Politika ir teisė

Ženevoje bus atversta Astravo AE „byla“ – bus svarstomi Baltarusijos pažeidimai

Rytoj, vasario 5 d., Ženevoje prasidėsiantis neeilinis Espo konvencijos šalių susitikimas yra svarbus ir Lietuvai, nes bus atversta vadinamoji Astravo atominės elektrinės byla. 

Jo metu bus sprendžiama, ar patvirtinti šios konvencijos Įgyvendinimo komiteto parengtus sprendimus dėl jos reikalavimus pažeidusių valstybių. Tarp jų yra ir Baltarusija su Astravo AE projektu. 

Susitikime dalyvausianti Lietuvos delegacija, kuriai vadovaus laikinai aplinkos ministro pareigas einantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, sieks, kad būtų patvirtintas Espo konvencijos Įgyvendinimo komiteto parengtas sprendimas – objektyvi tarptautinė išvada, kad statybų aikštelė Astravo AE statyti buvo parinkta netinkamai, t. y. pažeidžiant Konvencijos nuostatas. 

Skundą Įgyvendinimo komitetui, kad Konvencija pažeista atliekant Astravo AE poveikio aplinkai vertinimą, Lietuva pateikė dar 2011 m., negavusi Baltarusijos atsakymų į pateiktus esminius klausimus, susijusius su Astravo AE sauga ir jos galimu poveikiu mūsų šalies aplinkai ir gyventojams. 2013 m. Įgyvendinimo komitetas konstatavo, kad Baltarusija, plėtodama AE projektą, pažeidė Konvencijos nuostatas, ir pateikė rekomendacijas pažeidimams ištaisyti. Šias rekomendacijas 2014 m. patvirtino Konvencijos šalių 6-asis susitikimas. Įgyvendinimo komitetui buvo pavesta išsamiai įvertinti Baltarusijos veiksmus jas įgyvendinant. 

Komitetas 2017-2018 m. išnagrinėjo Astravo AE poveikio aplinkai vertinimo dokumentaciją ir nusprendė, kad Baltarusija pažeidė Espo konvenciją, nepagrindusi savo galutinio sprendimo Astravą pasirinkti aikštele branduolinei jėgainei statyti. 

Ar Ženevoje šį sprendimą patvirtins ir Espo konvencijos šalių susitikimas, paaiškės artimiausiomis dienomis. Šis neeilinis šalių susitikimas baigsis vasario 7-ąją.

Pranešimą paskelbė: Raimonda Karnackaitė, LR aplinkos ministerija

Parašykite komentarą