Du trečdaliai apklaustų Lietuvos gyventojų yra linkę pritarti elektroninio balsavimo galimybei šalyje, rodo JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ užsakymu bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa.
Tyrimo metu tūkstančio Lietuvos gyventojų teirautasi, ar norėtų, kad mūsų šalyje būtų įgyvendinta elektroninio balsavimo galimybė? Dauguma (71 proc.) tyrimo dalyvių, pritariantys šiai idėjai dažniausiai įvardijo, kad elektroninis balsavimas būtų kur kas patogesnis nei fizinis balsavimas (50 proc.). Nepritariantys idėjai baiminosi, kad elektroninis balsavimas gali būti nesaugus, kadangi duomenys ir rezultatai gali būti klastojami (82 proc.). Pritarimą dažniau išreiškė 18-45 m. respondentai, aukščiausio išsimokslinimo apklaustieji, didesnių pajamų grupės atstovai ir didmiesčių gyventojai.
„Devbridge“ technologijų direktoriaus Rimanto Benečio teigimu, per pandemiją ženkliai išaugo skaičius žmonių, kurie įvairias finansines operacijas atlieka, paslaugas užsisako prie savo kompiuterio ar išmaniuoju telefonu, todėl ir elektroninio ar balsavimo internetu galimybė būtų kur kas patogesnė bei didintų jaunesnės kartos rinkėjų aktyvumą.
„Balsavimas šiandien neturėtų būti sudėtingesnis, nei pinigų pervedimas į kitą sąskaitą. Elektroninio balsavimo įgyvendinimo galimybė būtų kur kas patogesnė bei labiau prieinama emigrantams, neįgaliesiems, net ir technologinio raštingumo elementarius pagrindus turintiems vyresniojo amžiaus žmonėms. Toks balsavimas leistų greičiau paskelbti rinkimų rezultatus, padėtų sutaupyti laiko ir pinigų tiek jo naudotojams, tiek ir valstybės institucijoms bei išvengti netikslumų, kurie pasitaiko balsus skaičiuojant rankiniu būdu“, – sako Technologijų direktorius.
Anot R. Benečio, technologiškai balsavimą galima išspręsti įvairiais būdais. Vienas iš variantų, kuris leistų žmonėms labiau įsitraukti į procesą, tai naudoti paskirstytą sistemą, blokų grandinės (angl. blockchain) pagrindu.
„Programinės įrangos kodą būtų galima valdyti atvirojo kodo (angl. open source) principu, tai leistų visiems viešai prieiti ir audituoti sistemą, tuo pačiu užtikrinant jos stabilumą ir integralumą. Įtraukiant specialistus iš šalies būtų sumažintas nepasitikėjimo faktorius, nes visi norintys galėtų peržiūrėti kodą, tai taip pat leistų operatyviai pastebėti klaidas ir jas ištaisyti. Akivaizdu, kad vis daugiau pasaulinių kompanijų pasitiki Lietuvos programuotojų kompetencija, todėl IT talentus auginančiai šaliai turėtų būti vienas iš didžiausių prioritetų įgyvendinti galimybę pažangiai bei saugiai balsuoti internetu“, – įsitikinęs R. Benetis.
Diskusijos apie tai, kad būtų galima pereiti prie elektroninio balsavimo, Lietuvoje verda jau ne vienerius metus. Nors nuo 2005 metų elektroninio balsavimo galimybe sėkmingai naudojasi Estija, visgi pasirinkti tokio balsavimo būdo Lietuvoje vis dar nepavyksta.
Apie įmonę:
„Devbridge“ – JAV programavimo paslaugų įmonė, kurios centrinė būstinė yra Čikagoje. Komandų branduolius sudaro patirties turintys aukščiausio lygio programuotojai, kuriantys sudėtingus programinės įrangos sprendimus Vakarų Europos ir Šiaurės Amerikos rinkoms. Pagrindinis kompanijos tikslas – kurti pažangiausią programinę įrangą ir taip suteikti neįkainojamus įrankius, kurie padėtų sėkmingai augti įvairiausioms kompanijoms, industrijoms ir verslo organizacijoms. Tarptautinę įmonės komandą sudaro daugiau nei 590 darbuotojų, įsikūrusių Čikagos, Toronto, Londono, Varšuvos, Kauno, Vilniaus ir Klaipėdos padaliniuose. Įmonės klientai – „Fortune 1000“ sąrašo įmonės, pasaulinės finansų, paslaugų ir gamybos sektorių kompanijos.
Pranešimą paskelbė: Dalia Petuškienė, Devbridge