Buitis, Namai

Vagys siaučia vis labiau – šiemet per pirmus penkis mėnesius nuostolių Lietuvoje 46 proc. daugiau nei pernai

Būtent vasaros laikotarpiu vagysčių iš būstų skaičius išauga. Apie tai tvirtina tiek Lietuvos policijos atstovai, tiek ir „Lietuvos draudimo“ duomenys. Anot draudikų, vasarą populiarėja vagystės iš kiemų, tačiau dar didesnių nuostolių vagys atneša apšvarinę namų vidų. Per pirmus penkis mėnesius ženklus nuostolių skirtumas, lyginant su praėjusiais metais. Ekspertai pasakoja, ar yra būdų apsisaugoti.

Ženkliai auga tiek vagysčių skaičius, tiek ir nuostoliai sumomis

Pandeminiu laikotarpiu žmonės daug laiko leido namuose, tačiau šiemet sąlygos pasikeitė ir žmonės vėl gyvena kur kas laisviau. Tai greičiausiai daro didžiausią įtaką ir ženkliai išaugusiems vagysčių skaičiams.

„Mūsų bendrovės duomenys rodo, kad per pirmus penkis metų mėnesius, lyginant 2021 ir 2022 metus, šiemet vagysčių skaičius išaugo 46,5 proc.

Ne išimtis ir nuostoliams atlyginti skirtos sumos. „Lietuvos draudimo“ duomenys rodo, kad 2022 metais per sausio-gegužės mėnesius vagių padarytiems nuostoliams atlyginti skirta suma viršijo 180 tūkst. eurų sumą. Per tą patį laikotarpį 2021 metais suma buvo 118 tūkst. eurų. Vadinasi, šiemet vagių padaryti nuostoliai sumomis yra 53 proc. didesni nei pernai metais“, – pasakoja Artūras Juodeikis, „Lietuvos draudimo“ Operacijų departamento vadovas.

Apie kasmet augančius nuostolius pasakoja ir Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorokovskaja.

„Pastebime, kad beveik 8 proc. visų vagysčių sudaro būtent įsilaužimai į namus. Dažniausiai vagys į gyvenamąsias patalpas patenka išlaužus duris ar lango rėmą. Kartais vagys patenka ir pro pravirus langus, nerakintas duris, todėl apie tai gyventojai tikrai turi pagalvoti“, – sako Julija Samorokovskaja.

Pavagiami medaliai, technika, papuošalai ir kiti vertingi daiktai

Artūras Juodeikis sako, kad žmonės vasarą turėtų būti dar atsargesni ir prieš išvykdami iš namų apgalvoti, kas gali patraukti vagišių akį.

„Atostogų metas, ilgieji savaitgaliai turi didelės įtakos, kalbant apie vagystes iš būstų. Dažniausiai žmonės pasigenda to, kas brangiausia – grynųjų pinigų, papuošalų, brangios technikos, kompiuterių. Žinoma, svarbu saugoti ir savo daiktus lauke – žoliapjoves, kepsnines, lauko baldus, dviračius“, – teigia „Lietuvos draudimo“ ekspertas.

Anot jo, šiais metais didžiausia žala buvo padaryta už beveik 30 tūkst. eurų sumą, kai iš namų buvo pavogta monetų ir medalių kolekcija, tarp kurių buvo ir auksinių. Taip pat pavogti elektriniai paspirtukai, dviračiai, žoliapjovė ir daug kitokios technikos.

„Taip pat dažnai pasitaiko, kai namuose sugadinami seifai ir iš ten pavagiamas esamas turinys, vagys ima net vertingus rūbus, pavyzdžiui kailinius“, – pastebi Artūras Juodeikis.

Norint apsisaugoti, turto saugumu turėtų pasirūpinti kiekvienas

„Lietuvos draudimo“ atstovas pažymi, kad svarbu atsakingai elgtis prieš išvykstant iš namų.

„Net ir patikrintos užrakintos durys ar uždaryti langai yra labai svarbus aspektas, ką turėtų padaryti gyventojai, prieš išvykdami atostogauti ar paprasčiausiai į darbą.

Dar labai svarbi yra saugi kaimynystė ir geri santykiai su kaimynais. Skatinčiau paprašyti kaimynų ar artimųjų, kad nesant namuose šie vis atkreiptų dėmesį, ar viskas atrodo saugu, galbūt palikti raktus, kad kaimynai užsuktų apžiūrėti namų. Gana dažnai nutinka ir taip, kad vagys stebi namus, todėl jei pamatys, kad šie yra prižiūrimi – tikimybė būti apvogtam sumažėja“, – sako Artūras Juodeikis.

Jis taip pat pažymi, kad vagystės iš kiemų yra lengvas grobis, todėl kiemą pilnai aptverkite, įneškite į namus lauko baldus, kepsnines ir kitus vertingus daiktus. Ar bent pasirūpinkite kokybišku užraktu, kuris pravers ne tik saugantis nuo vagišių, bet ir užklupus netikėtai vasaros vėtrai.

Policijos pareigūnai prašo atkreipti dėmesį į 5 būdus, siekiant apsaugoti savo namus nuo vagysčių:

1. Būkite atsakingi.
Jūsų iniciatyva gali geriausiai apsaugoti namus nuo vagysčių, todėl nedvejokite ir neatidėliokite priimdami svarbius sprendimus.

2. Nepraraskite budrumo socialiniuose tinkluose.
Visada įvertinkite, ar tą informaciją, kurią talpinate socialiniuose tinkluose, turi žinoti aplinkiniai asmenys, kurių galbūt nepažįstate. Netalpinkite informacijos apie artėjančias arba jau vykstančias atostogas, suplanuotus savaitgalius, išvykas.

3. Apsaugokite savo namus.
Pasirūpinkite, kad niekas į jūsų namus negalėtų patekti be jūsų, įvertinkite durų ir jų užrakto tvirtumą, pasirūpinkite papildoma langų apsauga. Įsitikinkite savo sandėliuko ar garažo saugumu, nepalikite ten vertingų daiktų. Domėkitės naujausiomis turto apsaugos galimybėmis ir priemonėmis.

4. Apdrauskite savo namus ir turtą.
Įvykus vagystei moralinių nuostolių neišvengsite, tačiau materialinius nuostolius jums gali kompensuoti.

5. Pasitelkite saugią kaimynystę.
Bendraukite su kaimynais, perspėkite jos, kad išvykstate atostogauti ir paprašykite, kad jie prisidėtų prie jūsų namų saugumo, surinktų korespondenciją, esančią pašto dėžutėje ar prie durų, o kilus įtarimams dėl besilankančių nepažįstamų asmenų, praneštų pagalbos telefonu 112.

Parašykite komentarą