Verslas

Vertinimo užkulisiai: įvertinti paraiškas greičiau – misija įmanoma

Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija yra viena iš pagrindinių Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų investicijas verslui teikiančių organizacijų Lietuvoje.  LVPA nuolat sulaukia paraiškų finansavimui gauti, nes investicijos verslo įmonėms yra patrauklios ir padeda siekti esminių augimo rodiklių – inovacijų, eksporto augimo, gamybos atnaujinimo ir kt.

Pateikus paraišką ir laukiant konkurso rezultato verslo įmonėms labai svarbus klausimas yra ne tik, ar jos gaus lėšas savo idėjoms realizuoti, tačiau ir kaip greitai galės žinoti, kokiu scenarijumi bus įgyvendintas projektas – su ES fondų finansavimo lėšomis ar be.

Paraiškų vertinimas yra kompleksinis procesas ne tik dėl to, kad jį sudaro du etapai ir paraiškos vertintojas turi peržiūrėti, patikrinti ir įvertinti įvairius tinkamumo kriterijus. Tam tikrais atvejais būtina gauti eksperto išvadą ir/ar informaciją iš kitų institucijų, o tai užtrunka ir pratęsia kliento laukimą. Susidurdama su žmogiškųjų resursų bei darbų kiekio santykio iššūkiu  LVPA aktyviai sprendė kaip su mažiau padaryti daugiau bei, atliepiant verslo poreikius, trumpinti įmonių laukimo laiką, kol jų investicijos įgaus pagreitį.

Praėjusiais metais LVPA įvertino beveik 900 paraiškų. Tai yra daugiau nei 350 paraiškų daugiau nei 2017 metais, tačiau jos buvo įvertintos greičiau. Greitesnę vertinimo trukmę nulėmė įvykę struktūriniai pokyčiai ir į vertės kūrimą klientams ir suinteresuotosioms šalims pertvarkytas vertinimo procesas.

„Vienas iš didžiausių LVPA 2018 m. pasiekimų yra ženkliai sutrumpėjusi paraiškų vertinimo trukmė. Projektų finansavimo ir administravimo taisyklės numato ne ilgesnį nei 90 dienų paraiškos vertinimą, tuo tarpu LVPA atitrūko nuo šios normos ir  sutrumpino vertinimo terminą nuo teisės aktų nustatyto beveik dvi savaites, įvertindama  konkursines paraiškas vidutiniškai per 77 dienas. Ir tai – tik pradžia. Manome, kad šį procesą klientų naudai galime efektyvinti dar daugiau.“ – sako LVPA direktorius Aurimas Pautienius – Želvys.

Iš visų gautų ir įvertintų paraiškų trumpiausiai sprendimo praėjusiais metais laukė pareiškėjai, siekę gauti lėšas gaminių ar paslaugų sertifikavimui bei kartu su įmonių grupėmis vykti į tarptautines parodas. Priemonės „Expo sertifikatas“ ir „Naujų galimybių“ paraiškos buvo įvertintos per 60 dienų. Taip pat itin operatyviai buvo įvertintos ir priemonės „Eco-inovacijos LT“ gautos paraiškos – per 63 dienas.

Pokytis įvyko ir vertinant priemonės „Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“ paraiškas. 2018 m. buvo skelbti 3 šios priemonės kvietimai, todėl ir paraiškų sulaukta buvo daug. Visos paraiškos buvo įvertintos per 83 dienas.

Pranešimą paskelbė: Greta Jakutytė, VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra

Parašykite komentarą