Laisvalaikis

Vilniaus 700 metų gimtadienio išvakarėse – renginiai, skirti pažinti romantinį XIX a. Vilnių

Vasario 23 d. Vilniaus universitetas kviečia į Adomo Mickevičiaus muziejaus organizuojamą pirmąjį Literatūrinį trečiadienį. Belaukiant jubiliejinio Vilniaus gimtadienio, 2022 m. minimas romantizmo 200 metų jubiliejus.

Romantizmo minėjimas Lietuvai svarbus dėl Adomo Mickevičiaus indėlio. Būtent šio poeto įdirbis yra siejamas su romantizmo pradžia Lenkijoje ir Lietuvoje. 1822 m. Vilniuje, Juozapo Zavadskio spaustuvėje, buvo išspausdinta pirmoji A. Mickevičiaus knyga – pirmasis „Poezijos“ tomas. Baladėje „Romantika“ poetas suformulavo aiškiai romantišką svarbiausią savo poetinį, kartu ir moralinį principą: „Širdį turėk, žvelk į širdį“ (R. Koženiauskienės vertimas).

Šiais metais švenčiant A. Mickevičiaus pirmojo „Poezijos“ tomo 200 metų jubiliejų, tradicinis A. Mickevičiaus muziejaus Literatūrinių trečiadienių ciklas skiriamas prisiminti romantizmo epochą ir jos herojus. Ne tik ieškosime mistikos Aleksandro Puškino gyvenime ir kūryboje, bet ir keliausime karštais XIX a. pradžios Vilniaus akademinio jaunimo pėdsakais, nagrinėsime A. Mickevičiaus poezijos tomo atsiradimo istoriją ir jo sukurtų literatūrinių herojų svarbą lietuvių literatūrai. Taip pat prisiminsime ir kitus su Vilniumi susijusius svarbius romantizmo atstovus – J. Lelevelį, J. I. Kraševskį, V. Vankavičių, prisiliesime prie jų gyvenimo ir kūrybos.

Daugiau informacijos – Vilniaus universiteto muziejaus Facebook paskyroje.

Pranešimą paskelbė: Liudmila Januškevičienė, Vilniaus universitetas

Parašykite komentarą