Verslas

Žinia smulkiam verslui bei ūkininkams: 3 priežastys, kodėl verta pasinaudoti parama saulės elektrinėms

Smulkusis verslas ei ūkininkai netrukus sulauks kvietimo teikti paraiškas saulės elektrinėms įsirengti. Svarstantiems apie nuosavos elektros energijos gamybą, vertėtų jau dabar ruoštis ir apgalvotai rinktis rangovą, kad įrengimas vyktų sklandžiai ir laiku.

Pretenduoti į paramą galės labai mažos ir mažos įmonės bei ūkininkai, registruoti ne trumpiau kaip metus ir ketinantys įsirengti iki 500 kW galios saulės elektrinę. Nors tiksli kvietimo data nenurodoma, labiausiai tikėtina, kad paraiškas bus galima teikti birželį. Iš viso šiam finansavimo etapui skirta 67 mln. Eur.

„Įmonėms, galvojančioms apie saulės elektrinę, tai yra puiki proga ženkliai susimažinti įrengimo išlaidas ir pagreitinti atsipirkimą. Verslo susidomėjimas saulės elektrinėmis tik didėja, todėl rinkoje jaučiamas pajėgumų bei įrangos stygius, dėl ko užsakovams tenka laukti ilgiau. „Enefit“ iš anksto pasiruošė paklausos šuoliui, tad esame tikri, kad net maksimalios – 500 kW – galios elektrines klientams įrengsime dar šiemet“, – kalba Žana Klusovskienė, „Enefit“ valdybos narė ir Verslo klientų departamento vadovė.

1 priežastis – palankesnės paramos sąlygos

Pareiškėjams galės būti kompensuojama net 896,72 Eur už 1 kW. Tai – keliskart didesnė parama, nes paskutiniu etapu galėjo būti kompensuojama ne daugiau nei 246 Eur už elektrinės galios kilovatą. Padidėjo ir kompensacijos dalis visame projekte, anksčiau siekusi 30 proc., dabar ji sudaro 35 proc.

Daugiau aiškumo atsiranda ir kalbant apie saulės elektrinės projekto įgyvendinimą, gavus paramą. Nurodoma, kad jis turi būti užbaigtas iki 2025 m. kovo 31 d.

„Žinoti galutinį terminą naudinga tiek įsigyjantiems elektrinę, tiek ir rangovams. Užsakovai galės sklandžiau susiplanuoti organizacinius, statybos procesus, o tiekėjai – aiškiau prognozuoti ir planuoti veiksmus bei rangos darbus“, – detalizuoja Ž. Klusovskienė.

Teikiant paraišką dėl paramos gavimo labai svarbu turėti ESO prisijungimo sąlygas. Todėl jau dabar rekomenduotina kreiptis dėl sąlygų gavimo ‒ tą paprasčiausia padaryti užpildant formą ESO savitarnos svetainėje.

2 priežastis – saulė apsimoka

Pastaruoju metu energijos kainų pokyčiai įnešė šiek tiek sumaišties. Pasigirsta abejonių, ar verta „eiti į saulę“, kai elektros kaina nukritusi. Ekspertai pabrėžia, kad kainos sumažėjimas – laikinas.

„Šiandien elektra pigi, nes tam susiklostė palankios aplinkybės: paklausa sumažėjo dėl šildymo sezono pabaigos, o namuose ir įmonėse dar neįjungti vėsinimo įrenginiai, tuo pat metu elektros pasiūla ženkliai išaugo dėl padidėjusios saulės energijos gamybos, o dėl šiltos ir lietingos žiemos netrūksta ir vandens hidrorezervuaruose.

Deja, bet stabilių elektros kainų dar teks ilgokai palaukti. Per 10–15 metų matysime visko, tikėtina, kad elektros kainos bus ir labai aukštos, ir minusinės“, – aiškina Ž. Klusovskienė.

Skaičiuojama, kad įsirengus saulės elektrinę, elektros savikaina 25–30 metams yra 4 ct už kilovatvalandę. Tokia ji išliks nepaisant elektros kainų pokyčių. Saulės energija suteikia nepriklausomybę nuo svyravimų rinkoje, o pasibaigus elektrinės atsipirkimo laikotarpiui, elektra naudojamasi nemokamai. Kitaip tariant, investicija į elektrinę yra tarsi elektros kainos fiksavimas dviem dešimtmečiams už gerokai mažesnę kainą nei dabar.

3 priežastis – elektrinė veiks jau šiemet

Planuojant saulės elektrinę svarbu pasirinkti patikimą rangovą, kuris pasirūpins elektrinės montavimu ir kokybiška sertifikuota įranga. Kuo sklandžiau atlikti darbai, tuo greičiau galima naudotis savo gaminama elektra. Paramos teikimo sąlygose numatoma, kad paraišką teikianti įmonė privalo surengti konkursą ir pasiūlymus gauti bent iš 3 rangovų. Šiandien netrūksta tiekėjų, siūlančių įrengti saulės elektrinę, tad spręsti derėtų atidžiai.

„Saulės modulių gamintojai suteikia garantijas įrangai. Tačiau iš klientų girdime, kad ištikus problemai jie nenori ieškoti gamintojo atstovybės – daug patogiau kreiptis į rangovą ir visas paslaugas gauti iš vienų rankų.

Deja, smulkesni tiekėjai susiduria su aukštesne bankroto rizika, tad didesnė tikimybė, kad po dešimties metų rinkoje jų nebebus. Jei įmonė specializuojasi tik saulės energetikoje, ilgainiui darbo jai gerokai sumažės, o konkurencija – išaugs. Tad renkantis tiekėją verta atkreipti dėmesį ne tik į jo patirtį, stabilumą, bet ir veiklos diversifikavimą“, – kalba „Enefit“ valdybos narė.

Verslas nenorintis ar negalintis investuoti į saulės elektrinę, tačiau norintis turėti ją dabar, gali rinktis elektrinės nuomą. Įmonės teritorijoje arba ant pastatų stogų „Enefit“ gali įrengti saulės elektrinę, kurią įmonė per 10 – 20 metų išpirks mokėdama mėnesinę įmoką.

„Šią galimybę sukūrėme matydami įmonių poreikių spektrą ir norėdami visiems sudaryti sąlygas turėti saulės elektrinę. Tai – puikus sprendimas tiems, kurie nori sutaupyti ir išsivaduoti nuo elektros kainų nestabilumo, tačiau neketina tam skirti didelės pinigų sumos vienu metu. Nuoma leidžia pradėti naudotis energija greit ir be rūpesčių, nes finansavimu, leidimais, įrengimu ir priežiūra pasirūpina įrengusi bendrovė, – dar vieną galimybę įsigyti saulės elektrinę atskleidžia Ž. Klusovskienė.

Pranešimą paskelbė: Tomas Andriukonis, UAB „INK agency“

Parašykite komentarą