Įvairenybės

Ženevoje Lietuva laikosi reiklios ES pozicijos dėl neteisėtos prekybos laukine fauna ir flora

Pasaulinėje Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių apsaugos tarptautinės prekybos konvencijos (CITES) šalių 18-ojoje konferencijoje, kuri šiuo metu vyksta Ženevoje, Lietuva laikosi bendro ES požiūrio numatytais išnagrinėti tarptautinės prekybos laukiniais gyvūnais bei augalais klausimais.

Jie bus aptarti, kaip sakė šioje konferencijoje mūsų šaliai atstovaujanti Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos ir miškų politikos grupės vyriausioji specialistė Laura Janulaitienė, per pusantros savaitės. Rugpjūčio 17-ąją prasidėjusi konferencija baigsis rugpjūčio 28 d. Joje dalyvauja apie 2 tūkst. atstovų iš 167 valstybių, įvairių tarptautinių asociacijų, nevyriausybinių organizacijų.

Lietuva CITES nare tapo 2002 metais. Šioje konferencijoje mūsų šalis drauge su kitomis ES valstybėmis laikosi sutartos pozicijos.

ES pritaria siūlymams griežčiau kontroliuoti tarptautinę neteisėtą prekybą varliagyviais, ropliais, dekoratyvinėmis jūrinėmis žuvimis, paukščiais giesmininkais ir kitomis rūšimis, įtraukti kai kuriuos ryklius ir rajas į CITES II priedą. ES šalys visos konferencijos metu palaikys kitų valstybių pastangas kovoti su neteisėta dramblių medžiokle ir neteisėta prekyba dramblio kaulu.

Pozicija dėl neteisėtos prekybos yra paremta ES kovos su neteisėta prekyba laukiniais augalais ir gyvūnais veiksmų plano nustatytais pagrindiniais prioritetais. Pirmasis – užkirsti kelią neteisėtai prekybai laukine flora bei fauna ir šalinti esmines jos priežastis. Antrasis – veiksmingiau taikyti esamas taisykles ir kovoti su organizuotais nusikaltimais prieš laukinę gamtą. Trečiasis – stiprinti kilmės, tranzito ir vartojimo šalių partnerystę kovojant su neteisėta prekyba laukiniais augalais ir gyvūnais.

ES pasisako už aiškius terminus ir monitoringą (apimant ir prekybos sankcijas) toms šalims, kurios nuolat nevykdo CITES įsipareigojimų. Tai labai svarbu sprendžiant dėl brakonieriavimo ir neteisėtos prekybos kylančias problemas – ypač dramblių, raganosių, Azijos ir Afrikos didžiųjų kačių, raudonmedžio ir pangolinų atvejais.

CITES konvencija jungia 183 pasaulio valstybes ir reguliuoja daugiau kaip 350 tūkst. laukinių gyvūnų ir augalų rūšių tarptautinę prekybą: nustato taisykles, kiek ir kokių gyvų laukinės faunos ir floros rūšių individų galima paimti iš gamtos (pvz., dramblių, raganosių, liūtų, beždžionių, papūgų, ryklių, vabzdžių, orchidėjų, kaktusų ir daugelio kitų nykstančių rūšių) ir kaip jas galima naudoti.

Ryšių su visuomene skyrius

Pranešimą paskelbė: Raimonda Karnackaitė, LR aplinkos ministerija

Rekomenduojame
 
Kaunas Hockey ledo ritulys
 
Kaip serviruoti stalą gimtadienio šventei?
 
Kuo metalinės tvoros pranašesnės?
 
Pastolių nuoma Kaune palankiomis sąlygomis
 
Įrankių nuoma Klaipėdoje ir kituose miestuose

Parašykite komentarą