Įvairenybės

Vartotojų atstovai: kylančias energijos kainas pažabotų spartesnis vartotojų įsitraukimas

Pranešimas spaudai | 2021-11-01 | Vilnius

Lietuvos Vartotojų aljanso ekspertų teigimu, kylančias energijos kainas reiktų pažaboti spartinant atsinaujinančios energijos technologijų diegimą, lengvinant prieigą prie jų paprastiems vartotojams ir gyventojams tampant energijos gamintojais.

„Nesame patenkinti tuo, kokiu spartumu vyksta atsinaujinančios energijos technologijų diegimas ir prieiga prie jų paprastam vartotojui. Kylant kainoms už elektrą, dujas, šilumos kainoms, net ir pritaikius tas priemones, kurių ėmėsi Vyriausybė, dalis vartotojų ilguoju laikotarpiu vis tiek neišvengs finansinių sunkumų. Trumpojo laikotarpio priemonės – tai dar ne problemos sprendimas. Net jei išdalintume kiekvienam vartotojui 100 eurų vienkartinę paramą, tai neišspręstų energijos švaistymo ir kiaurų sienų problemos“, – sako Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto narys ir Vartotojų aljanso viceprezidentas Kęstutis Kupšys.

Anot jo, Vyriausybė ir savivaldybės turi ieškoti kuo įvairesnių skatinimo schemų, kaip padėti visiems gyventojams palaipsniui tapti gaminančiais vartotojais. Vartotojai negirdi iš valdžios žinučių, skatinančių sparčiau diegti atsinaujinančius energijos išteklius. Jei visi tik skaičiuos finansinę naudą ir lauks valstybės paramos, labai lėtai judėsime žaliosios pertvarkos link, mano Vartotojų aljanso atstovas.

Akcentuoja bendrus savivaldybių projektus

„Turime gerų pavyzdžių užsienyje – Vokietijoje, Belgijoje, kuomet, tarkime, trys savivaldybės susiburia ir pakvietusios verslo atstovus įrengia saulės elektrinę, kuria gali naudotis visų trijų savivaldybių gyventojai. Kitas pavyzdys – gyventojų kooperatyvai, arba energetinės bendrijos. Vartotojai gali susiburti į bendruomenes, patys gaminti arba pirkti saulės ar vėjo gaminamą energiją palankesnėmis sąlygomis. Lietuvoje trūksta iniciatyvų gyventojams“, – sako K. Kupšys.

Atsižvelgdamas šį trūkumą, Vartotojų aljansas nuo šių metų rugsėjo Lietuvoje įgyvendina projektą CLEAR-X, padėsiantį daliai Lietuvos gyventojų pasiekti atsinaujinančios energijos technologijas ir taip sumažinti sąskaitas už elektros energiją.

Burs vartotojus jėgainių pirkimui

Projekto metu bus organizuojami kolektyviniai vartotojų pirkimai. Vartotojai bus raginami susiburti į grupę ir palankesnėmis sąlygomis įsigyti nutolusios saulės elektrinės dalį arba įsirengti ją ant savo namo stogo. Projektas vyks iki 2024 metų. Pirmieji kolektyviniai pirkimai numatyti maždaug po metų, kadangi būtina parengti teisinius dokumentus bei įvykdyti reikiamas pirkimų procedūras.

Projektą įgyvendina vartotojų organizacijos iš Bulgarijos, Kipro, Lietuvos, Šiaurės Makedonijos, Portugalijos, Slovakijos ir Slovėnijos. Tikimasi, kad 38 tūkst. vartotojų projekto metu investuos į atsinaujinančią energetiką, daugiausia saulės elektrines. ES finansuojamą projektą koordinuoja Europos vartotojų organizacija (BEUC). Tyrimus atliks Tarptautinė vartotojų tyrimų organizacija ICRT.

Sulaukė Komisijos Prezidentės pagyrimų

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, šiomis dienomis atidarydama „Europos tvarios energetikos“ savaitę, projektą CLEAR-X pateikė kaip pavyzdį, ką daro Europos Sąjunga, skatindama gyventojus tapti gaminančiais vartotojais. CLEAR-X projektą finansuoja Europos Sąjungos tyrimų ir inovacijų programa „Horizon2020“.

Apie projektą CLEAR-X

CLEAR-X projekto tikslas pagelbėti vartotojams investuojant į atsinaujinančios energijos išteklius (AEI) ir energetinio efektyvumo technologijas, kurios pagerina jų namų energinį naudingumą ir komfortą. Vykdant projektą, bus organizuojami kolektyviniai pirkimai. Vartotojų organizacijų ekspertai išbandys gaminius ir tiesiogiai bendradarbiaus su sertifikuotais montuotojais, tai užtikrins, kad vartotojai gautų paslaugą, kuria gali pasitikėti.

CLEAR-X organizuos kolektyvinius pirkimus keturių AEI technologijų: šilumos siurblių šildymui ir vėsinimui, fotovoltinių sistemų, šilumos siurblių oras-vanduo ir šilumos siurblių skalbinių džiovintuvų. Šios technologijos buvo parinktos atsižvelgiant į jų energijos taupymo ir CO2 mažinimo potencialą.

CLEAR-X projektą finansuoja Europos Sąjungos tyrimų ir inovacijų programa „Horizon2020“. Projekte dalyvauja organizacijos iš Bulgarijos, Kipro, Lietuvos, Šiaurės Makedonijos, Slovakijos, Slovėnijos, Portugalijos, Belgijos ir Jungtinės Karalystės. Lietuvoje projektą vykdanti Vartotojų aljanso komanda organizuos kolektyvinius saulės elektrinių individualiems namams ir nutolusių saulės elektrinių daugiabučių gyventojams pirkimus. Prasidėjęs 2021 m. rudenį, projektas baigsis 2024 m.

Apie Vartotojų aljansą

Vartotojų aljansas – tai 2012 m. septynių organizacijų įkurtas, o dabar jau per dešimtį nevyriausybinių vartotojų organizacijų buriantis susivienijimas, į kurį įeina Asmens privatumo gynimo ir duomenų apsaugos asociacija, asociacija „Už sąžiningą bankininkystę“, Draudėjų asociacija, Finansų ir kreditų valdymo asociacija, Lietuvos bankų klientų asociacija, Lietuvos gyventojų patarėjų sąjunga, Lietuvos vartotojų asociacija, Lietuvos vartotojų sąjunga, Vartotojų teisių gynimo centras ir Vartotojų teisių institutas, o taip pat neseniai prie Aljanso įsijungusi VšĮ „Žiedinė ekonomika“. Vartotojų aljansas – vienintelė Lietuvos vartotojų skėtinė organizacija, esanti Europos vartotojų organizacijos BEUC nare. Aljanso identifikacinis numeris Europos Sąjungos Skaidrumo registre: 506497923503-90.

Kontaktai:

Kęstutis Kupšys, tel. 8-698-76444, kestutis.kupsys@lvoa.lt

Pranešimą paskelbė: Eglė Kybartienė, Vartotojų aljansas

Parašykite komentarą