Vos pora mėnesių į įprastas vėžes sugrįžti bandantis verslas jau ir vėl gąsdinamas nauja epidemijos banga. Ir išties, situacija prastėja ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse. Visgi užuot laukus blogiausio scenarijaus išsipildymo, tiek visuomeninės sveikatos institucijos, tiek ir valymo specialistai rekomenduoja pasiraitoti rankoves ir daugiau pastangų skirti biurų, parduotuvių bei kitų verslo ir viešųjų patalpų dezinfekcijai. Juolab kad šalia įprasto dezinfekavimo rankiniu būdu jau yra ir patikimesnių mechanizuotų metodų, kuomet valomi ne tik paviršiai, bet tuo pačiu – ir patalpų oras.
Dažniausiai dezinfekuojami paviršiai – horizontalieji
Po karantino nemenka dalis žmonių sugrįžo dirbti į biurus. Taip pat veikia restoranai, parduotuvės, barai, kirpyklos, grožio salonai, darželiai ir daugybė kitų privačių bei valstybinių viešųjų įstaigų, kuriose lankosi daugybė žmonių.
„Viena efektyviausių ir prieinamiausių apsisaugojimo priemonių tiek nuo koronaviruso, tiek ir nuo visų kitų virusų, bakterijų yra nuolatinis tokių patalpų paviršių valymas ir jų dezinfekavimas, kuris gali būti organizuojamas tokiu intensyvumu, kokiu tik verslas išgali ar mano esant reikalinga. Pavyzdžiui, kai kurie didieji prekybos centrai profilaktiškai paviršius dezinfekuoja penkis kartus per dieną“, – atskleidžia „Švaros brolių“ Valymo paslaugų departamento direktorius Andrius Kinderis.
Tarp dažniausiai profilaktiškai dezinfekuoti rekomenduojamų paviršių yra biuruose stovintys darbo ar maitinimo įstaigų stalai, parduotuvių prekystaliai, taip pat – durų rankenos, šviesos jungikliai, visi tualetuose esantys paviršiai.
Ir, nors paviršių dezinfekcija – vienas efektyviausių virusų naikinimo metodų, vis dėlto biurams ir kitoms įstaigoms, kuriose ir dirbama, ir lankosi klientai, A. Kinderis rekomenduoja papildomus alternatyvius patalpų valymo būdus, užtikrinsiančius šimtaprocentinį kenksmingųjų mikroorganizmų išnaikinimą. Vienas tokių – iki šiol mažiau naudotas, o dabar itin paklausiu tampantis patalpų dezinfekavimas karšto arba šalto rūko generatoriais. Jais paveikiami ne tik paviršiai ar sunkiausiai prieinami kampai, bet ir visas patalpose esantis oras.
Virusams išgaudyti – garų srovė
Ko gero, daugelis naktiniuose klubuose ar per koncertus yra matęs į publiką ar sceną leidžiamus tirštus baltus „dūmus“, kurie iš tikrųjų yra vandens ir specialių aliejų mišinio garai. Taip ir valant patalpas, jos užpildomos karštais arba šaltais garais, papildytais cheminiais priedais – biocidų mišiniais.
Pastarųjų „firminė“ savybė – naikinti žmogui kenksmingus mikroorganizmus, tarp kurių – ir virusai bei bakterijos.
Rūko mikrodalelės kyla į viršų ir užpildo patalpų erdvę, taip sunaikindamos visur, taip pat ir ore, esančius virusus. Maža to, kurį laiką ore sklandę garai vėsta ir kondensuojasi, sėda ant patalpų paviršių: grindų, lubų, sienų ir visų esančių daiktų, taip pat patenka į visus, net ir pačius smulkiausius plyšius, tarpus, atokiausius kampus, kur galėjo būti užsilikusi žmogui kenksminga dalelė.
Taip biocidų turinčia, virusus ir bakterijas naikinančia plika akimi nepastebima plėvele padengiami visi įmanomi paviršiai, kuriuos pasiekti žmogui būtų nei įmanoma, nei tokios pastangos atsipirktų.
Rekomenduojama profilaktiškai ir viruso židiniams
Ši metodika – patalpų valymas karštu arba šaltu rūku kaip baigiamasis patalpų dezinfekavimas – gali būti naudojama tiek profilaktiškai, tiek ir židiniuose, t. y. kur yra užfiksuotas COVID-19 plitimas ar žinoma, kad patalpose lankėsi COVID-19 sirgęs ar koronavirusą nešiojęs žmogus.
„Šiuo metu valymo paslaugų sektoriuje tai – vienas patikimiausių patalpų dezinfekavimo būdų“, – sako A. Kinderis.
Visgi šią priemonę jis rekomenduoja derinti su profilaktiniu paviršių dezinfekavimu, t. y. pirmiausia turėtų būti nuvalomi visi horizontalieji paviršiai, o jau tada patalpų dezinfekavimas išbaigiamas garais, išgaudančiais tai, kas nebuvo nubraukta šluoste. Tam, kad virusui neliktų jokių galimybių išgyventi.
„Šie du būdai papildo vienas kitą bei leidžia užtikrinti šimtaprocentinę švarą, ir, kas ne mažiau svarbu – padeda išvengti dėl žmogiškojo faktoriaus atsirandančių klaidų. Pavyzdžiui, jei atliktume eksperimentą ir padengtume patalpų valymui naudojamą šluostę nematomais dažais, įsivaizduodami, kad tai ir yra mūsų dezinfektantas, o po valymo apšviestume paviršius tuos „dažus“ išryškinančiais spinduliais, tai pamatytume, kad liko ir „nenudažytų“, mūsų atveju – dezinfekcinėmis priemonėmis nepaveiktų – paviršių.
Ir tai nė kiek nestebintų, nes žmogus, kad ir kaip besistengtų, nėra robotas, o dezinfekuojamosios priemonės – ne plika akimi matomi dažai. O po orą pasklindantys garai sunaikina ne tik tas daleles, kurios galėjo likti ant paviršių ir po fizinio jų valymo, bet ir galimai tebesklandančias ore. Taip užsitikrinama šimtaprocentinė apsauga, kad po tokio dvejopo valymo viruso neliko niekur“, – sako A. Kinderis.
Toks pat garų metodas, galintis pasiekti bei veikliąsias medžiagas nunešti ir ten, kur žmogus neužlips, ir ten, kur neįlįs, naudojamas ir kitais tikslais, pavyzdžiui, vorams, musėms, skruzdėlėms ir smulkiesiems parazitams naikinti.
Siaučiant pandemijai perdėtos higienos nebūna
„Žinoma, imantis valymo reikėtų nepamiršti, su kuo kovojame. Apie COVID-19 mokslininkai sako, jog šią ligą sukeliantis virusas – virusų pasaulio sunkiasvoris, todėl ilgai ore jis nesilaiko, o po valandos ar daugiau nusėda ant paviršių. Vis dėlto, kadangi negalime būti tikri, jog valydami rankomis pasiekiame visus paviršius, patalpų valymas garais mums leidžia apsidrausti, kad sunkieji virusai bus pagauti, pasiekti garų ir sunaikinti, kad ir kur jie bebūtų: ore, ant kompiuterio ar ant klaviatūros, kasos aparato“, – sako A. Kinderis.
Patalpų dezinfekavimas garais ir biocidais neardo patalpų konstrukcijų, neturi poveikio plastikui, metalui, dažytiems paviršiams ar minkštiems audiniams.
„Ir nors kartais tenka išgirsti, jog perdėta higiena veikia priešingai nei tikimasi, kuomet organizmas liaujasi kovojęs už save pats, vis dėlto, esant pandeminei situacijai, tokioms kalboms – ne pats tinkamiausias laikas. Būtent šiuo metu patalpų dezinfekavimas turėtų būti vykdomas dažniau, kruopščiau ir reguliariau nei tai būdavo daroma anksčiau. Jei norime apsaugoti savo darbovietę, kolektyvą ir verslą, turime imtis priemonių ir investuoti į visokeriopą saugumą“, – pažymi specialistas.
„Švaros broliai“ yra didžiausias Lietuvoje specializuotas automobilių plovimo ir patalpų valymo tinklas, jau du dešimtmečius teikiantis visapusiškas švaros paslaugas. Bendrovė valdo savitarnos plovyklų, švaros centrų ir itin pažangių tunelinių plovyklų tinklą penkiuose Lietuvos miestuose.