Įvairenybės

Žemės ūkio karantinas nepalietė, tačiau optimistines nuotaikas gali pakoreguoti orai

Žemės ūkis – viena iš sričių, kurios karantinas dėl koronaviruso nesustabdė. Ūkininkų investicijos į trąšas ir augalų apsaugos priemones šį pavasarį tryško optimizmu. Tai rodo keliskart išaugę trąšų bei kitų žemės ūkiui skirtų produktų pardavimai. Pastarosiomis savaitėmis prekybos žemės ūkiui skirtais produktais situacija kinta, o ūkininkų akys krypsta į dangų.

Paslaugas ir prekes žemės ūkui teikiančios AB „Linas Agro“ trąšų pardavimai tonomis kovo mėnesį išaugo 23 proc., o mikroelementų trąšų ir augalų apsaugos priemonių pardavimai buvo gerokai didesni nei pernai tuo pačiu metu. „Stebime nemažus pardavimų pokyčius, tačiau sunku pasakyti, ar tai labiau susiję su karantinu, ar su neįprastai šilta žiema bei ankstyvu pavasariu. Šį sezoną prekyba mikroelementų trąšomis ir augalų apsaugos priemonėmis prasidėjo neįprastai anksti ir pats jos įkarštis sutapo su karantino pradžia. Pastebime, kad balandį prekyba grįžta į įprastas vėžes,“– sako AB „Linas Agro“ prekybos vadovas Sigitas Rymko.

„Pirmąją karantino savaitę žemės ūkiui skirtų produktų pardavimas buvo išaugęs kelis kartus – teko verstis per galvas, kad užtikrintume prekių pristatymą ir suvaldytume srautus. Nemaža dalis ūkininkų buvo sunerimę, kad dėl įvesto karantino uždarius sienas sutriks logistika, todėl reikalavo, kad prekės būtų pristatytos jau kitą dieną“, – pasakoja S.Rymko. „Kaip ir dauguma Lietuvos gyventojų, kurie didesniais nei įprasta kiekiais pirko ilgai negendančius maisto produktus, atsargesni ūkininkai stengėsi užsipirkti reikalingų prekių ir užsitikrinti jų rezervus“.

Karantino sukeltus logistikos iššūkius AB „Linas Agro“ pavyko sėkmingai išspręsti. „Išaugus prekių paklausai, neturėjome problemų dėl logistikos, nepaisant to, jog didžiąją dalį žemės ūkiui skirtų produktų – trąšų ir augalų apsaugos priemonių – importuojame. Prekių užsakymus planavome dar iki karantino paskelbimo, todėl sienų uždarymas mūsų veiklai didesnės įtakos neturėjo“, – sako S. Rymko.

Pastaraisiais mėnesiais, pasak AB „Linas Agro“ prekybos vadovo, 2,5 karto išaugo ir bendrovės elektroninės prekybos pardavimai. „Šio segmento augimas – tiesiogiai susijęs su karantinu. Kadangi sodo ir daržo prekėmis prekiaujančios fizinės parduotuvės pastarąjį mėnesį buvo priverstos sustabdyti veiklą, mūsų elektroninėje parduotuvėje kovą ir balandį daugiau nei dvigubai išaugo prekyba vejų sėklomis ir trąšomis sodui bei daržui“, – pažymi S. Rymko.

Derliaus prognozė priklausys nuo kritulių per artimiausias savaites

Pastarieji treji iš eilės metai buvo itin prasti žemės ūkiui dėl klimato poveikio. Šiemet žieminiai pasėliai ypač geri ir ūkininkai tikisi gero derliaus, todėl, pasak S.Rymko, daugiau investuoja į trąšas ir augalų apsaugos priemones. Pats trąšų, augalų apsaugos priemonių ir mikroelementų pardavimų pikas dar nepasiektas – jis paprastai fiksuojamas gegužės mėnesį, tačiau pastaruoju metu prekybos tendencijos kinta kiekvieną savaitę.

„Iki balandžio vidurio ūkininkai gyveno pakiliomis nuotaikomis ir investavo į trąšas bei augalų apsaugos priemones, tačiau pastarųjų savaičių orai gali situaciją pakoreguoti. Jau dabar ūkininkai su nerimu žiūri į dangų, nes krituliai per artimiausias dvi savaites – kritiškai svarbūs šių metų derliui. Kol kas sausros dar nėra ir jei per artimiausias keletą savaičių sulauksime gausių kritulių visuose Lietuvos regionuose, galime tikėtis, kad šiemet žemės ūkis bus ta sritis, kuri augs. Iki šios dienos situacija Lietuvos laukuose teikė vilčių, kad grūdinių kultūrų derlius šiemet gali būti net 47 proc. didesnis nei pernai ir siekti 6,6 mln. tonų (4,5 mln. tonų praėjusiais metais). Tačiau ar šioms prognozėms lemta išsipildyti, lems oras“, – sako Sigitas Rymko.

Apie AB „Linas Agro“

Žemės ūkio ir maisto pramonės investicijų bendrovei AB „Linas Agro Group“ pavaldi AB „Linas Agro“ yra vienas iš sertifikuotų sėklų, trąšų ir augalų apsaugos priemonių tiekimo lyderių Lietuvoje. Beveik trisdešimt metų bendrovė yra ir viena didžiausių lietuviškų grūdų eksportuotojų, jai priklauso modernus trylikos grūdų saugyklų tinklas Lietuvoje bei Latvijoje. Bendrovės metinės pajamos siekia 573 mln. Eur, joje dirba 125 darbuotojai.

Daugiau informacijos:

Sigitas Rymko

AB „Linas Agro“ Prekybos vadovas

+37068673404

s.rymko@linasagro.lt

Pranešimą paskelbė: Ieva Šimkūnaitė-Jansonienė, KPMS ir partneriai

Parašykite komentarą