Verslas

Vejų prižiūrėtojais miestai įdarbina robotus: ateityje jų tik daugės

Vis daugiau Lietuvos miestų parkų ir kitų teritorijų vejos priežiūrą patiki robotams vejapjovėms. Prieš savaitę toks robotas pradėjo darbuotis Vilniaus Lukiškių aikštėje, kiek anksčiau – Joninių slėnyje, Jonavoje, šiemet jau antrą sezoną ir dvigubai gausesnė vejos robotų komanda skaičiuoja prie Kauno pilies. Miestų priežiūros specialistų teigimu, nors kol kas vejos robotai yra pavieniai, ateityje jie galėtų būti „įdarbinti“ daugelyje miestų žaliųjų erdvių.

„Miestų aikštėse, skveruose, parkuose veją turėtų pjauti moderni technika, tad prie robotų vejapjovių vertėtų pereiti visur, kur yra tam tinkamos sąlygos. Vienas iš privalumų, kad robotai dirba labai tyliai. Tai leidžia išspręsti benzininės vejos priežiūros technikos keliamo triukšmo problemą, kuri viešose žaliosiose erdvėse labai aktuali, nes žmonės čia susirenka pailsėti, atsipalaiduoti. Be to, robotų vejapjovių prižiūrima veja yra pjaunama nuolat, nepriklausomai nuo oro sąlygų, todėl ji visada vienodo aukščio, ilgainiui sutankėja, tampa žalesnė“, – kalba VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ vadovė-vyriausioji sodininkė Kristina Narvilienė.

Šie metai – bandomasis laikotarpis

Lukiškių aikštėje dirbantį vejos robotą prižiūrinčios įstaigos atstovė sako, kad šiuo metu robotas dar tik apsipranta naujoje darbo vietoje, nes po pirmos darbo savaitės reikėjo kiek pakoreguoti pjaunamą plotą ir vejos pjovimo aukštį.

„Programuojamam ir mobiliuoju telefonu valdomam „Husqvarna“ robotui vejapjovei patikėtas apie 50 arų plotas pačiame aikštės centre, atviroje erdvėje, kur nėra medžių, galinčių trukdyti palydoviniam ryšiui, kuriuo pagalba veikia robotas. Likusi aikštės dalis, kaip ir anksčiau, bus pjaunama vejapjovėmis ir sodo traktoriukais, nes dėl jos ypatybių robotus ten instaliuoti būtų sudėtinga. Robotas aikštėje dirbs visą šių metų šiltąjį sezoną. Tai tarsi bandomasis laikotarpis – jei „darbininkas“ pateisins lūkesčius, planuojame Lukiškių aikštės vejos priežiūrą jam patikėti ir ateityje“, – pasakoja K. Narvilienė.

Nuo ilgapirščių vejos robotą saugo jame sumontuotos apsaugos nuo vagystės sistemos. Jei robotui kas nors nutinka, jį prižiūrintys specialistai iš karto gauna pranešimą į išmaniuosius telefonus ir gali greitai sureaguoti į situaciją. Veją Lukiškių aikštėje prižiūrėti patikėta naujausiam profesionaliam „Husqvarna“ roboto vejapjovės modeliui „Automower 550 EPOS“, kuris naudojamas be kontūro kabelio.

„Vilniaus miesto parkų“ atstovės teigimu, sostinėje yra ir daugiau vietų, kur veja galėtų puikiausiai rūpintis robotai. Tai ir Bernardinų sodas, ir Trakų Vokės dvaro sodybos parkas, kur ateityje taip pat planuojama įrengti robotus vejapjoves.

Kad Vilniuje išties netrūksta žaliųjų erdvių, rodo ir 2020 m. pasaulinis „Husqvarna“ žalios erdvės indeksas (HUGSI). Remiantis jo duomenimis, Lietuvos sostinė pernai pripažinta žaliausiu miestu Europoje ir trečiu pasaulyje iš 155 į reitingą įtrauktų miestų. Žaliosios zonos sudaro apie 62 proc. Vilniaus ploto, daugiau yra tik Šarlotėje, JAV, ir Durbane, Pietų Afrikoje.

Robotai tapo traukos objektu

Į vejos priežiūros naujoves palankiai žiūri ir jas įsileidžia ne tik sostinė, bet ir mažesni Lietuvos miestai. Gegužės viduryje du vejos robotai „Automower 550“ pradėjo darbą Jonavos Joninių slėnyje. Kiekvienas „Husqvarna“ robotas čia prižiūri iki 50 arų teritoriją, o pagal nustatytus parametrus gali dirbti visą parą.

Bendrovės „Jonavos paslaugos“ direktoriaus pavaduotojas komunaliniam ūkiui Povilas Beišys pasakoja, kad Joninių slėnis pasirinktas neatsitiktinai – norima, kad ši vieta būtų gyva, joje lankytųsi daug žmonių, vyktų daug veiklų. O tokioje vietoje ir veja turi būti graži, nes prižiūrėta veja yra vienas iš gražiausių bet kurio sklypo akcentų.

„Visiems labai smalsu, kaip šiems robotams seksis, ir nekantru pamatyti rezultatus. Teoriškai robotų privalumai visiems žinomi ir iškomunikuoti, o dabar laukiame, kada galėsime tuo įsitikinti praktiškai. Šalia teritorijos, kur instaliuoti robotai, yra daug plotų, prižiūrimų kitokia technika, tad po kurio laiko galėsime palyginti skirtumus“, – pasakoja P. Beišys.

Joninių parke besidarbuojantys robotai labai domina jonaviečius. Daugelis ateina į juos pasižiūrėti, stebi, kaip jie pjauna veją, nes nėra matę realiai veikiančių. Pasitaiko ir tokių, kuriems rūpi robotus pačiupinėti, pakiloti, paspausti išjungimo mygtuką.

P. Beišys pasakoja, kad nuo vagystės robotus saugo juose sumontuotos apsaugos priemonės, GPS siųstuvai, rodantys realią roboto buvimo vietą ir turintys tiesioginį ryšį su saugos tarnyba, teritorija yra filmuojama. Be to, roboto niekur kitur nepanaudosi, nes jis „pririštas“ prie konkrečios vietos.

„Jonavos paslaugų“ atstovas sako, kad ateityje galvojama įsigyti daugiau vejos robotų, kurie bus „įdarbinti“ kitose miesto erdvėse. „Čia pirmi metai, kai Jonavoje dirba robotai vejapjovės, ir tai yra tik pirmas žingsnis. Šiemet stebėsime, kaip sekasi robotams veją pjauti, o mums – juos prižiūrėti, kokia bus gyventojų reakcija, ir jei viskas bus gerai, kuo tikime, tai robotų mieste gali atsirasti ir daugiau. Mieste kasmet atsiranda vis daugiau sutvarkytų viešųjų erdvių, kur galėtume šią įrangą instaliuoti“, – komentuoja pašnekovas.

Vasarą besidarbuojančius robotus vejapjoves, skirtus specialiai viešųjų erdvių priežiūrai, galima pamatyti ir kituose šalies miestuose bei lankytinose vietose. Jie pjauna veją prie Kauno pilies, kur pasiteisinusi robotų vejapjovių komanda nuo trijų vienetų pernai šiemet padidinta iki šešių. „Husqvarna“ robotai vejapjovės taip pat dirba Palangos Tiškevičių parke, Vilniaus r. esančiame Europos centro golfo klube.

Ankstesniais metais vejos robotai buvo instaliuoti Kauno zoologijos sode ir Birštone, atliko dvarų sodininkų pareigas Užutrakio, Paliesiaus (Ignalinos raj.), Paežerių (Vilkaviškio raj.), Taujėnų (Ukmergės raj.), Raudondvario (Kauno raj.) ir Biržų dvaruose.

Pranešimą paskelbė: Saulė Bakšė, UAB „Idea Prima”

Parašykite komentarą