Pagėgiuose gyvenantis 18-metis Nojus Šeputis – ne tik aktyvus e. skautas, bet ir vaizdo įrašų konkurso „Nufilmuok ir sumontuok“ laimėtojas. Vaikinas sako svajojantis apie karjerą vaizdo grafikos srityje.
„E. skautu tapau kartu su drauge Martyna, abu esame iniciatyvūs ir nusprendėme pamėginti padėti vyresnio amžiaus žmonėms įgusti naudotis išmaniosiomis technologijomis – ir to visai nesigailiu, tai tikrai įdomu“, – pasakoja jis.
Jaunuolių pora susidraugauti su technologijomis padėjo Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos vyresnio amžiaus lankytojams – tiek konsultuodami pačioje bibliotekoje, tiek pagelbėdami nuotoliniu būdu.
Abiturientas Nojus prisipažįsta, kad e. skauto savanorystė jam nauja patirtis. „Buvo momentų, kai reikėjo labai suprantamai paaiškinti kai kuriuos dalykus, tai man pačiam nebuvo taip jau paprasta, bet apima labai geras jausmas, kai matai, kad žmogus išmoko, suprato, kaip reikia daryti ir tuo naudosis ateityje“, – sako jis ir priduria, kad e. skautui labai svarbu pačiam pasitikėti savimi ir nuolat atnaujinti savo žinias, tada bet kokie klausimai nebus netikėti.
Kalbėdamas apie e. skautų iniciatyvą, Nojus patikina, kad vyresnio amžiaus žmonėms, bandantiems perprasti, kaip veikia išmaniosios technologijos, pagalba yra labai svarbi. „Į jų gyvenimą jau atėjo kompiuteriai ir išmanieji telefonai, tad jie nori išnaudoti technologijų suteikiamus patogumus“, – teigia vaikinas.
Vaizdo klipas – kaip veiksmo filmas
Sukurti mokomąjį vaizdo klipą konkursui „Nufilmuok ir sumontuok“ Nojų paskatino draugė Martyna, o kalbėdamas apie kūrybinį procesą jaunasis režisierius prisipažįsta, kad tai pirmasis jo sukurtas tokio pobūdžio darbas.
„Man labai įdomi vaizdo įrašų kūrimo sritis, tad šiokios tokios patirties jau turėjau. Žinoma, reikėjo idėjos, kad vaizdo siužetas būtų įdomus ir žiūrovams. Iš pradžių nieko nesisekė sugalvoti, bet vieną vakarą su draugais kalbėjomės apie filmus. Tada man į galvą šovė mintis, kad būtų puiku, jei mokomasis vaizdo klipas bent kiek primintų veiksmo filmą“, – prisimena jis.
Jau nuo pirmųjų Nojaus vaizdo siužeto sekundžių pagrindinę heroję Martyną, kuri skuba į pagalbą problemų dėl elektroninio pašto turinčiai močiutei, lydi veiksmo filmams būdinga muzika, tam tikros siužeto detalės subtiliai atskleidžiamos filmuojant veiksmo scenas įvairiais rakursais.
Nojus pasakojo, kad visą vaizdo siužetą sukūrė per dieną. Tiesa, ilgiausiai užtruko įkalbėti filmuotis Martynos močiutę. „Mintis, kad reiks filmuotis, močiutei iš pradžių nelabai patiko, bet ją pavyko įkalbėti, o rezultatas pranoko lūkesčius“, – tvirtina jis.
Pavasarį vaikino laukia abitūros egzaminai, bet jis jau dabar tvirtai žino, kad būsimas studijas ir karjerą norėtų sieti su vaizdo grafikos sritimi.
Senjorės reakcija nustebino
Nojaus draugė ir pagrindinė mokomojo vaizdo klipo veikėja Martyna Šimkutė taip pat yra aktyvi e. skautė ir turėdama laisvesnę valandėlę ar sulaukusi pagalbos prašymo tuoj pat skuba į Pagėgių biblioteką.
„Buvo toks atvejis, kai konsultuodama bibliotekoje vienai senjorei parodžiau, kaip prie žinutės pridėti „emoji“. Ji taip nudžiugo ir vis dėkojo… Net nustebau, kaip tokia smulkmena gali sukelti tiek gerų emocijų. Net mano pačios močiutė su manim taip meiliai nekalba“, – juokauja pašnekovė.
Merginai dažnai tenka skubėti į pagalbą ir savo šeimos nariams. „Mamai vis kyla klausimų dėl įvairių programėlių ir nustatymų, o močiutė ir vyresnio amžiaus žmonės manęs ieško, kai „pakliūva į bėdą“. Jie tada skambina ir guodžiasi, kad „kažką ten ne taip įkėlė ar kažkas nusispaudė“, – pasakoja Martyna.
Apie savo vaidmenį mokomajame vaizdo klipe fiziką studijuojanti mergina kalba kuklindamasi. „Nieko vaidinti nereikėjo, viskas vaizdo siužete taip, kaip ir tikrame e. skautų gyvenime. Žinau, kad šį vaizdo klipą žiūrėjo ir močiutė, o draugai prisipažino, kad jį „persuko“ net po keletą kartų“, – įspūdžiais dalijasi ji.
Mergina atvirauja, kad bendras vaizdo įrašo peržiūrų skaičius – daugiau nei 1,8 tūkst., jo kūrėjus maloniai nustebino.
E. skautų išradingumas džiugina
Projekto „Prisijungusi Lietuva“ e. skautų veiklos koordinatorius Arvydas Ruseckis atkreipia dėmesį, kad konkursas „Nufilmuok ir sumontuok“ yra skirtas skatinti Lietuvos jaunimą dalintis savo skaitmeninio raštingumo žiniomis, filmuojant teminius vaizdo įrašus.
„E. skautai parodė, kaip jie dalyvauja savanoriškoje veikloje kiekvieną dieną. Klipų kokybė maloniai nustebino. Konkurso dalyviai galėjo rinktis kurti vaizdo įrašus viena iš trijų galimų temų – „Mokomasis video“, „Aš mokau kitus“ ir „Patarimų video“. Džiaugiamės, kad jauni žmonės, pasitelkę kūrybiškumą, ryžosi įgyvendinti savo sumanymus ir pasidalyti idėjomis. Toks jaunų žmonių startas daug žadantis“, – sako jis ir priduria, kad konkurso nugalėtojai paaiškėjo susumavus konkurso organizatorių balsus ir platformos „Youtube“ lankytojų „patiktukus“.
Konkurso laimėtojai apdovanoti „Prisijungusi Lietuva“ prizais: pirmos vietos nugalėtojas laimėjo mini droną, antros vietos – belaides ausines, trečios vietos – e. skautų atributikos rinkinį: kepuraitę ir marškinėlius.
Lietuvoje jau dvejus metus veikiantis e. skautų tinklas, vienijantis beveik 1,6 tūkst. skaitmeninių žinių turintį 14–29 metų amžiaus jaunimą, skatina vyresnio amžiaus žmones įgyti žinių apie skaitmeninį raštingumą ir mokytis visą gyvenimą.
Pasak A. Ruseckio, norint tapti e. skautu reikia užsiregistruoti svetainėje www.prisijungusi.lt, atlikti testą, parsisiųsti e. skauto pasą ir pradėti teikti konsultacijas „Facebook“ grupėje „#PrisijungusiLietuva pataria ir konsultuoja“. Pasibaigus karantinui ir bibliotekoms atnaujinus savo veiklą e. skautų konsultacijos vėl sugrįš į daugelį šalies bibliotekų.
Apie projektą „Prisijungusi Lietuva“ (www.prisijungusi.lt)
Projektu siekiama skatinti Lietuvos gyventojus įgyti reikalingų įgūdžių efektyviai, įvairiapusiškai, saugiai ir atsakingai naudotis internetu, į šias veiklas aktyviai įtraukiant vietos bendruomenes.
Projektą įgyvendina Informacinės visuomenės plėtros komitetas kartu su partneriais: asociacija „Langas į ateitį“, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija.
Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.
Pranešimą paskelbė: Saulė Bakšė, UAB „Idea Prima”