Gegužės 3 d. Lietuvos paralimpinis komitetas Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Sporto centrui suteikė „Gilės“ ženklą. Šalies paralimpinės rinktinės simbolis žymi tai, jog objektas yra pritaikytas asmenims, turintiems negalią. VDU yra pirmoji aukštoji mokykla Lietuvoje, kurios padalinys įgijo šį ženklą, o kartu tai pirmasis objektas Kaune, gavęs tokį įvertinimą.
„Gilės“ ženklą VDU Sporto centrui įteikė Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas, paralimpinis čempionas Mindaugas Bilius, kuris džiaugėsi, kad Vytauto Didžiojo universiteto sporto infrastruktūra yra pritaikyta negalią turintiems asmenims, ir vylėsi, kad netrukus VDU pavyzdžiu paseks ir kitos aukštosios mokyklos.
Iki šiol trūksta vietų, kur galėtų sportuoti žmonės, turintys negalią
„Sąlygos studijuoti negalią turintiems žmonėms gerėja, džiugina ir tai, kad vis didesnis dėmesys skiriamas ne tik ypač svarbiai socialinei pusei, bet ir fiziniam aktyvumui, kuris asmenims su negalia yra lygiai taip pat reikalingas kaip ir sveikiesiems. Žinau tai iš savo asmeninės ilgametės patirties, kurią sukaupiau sportuodamas ir vadovaudamas Lietuvos paralimpiniam komitetui“, – teigia Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas M. Bilius. Pasak jo, parolimpinis komitetas siekia, kad „Gilė“ apkeliautų visą Lietuvą ir pažymėtų kuo daugiau žmonėms su negalia pritaikytų sporto infrastruktūros objektų.
„Paralimpiečių „Gilė“ jau tapo geidžiamu kokybės ženklu, liudijančiu aplinkos draugiškumą negaliai“, – tikina M. Bilius ir pasakoja, kad „Gilės“ ženklas simbolizuoja galingiausio ir gražiausio Lietuvos medžio ąžuolo pradžią. „Iš pirmo žvilgsnio, gilė gali pasirodyti trapi ir pažeidžiama, ji lyg žmogus, gyvenantis su negalia. Tačiau didelių valios pastangų dėka gilė įveikia visas negandas ir išauga į nuostabų ąžuolą, kurio galia visi žavisi, kurio didybė įkvepia siekti vis aukštesnių tikslų – taip pat, kaip ir paralimpiečiai su savo asmeninėmis istorijomis ir pergalėmis sporte“, – apie įkvėpimą gilės ženklo sukūrimui pasakojo paralimpinio komiteto prezidentas.
Žmonių su negalia įtrauktis
VDU Sporto centro vadovas Vladas Juknevičius neabejoja, kad paslaugų pritaikymas negalią turintiems asmenims – svarbus žingsnis į priekį, kuris leidžia universitetu, jame vykdomomis sporto studijomis besidomintiems, jame studijuojantiems ar dirbantiems gauti ne tik aukšto lygio studijų kokybę, bet ir laisvalaikio veiklas, kurios taip pat prisideda prie asmeninio tobulėjimo ir augimo.
„Šis įvertinimas iš Lietuvos paralimpinio komiteto mums labai svarbus. Jis rodo, kad Sporto centras žengė dar vieną tikslingą žingsnį į priekį, atliepdamas pačio universiteto misiją, susijusią su platesne žmonių su negalia įtrauktimi, tokiu būdu siekiant sukurti geresnį prieinamumą ir tinkamas sąlygas. VDU visuomet didelį dėmesį skyrė neįgaliųjų įtraukimui, todėl belieka viltis ir dirbti stengiantis, kad didesnis Sporto centro prieinamumas žmonėms su negalia leistų jiems studijuoti sporto ugdymo studijose, aktyviai užsiimti sportinėmis veiklomis, pasiekti sporto rezultatų, galbūt įsiliejant ir į paralimpinio sporto veiklas“, – teigė V. Juknevičius.
VDU koordinatorė negalios reikalams Miglė Janušauskaitė džiaugiasi, kad nuo šiol VDU Sporto centras bus paženklintas „Gilės“ ženklu, kuris simbolizuoja ne tik tai, kad erdvės yra pritaikytos žmonėms su negalia, bet drauge liudija ir apie universiteto skiriamą dėmesį prieinamumo didinimui, atliepiant žmonių su negalia poreikius. „Fizinis aktyvumas yra labai svarbus kiekvienam žmogui, nepriklausomai nuo jo sveikatos būklės, jis taip pat turi tiesioginę įtaką ne tik geresnei fizinei formai, tačiau ir psichologinei savijautai“, – pasakojo M. Janušauskaitė.
Lietuvos paralimpinis komitetas siekia, kad žmonės su negalia turėtų galimybę sportuoti visoje šalyje: planuojama sukurti virtualų žemėlapį, kuriame būtų žymimi asmenims su negalia pritaikyti sporto infrastruktūros objektai, aktuali informacija apie sporto šakas, trenerius, kontaktus ir pan. VDU Sporto centras ir toliau bendradarbiaus su komitetu, ateityje siekdamas ne tik praplėsti atitinkamų sporto objektų skaičių, bet ir skleisdamas informaciją apie jas, sudarydamas sporto, jo ugdymo bei studijų ir sveikatingumo sąlygas ir galimybes negalią turintiems asmenims.
Pranešimą paskelbė: Rimgailė Dikšaitė, Vytauto Didžiojo universitetas