonės, bet ir sergantiems kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių ligomis, nes gali paūminti lėtinių ligų simptomus bei pabloginti savijautą. O tiems, kurie serga tulžies pūslės akmenlige, gali sukelti tulžies pūslės akmenligės paūmėjimą, ypač jei valgomas riebus, sunkiai virškinamas maistas. Taip pat valgyti turėtų atsargiai ir sergantys lėtinėmis kepenų bei kasos ligomis. Lėtinių kepenų ligų atveju, persivalgius, ar pavartojus daugiau baltyminių produktų, kepenys lėčiau vykdo detoksikacijos procesą.“
Sveikos kepenys – gera savijauta
Kaip teigia gastroenterologė, nors kartais atsilaikyti skanėstams yra ganėtinai sunku, reikėtų suprasti, jog persivalgymas yra itin kenksmingas žmogaus organizmui, ypač kepenims, kurios atlieka daugybę reikšmingų funkcijų. Todėl rūpintis tinkama mityba yra svarbu, nes tai padeda išsaugoti gerą savijautą ir sveikatą.
„Gera sveikata yra didelė dovana, todėl norintiems išvengti apsilankymų pas daktarus reikia tinkamai ja pasirūpinti. O persivalgymas, kalorijų perteklius kenkia normaliai kepenų veiklai, todėl labai svarbu tinkamai maitintis, gerti daug vandens ir vartoti būtinuosius esencinius fosfolipidus, kurie yra pagrindinė kepenų ląstelių sienelių statybinė medžiaga. Jie padeda atsinaujinti ląstelės dangalui ir išvengti rimtų sveikatos sutrikimų. Saugokime savo kepenis, kaip jos saugo mūsų organizmą“, – pataria gastroenterologė Sigita Gelman.

Parašykite komentarą