Transportas

Vairuotojų kultūra per atostogas: užstatyti automobiliai ir atlenkti valytuvai

Vasaros karščiai ir mintys apie atostogas priverčia atsipalaiduoti bei prarasti budrumą ne vieną vairuotoją. Skubėdami ilsėtis ar pramogauti jie kartais neatkreipia dėmesio, ar laikosi kelių eismo taisyklių, rizikuodami išprovokuoti kitų vairuotojų nepasitenkinimą ar net sulaukti policijos dėmesio. Draudikai sako, kad reakcija į pažeidėjus paprastai būna dvejopa: vieni patys imasi juos auklėti ir palieka įvairius ženklus ant automobilio, o kiti praneša pareigūnams.

Draudimo bendrovės BTA Ekspertizių skyriaus vadovo Andriaus Žiukelio teigimu, konfliktų dėl paskubomis ne vietoje palikto automobilio, užstatytų kitų transporto priemonių ypač padaugėja vasarą. Jei orai palankūs, daug poilsiautojų pritraukia vandens telkiniai, pažintiniai takai ir pramogų vietos, kur parkuojantis stengiamasi išnaudoti kiekvieną centimetrą.  

„Tokios situacijos, kai vairuotojas dėl palikto per mažo tarpelio negali patekti į savo automobilį ar įsėda, bet negali išvažiuoti, paprastai išprovokuoja nepasitenkinimą, pyktį. Jei radote atlenktus valytuvus ar užlenktus veidrodėlius, galite manyti, kad dar lengvai išsisukote. Sunkesniais atvejais įniršęs vairuotojas iš jį užstačiusio automobilio padangų gali išleisti orą, apibraižyti jo kėbulą. Šie veiksmai ne tik pridaro rimtos žalos, bet ir sukelia nepatogumų. Šiais laikais retas kuris vairuotojas vežiojasi pompą padangoms pripūsti“, – sako jis.   

Didžiausią agresiją sukelia užstatymas

Atvykę prie jūros, ežero ar į muziejus, kavines bei kitas laisvalaikio ir pramogų vietas žmonės skuba kuo greičiau pasinerti į poilsį. Automobilis paliekamas ant vejos, užgriozdinami pėsčiųjų ar dviračių takai, užimamos neįgaliesiems skirtos vietos. Agresyviausią vairuotojų elgesį išprovokuoja situacijos, kai jų automobilis užstatomas taip, kad šie nebegali išvažiuoti.  

„Neretai poilsiaujantys žmonės tiesiog „numeta“ automobilį ir nekvaršina sau galvos. Gajus sindromas, kai neradę vietos automobilių stovėjimo aikštelėje, vis tiek kažkaip stengiamės įsisprausti. Pasitaiko atvejų, kai užstatomi netoli populiarių vandens telkinių gyvenančių vietinių gyventojų automobiliai. Visgi patarčiau pamankštinti kojas ir automobilį pasistatyti kiek tolėliau, kad pavyktų išvengti nemalonių situacijų, kurios kartais neapsieina tik nekaltais perspėjimais“, – pataria A. Žiukelis.

Pasak eksperto, žalą draudikams tenka skaičiuoti po to, kai įpykę užstatyti vairuotojai subraižo jiems kelią užtvėrusius automobilius, nulaužia veidrodėlius, subado padangas.

„Visada kartoju, kad problemų ir sugadintos nuotaikos išvengtume, jei automobilį paliktume taip, kaip to reikalauja kelių eismo taisyklės. Kraštutiniu atveju, jei nėra jokios kitos galimybės ir tenka užstatyti kitą transporto priemonę, patarčiau už automobilio priekinio stiklo užkišti raštelį su savo mobiliojo telefono numeriu. Tačiau reikėtų nepamiršti telefono laikyti arčiau savęs ir  atsiliepti vos jam suskambus, kad nebūtų gaišinamas kitas vairuotojas“, – dėmesį atkreipia A. Žiukelis.

Civilizuota išeitis

Radus užstatytą savo automobilį ekspertas pataria nesiimti jokių savavališkų veiksmų ir elgtis civilizuotai – kviesti policiją. Mat emocijoms užgniaužus racionalų protą galima patiems prisišaukti nemalonumų.

„Pareigūnai turi teisę pradėti jūsų automobilį užstačiusio vairuotojo paiešką ir dažnu atveju operatyviai susisiekia su juo, išvaduodami pasipiktinusiuosius nuo pagundos patiems imtis auklėjimo priemonių. Be to, atvykę pareigūnai turi teisę organizuoti pažeidėjo automobilio nutempimą. Pažeidėjas ne tik turės atsiimti savo transporto priemonę iš saugojimo aikštelės, bet ir susimokėti už šią paslaugą. Tikriausiai nereikia priminti, kad už parkavimo pažeidimus gresia ir piniginė bauda“, – aiškina A. Žiukelis.

Užtverti kelią kitam automobiliui ir trukdyti eismui yra kelių eismo taisyklių pažeidimas. Už tai, priklausomai nuo situacijos, numatyta administracinė nuobauda nuo 30 iki 90 eurų.

Apie BTA:  

AAS „BTA Baltic Insurance Company“ (BTA) priklauso Vidurio ir Rytų Europos draudimo rinkos lyderei Austrijos „Vienna Insurance Group AG“ (VIG) ir yra didžiausia VIG bendrovė Baltijos regione. Beveik 200 metų veikianti, per 50 įmonių 25-iose šalyse valdanti VIG pirmauja Baltijos šalyse, kur grupės įmonės 2019 m. užima ketvirtadalį ne gyvybės draudimo rinkos. 2019 m. BTA savo draudimo partneriu Lietuvoje pasirinko apie 420 tūkst. privačių bei verslo klientų, su kuriais pasirašyta virš 1 mln. draudimo sutarčių, atlyginta per 57 mln. eurų žalų.

Pranešimą paskelbė: Ernesta Karalienė, UAB „Idea Prima”

Parašykite komentarą