Verslas

VIPA kainodaros įrankis – individualiai klientui pritaikytos sąlygos ir greitesnis sprendimo priėmimas

Jau metus Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA) naudojasi Kainodaros įrankiu, kuris buvo sukurtas pasinaudojus  Europos Sąjungos kvietimu, paskelbtu Europos investicijų banko (EIB), teikti paraiškas valstybių narių nacionalinių skatinamųjų bankų ar institucijų (toliau – NPĮ) projektams, skatinantiems NPĮ paslaugų ir gebėjimų tobulinimą. Europos investicijų konsultavimo centras (European Investment Advisory Hub) atrinko VIPA investicinės platformos kainodaros sukūrimo projektą ir skyrė paramą įrankio sukūrimui.

2018 m. VIPA sutelktos lėšos išaugo 65 proc., buvo pradėtos įgyvendinti kelios naujos finansinės priemonės, įkurta investicinė platforma „Tvarių išteklių plėtros skatinimas“ (TIPS), skirta energetinio efektyvumo projektams finansuoti, atsirado poreikis įsigyti paskolų energetinio efektyvumo projektams įkainojimo įrankius, kurie leistų savarankiškai, nenaudojant atskaitinių kainų rinkoje nustatyti finansavimo kainą visiems projektams, kuriuose dalyvauja VIPA valdoma investicinė platforma.

„VIPA, veikdama kaip nacionalinė plėtros įstaiga, teikia finansavimą projektams, kuriems rinkoje finansavimas nėra prieinamas. Todėl rinkos sąlygos tokiems projektams ne visada yra tinkamas atskaitos taškas nustatant finansavimo sąlygas“, – teigia VIPA verslo plėtros direktorė Kristina Vaskelienė.

Leidžia efektyviau valdyti kredito portfelio riziką

Kainodaros įrankis sukurtas kartu su konsultacijų įmone Ernst &Young. Įrankis leidžia VIPA savarankiškai įkainoti ir pagrįstai nustatyti skolinimosi kainą tiek skolinant Investicinės platformos, tiek nuosavomis lėšomis. Be to, kainodaros įrankio diegimo metu visi VIPA darbuotojai buvo apmokomi ne tik, kaip naudotis įrankiu, bet ir pagrindinių kainodaros principų. Tokiu būdu net ir tie darbuotojai, kurie tiesiogiai nedirba su projektais ir nesinaudoja kainodaros įrankiu, gavo galimybę pagilinti arba įgyti naujų žinių.

„Turimas įrankis sutaupo laiką suteikiant finansavimą klientams, leidžia pasiūlyti individualiai klientui pritaikytas sąlygas, be to leidžia efektyviau valdyti viso kredito portfelio riziką. Vertinimo metu atsižvelgiama į VIPA finansavimo galimybes, kliento riziką, veiklos segmentą, projekto „žalumą”,  ir energetinį efektyvumą”, – teigia K. Vaskelienė.

Investicijos į atsinaujinančios energijos šaltinius

Sėkmingas įgyvendinto projekto, kuriam buvo panaudotas Kainodaros įrankis, pavyzdys – finansavimas suteiktas AB “Panevėžio stiklas”. Projekto vertė – 1,06 mln. EUR, iš jų 10 metų suteikta TIPS paskola sudaro 847 tūkst. EUR. Įgyvendinus šį projektą ant penkių gamyklos gamybinių pastatų stogų iškils ~1,5 MW galios saulės elektrinė. Planuojama, kad ji per metus pagamins apie 1500 MWh elektros energijos. Vertinant dabartines elektros kainas skaičiuojama, kad projektas atsipirks per 3–4 metus.

„Jau turime patirties finansuojant ankstesnį AB “Panevėžio stiklas” energinio efektyvumo projektą, todėl džiaugiamės, kad klientas ir vėl grįžo pas mus. 2018 metais apšvietimo atnaujinimui bei atlieknės šilumos panaudojimo pastato šildymui priemonių diegimui VIPA skyrė paskolą su 6 proc. palūkanų. Nauja paskola saulės elektrinei suteikta su ženkliai mažesnėmis 4,5 proc. palūkanomis“, – sako K. Vaskelienė.

Gintaras Petrauskas, AB „Panevėžio stiklas“ generalinis direktorius, teigia, jog TIPS paskola įgyvendinant saulės jėgainės projektą buvo reikšminga. „VIPA finansuoja 80 % viso projekto sumos, be šio finansavimo projekto įgyvendinimas būtų komplikuotas. Nuo 2021 metų III ketvirčio pradėjus neadekvačiai brangti dujoms, 2021 metus baigėme nuostolingai. Lietuvoje dirbantys bankai labai konservatyviai teikia finansavimą, kai tavo pelno (nuostolio) ataskaita nors vienus metu yra neigiama. Tad TIPS teikiamas finansavimas mums itin svarbi“, – atskleidžia G. Petrauskas.

Kainodaros įrankis leido sprendimą finansuoti projektą priimti greičiau ir nustatyti tinkamas finansavimo sąlygas, įskaitant palūkanų normą. Vertinant projektą, buvo atsižvelgta ir į „žalumo” kriterijų. AB “Panevėžio stiklas” – didžiausias stiklo perdirbėjas regione, kuris net 50 % stiklo žaliavų gauna iš stiklo duženų. Stiklo pramonė yra ypač imli energiniams resursams. TIPS finansuota saulės jėgainė patenkins apie 10 % viso bendrovės per metus sunaudojamo elektros energijos kiekio.

Gruodžio mėnesį pasirašyta Kauno r. gatvių apšvietimo projekto paskolos sutartis, kuriai taip pat panaudotas Kainodaros įrankis. Šis projektas yra įgyvendinamas viešosios ir privačios partnerystės būdu ir rodo, kad kainodaros įrankis gali būti veiksmingai naudojamas įvairių projektų kainodarai, įskaitant mažas ir vidutines įmones, viešosios ir privačios partnerystės ar projektus, įgyvendinamus per specialiosios paskirties įmones.

„EIB yra svarbus, ilgalaikis VIPA partneris. Esame dėkingi, kad Europos investicijų konsultavimo centro parama leido įgyvendinti tikrai reikalingą Kainodaros įrankio projektą“, – teigia K. Vaskelienė.

Apie Europos investicijų konsultavimo centrą

Europos investicijų konsultavimo centrą 2015 m. įsteigė Europos investicijų banko grupė ir Europos Komisija, kaip Investicijų plano Europai dalį. Centras teikia konsultavimo ir techninės pagalbos paslaugas, skirtas padėti nustatyti, rengti ir plėtoti investicinius projektus visoje Europos Sąjungoje. Remdamiesi centro ir kitų konsultavimo programų sėkme, EIB ir Europos Komisija per InvestEU konsultavimo centrą teikia techninę, finansinę ir strateginę pagalbą projektų rengėjams, regioninėms ir nacionalinėms valdžios institucijoms bei finansiniams tarpininkams.

Pranešimą paskelbė: Viktorija Voroncova, Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA) / Public Investment Development Agency

Parašykite komentarą