Teisėsauga, kriminalai

Ukrainos kazokų valstybės Konstitucijos minėjimas Nacionalinėje bibliotekoje

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje bus paminėta Ukrainos kazokų valstybės 1710 m. Konstitucija. 

Einantis pareigas Ukrainos Konstitucinio Teismo pirmininkas Serhiy Holovaty dovanos bibliotekai unikalų 1710 m. Konstitucijos egzempliorių keturiomis – senovės slavų, lotynų, ukrainiečių ir anglų – kalbomis. Renginyje taip pat dalyvaus Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Beshta, istorikas prof. dr. Alfredas Bumblauskas, teisininkas prof. dr. Dainius Žalimas, Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas.

Ukrainos kazokų valstybės 1710 m. Konstitucija dar žinoma tuometinio Ukrainos kazokų etmono Pylypo Orlyko vardu. Ji yra svarbiausia Ukrainos nacionalinio konstitucinio paveldo dalis, iš kurios kyla šiuolaikinės Ukrainos valstybės konstitucinės tradicijos ir kuri akivaizdžiai demonstruoja savitą nacionalinę ukrainiečių konstitucinę tapatybę, grindžiamą priešingomis nei rusiškoji vertybėmis.

Pagrindinė iš šių vertybių yra laisvė – tiek išsivadavimas iš Moskovijos priespaudos, tiek asmens laisvė ir lygios visų piliečių (kazokų) teisės savo žemėje. Kita vertybė – respublika, kaip valdymo forma, nes Konstitucija buvo etmono garantuojama bendro reikalų tvarkymo kazokų visuomenės sutartis, kuri reiškė autoritarinio valdymo atmetimą.

Šiais principais grindžiama ir dabartinė Ukrainos laisvės kova prieš tą patį agresorių, kuris laikosi maskoliškosios despotijos tradicijos. Šiais principais vadovaujasi ir šiuolaikinė Lietuvos valstybė, kuri šiais metais minėjo pirmosios demokratinės Konstitucijos šimtmetį ir galiojančios Konstitucijos trisdešimtmetį.

Renginys vyks trečiadienį, 2022 m. spalio 26 d. 14 val., Nacionalinės bibliotekos Valstybingumo erdvėje.

Pranešimą paskelbė: Komunikacijos ir rinkodaros departamento Ryšių su visuomene skyrius, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Parašykite komentarą