Politika ir teisė

Y kartos darbuotojai – nesulaikomi ir bebaimiai vadovai

„Po kelerių metų mus ir 1990-tuosius skirs 30 metų, nors dar atrodo, jog 90-ieji buvo visiškai neseniai“ – laiko tėkme stebisi žmonės. Dar labiau stebina tai, jog Y karta – asmenys, gimę 1980 – 2000 metais – šiuolaikinę darbo rinką keičia pagal savo įsitikinimus ir taisykles. Pastaruoju metu vis dažniau bandoma įminti šios kartos, kuri vadinama didžiausiu tūkstantmečio iššūkiu pasauliui, paslaptis. Revoliucija dėl Y kartos jaunuoliams būdingų savybių pranašaujama ne tik darbo rinkai, bet ir kitoms gyvenimo sritims. Ar pagrįsti šie nuogąstavimai?

Skaitmeninės kūrybos agentūrai „bigNow“ vadovaujanti Jarūnė Narkevičiūtė įsitikinusi – ieškantys naujosios kartos talentų, privalo sudaryti jų poreikius atitinkančias darbo sąlygas.

„Ne paslaptis, jog tūkstantmečio karta vadovaujasi principu „atrasti save“ ir be didelio apmaudo keičia darbovietes, jei jos neatitinka jų lūkesčių. Žinoma, kiekviena karta siekia pakeisti nusistovėjusias žaidimo taisykles, tačiau Y kartos darbuotojams tą padaryti sekasi geriausiai. Beveik kiekvieno pradedančio šios kartos darbuotojo tikslas – įgyti galią realizuoti savo idėjas, todėl darbdaviui nelieka nieko kito, kaip tik pasiūlyti maksimalią laisvę“, – sako J. Narkevičiūtė.

Šiuo metu Y kartos atstovai užima daugiau nei trečdalį darbo rinkos, o po kelerių metų, skaičiuojama, kartu su Z karta sudarys net 70 proc. darbuotojų.

Kokios žaidimo taisyklės patinka Y kartai?

Y kartai labai svarbus kasdienių darbo procesų paįvairinimas įvedant įvairius skatinamuosius žaidimus – apdovanojimus, motyvacines taškų sistemas ir kt. Taip pat juos domina betarpiškas, nuoširdus ir konkretus bendravimas, aiškiai nurodantis darbuotojo galimybes, pareigas ir laukiamus rezultatus. Y karta, pasak „bigNow“ vadovės, itin vertina darbo ir asmeninio gyvenimo balansą – jei darbas tam trukdo, jiems nėra sudėtinga jį pakeisti.  

Jaunų specialistų komandą subūrusi J. Narkevičiūtė atskleidžia, kad tokios komandos sėkmę lemia ir darbo vietoje suteikta galimybė mokytis.

„Keiskite darbuotojų užduotis ir pareigas – taip leisite jiems geriau suprasti, kas jiems patinka ir sekasi, o kas ne. Kartais reikia mažiau patirties turinčiam kolegai skirti sudėtingesnę užduotį tam, kad padėtumėme jam atrasti labiausiai tinkančią sritį“, – patirtimi dalinasi J. Narkevičiūtė.

Ieškodami darbo, Y kartos atstovai vis dar žiūri įvairius darbo skelbimų portalus, tačiau, pasak J. Narkevičiūtės, apie naujo kandidato paiešką paskelbus socialiniuose tinkluose, galima pasiekti net ir tuos, kurie darbą turi, bet mielai apsvarstytų patrauklų pasiūlymą. Dėl šios priežasties ji pataria daugiau laiko ir pastangų skirti darbdavio įvaizdžiui – tiek darbo skelbimų kūrimui, tiek įmonės atvirų durų dienoms ar kūrybiškiems vaizdo įrašams, kuriuose atsiskleistų įmonės potencialas.

Tūkstantmečio kartos stiprybės

Susiduriant su tokia gausybe Y kartos reikalavimų ir lūkesčių, dažnai pamirštamos didžiausios šios kartos stiprybės. Vykdant tam tikras užduotis jų amžius dažnai tampa pranašesnis už patirtį, todėl skaitmeninės kūrybos agentūros vadovė siūlo neskubėti nuvertinti jaunųjų specialistų. Remdamasi savo komandos patirtimi, J. Narkevičiūtė išskiria stipriausius šios kartos atstovų bruožus:

  • Originalumas. Mažesnė patirtis padeda išvengti šabloniško mąstymo.
  • Užsidegimas. Darbas Y kartos atstovui yra viena pagrindinių savirealizacijos terpių, todėl geriems rezultatams jis skiria daug laiko ir pastangų.
  • Tikslumas. Y kartos atstovui svarbu atlikti užduotis, atnešančias tikrą vertę ir rezultatą.
  • Komandinė dvasia. Šie žmonės įpratę dirbti komandoje užuot siekę individualių tikslų.
  • Smalsumas. Noras išbandyti naujoves nugali visas baimes ir nepasitikėjimą savimi.

Šiandieniniai darbo rinkos naujokai netrukus užims ir vadovų vietas. Kokiomis savybėmis pasižymės šie darbuotojai?

„Ši karta siekia suprasti kuo daugiau sričių, užuot gilinę vienos ir specifinės krypties žinias. Manau, kad juos vadinsime „super projektų vadovais“ – prognozuoja J. Narkevičiūtė.

Pranešimą paskelbė: Julija Kurilaitė, UAB „INK agency“

Parašykite komentarą