Didžiuosiuose Lietuvos miestuose oro tarša išlieka viena opiausių aplinkosaugos ir visuomenės sveikatos problemų – skaičiuojama, kad oro tarša kasmet prisideda prie maždaug 3 000 priešlaikinių mirčių. Pagrindinės to priežastys – pasenęs automobilių parkas ir šildymas kietuoju kuru. Ieškant sprendimų, vis dažniau dėmesys krypsta į Mažos taršos zonas (MTZ) bei elektromobilumo skatinimą.
Tinklalaidė „Žalieji pokalbiai“, įgyvendinama projekto „Energijos efektyvumo didinimas Lietuvoje“ rėmuose, kviečia pasiklausyti naujų epizodų, skirtų šių temų analizei. Pirmame epizode diskutuojama apie tai, kaip MTZ diegimas galėtų būti labiau orientuotas į visuomenę. Gyventojai neretai jaučia, kad tokie pokyčiai įgyvendinami skubotai, be pakankamos komunikacijos. Kaip rodo Krokuvos (Lenkija) patirtis, aktyvus bendradarbiavimas su vietos bendruomene, nevyriausybinėmis organizacijomis ir nuoseklus aiškinamasis darbas gali lemti žymiai sklandesnį perėjimą prie tvarių sprendimų.
Antrame epizode žvilgsnis krypsta į elektromobilių plėtrą. 2025 metų pradžioje Lietuvoje jau užregistruota per 17 tūkst. grynųjų elektromobilių, o valstybės parama jų įsigijimui siekia net iki 5 000 eurų. Nors elektromobiliai vis dar apipinti įvairiais mitais, jų pranašumai – akivaizdūs: dvigubai mažesnės eksploatavimo išlaidos (nuvažiuoti 100 km su vidaus degimo varikliu kainuoja virš 10 eurų, su elektromobiliu – apie 5 eurus), nuolat plečiama įkrovimo infrastruktūra (daugiau nei 2,5 tūkst. viešai prieinamų įkrovimo stotelių visoje Lietuvoje), ir tvarumo aspektas – vidutinis elektromobilis kompensuoja savo didesnį gamybos CO2 pėdsaką nuvažiavęs apie 50 000 km – po to jis tampa ženkliai ekologiškesnis už vidaus degimo variklio automobilį.
Naujausių epizodų kviečiame klausytis LIFE integruotasis projektas EnerLIT Youtube kanale.