Studijos

500 Lietuvos mokyklų ir darželių prasidėjo Šiaurietiška bibliotekų savaitė

Lapkričio 13–19 dienomis vyks dvidešimt pirmoji Šiaurės šalių bibliotekų savaitė. Ji tradiciškai pradedama garsiniais skaitymais, kasmet suburiančiais daugiau kaip 150 tūkstančius žmonių – dvigubai tiek, kiek suvažiuoja į garsųjį Roskildės festivalį.

Pirmadienį knygų gerbėjai susėdo klausytis istorijų, skaitomų tuo pačiu metu visose Šiaurės šalyse,  Baltijos šalyse ir kitur Europoje. Šiemet skaitymus rengti užsiregistravo jau daugiau kaip 500 švietimo ir kultūros įstaigų Lietuvoje, prie šios tradicijos jungiasi ir lietuviškos mokyklos užsienyje. 

Šiaurės šalių bibliotekų savaitė tūkstančiams vaikų ir suaugusiųjų nuo pat Grenlandijos iki Baltarusijos – tai istorijų klausymasis jaukioje žvakių šviesoje, tai nauja literatūra iš Šiaurės, tai įvairios parodos, susitikimai ir kiti renginiai su Šiaurės šalimis susijusiomis temomis.

Kasmet daugiau kaip 2000 mokyklų ir bibliotekų sutartą dieną tą pačią valandą vyksta Šiaurės šalių knygų skaitymai. Kai mus gaubia lapkričio sutemos, užsidegame žvakes ir skaitome. Tokia yra du dešimtmečius gyvuojanti Šiaurės šalių bibliotekų savaitės idėja.

Šių metų tema – Šiaurės salos. Šiaurės šalyse yra nesuskaičiuojama gausybė salų, nuo pačių mažiausių uolėtų šcherų iki didžiausios pasaulyje salos, Grenlandijos. Yra salų – valstybių, pavyzdžiui, Islandija. Salos tūkstančiais išsidėsčiusios palei Švedijos, Norvegijos ir Suomijos krantus. Todėl nieko keisto, kad salos yra populiarus motyvas Šiaurės šalių dailėje, folklore, literatūroje. 

Šiemet minimos ir Suomijos 100-osios nepriklausomybės metinės. Šia proga Šiaurės šalių bibliotekų savaitė išskirtinį dėmesį šiemet skiria suomių literatūrai. Skaitymams siūlomi tekstai iš suomių autorių knygų: Lobių sala (aut. Mauri Kunnas), Maresė (aut. Maria Turtschaninoff), Ledas (aut. Ulla-Lena Lundberg). 

Šiaurės šalių bibliotekų savaitę rengia Asociacijų Norden Sąjunga, finansuoja Šiaurės ministrų taryba.

Pranešimą paskelbė : Martynas Snieganas, Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje

Parašykite komentarą