Verslas

Tyrimas: Lietuvos ir Latvijos verslininkai ateitį piešia šviesesnėmis spalvomis

Baltijos šalių įmonės šiuos metus pasitiko su išaugusia optimizmo doze. 2016 m. pabaigoje Lietuvoje ir Latvijoje vyravusias nerimastingas verslininkų nuotaikas 2017 m. gruodį pakeitė augimo prognozių kupini lūkesčiai. Tai rodo verslo pasitikėjimo tyrimas „Citadele Index“, sudarytas apklausus po 750 įmonių vadovų Lietuvoje ir Latvijoje.

Naujausiais šio tyrimo duomenimis, Lietuvos verslininkų pasitikėjimo indeksas 2017 m. gruodį sudarė 50,81 punkto ir viršijo optimizmo ribą žyminčius 50 punktų. Per metus indekso vertė Lietuvoje padidėjo 1,53 punkto. Dar didesnis augimas užfiksuotas Latvijoje – čia indekso vertė per metus šoktelėjo 4,94 punkto ir pasiekė 51,34 punkto.

„Per metus užfiksuotas Baltijos šalių verslininkų nuotaikų pagerėjimas glaudžiai susijęs su bendra Europos ekonomine situacija. Pernai metai buvo sparčiausio ekonominio augimo metai nuo 2007 metų. Rinkimų Vokietijoje ir Prancūzijoje rezultatai sumažino 2016 metais „Brexit“ sukeltą nerimą dėl galimo vieningos Europos sueižėjimo. Be to, pozityvias ekonomines tendencijas matėme ne tik Europoje, bet ir pasaulinėje ekonomikoje. Tai savo ruožtu teigiamai įtakojo Lietuvos ir Latvijos eksportuotojų nuotaikas“, – sako „Citadele“ banko Latvijoje ekonomistas Mārtiņš Āboliņš.

Būtent eksportuojančios įmonės Baltijos šalyse išsiskiria pozityviausiu tiek savo verslo, tiek visos ekonominės aplinkos vertinimu.

„Citadele“ tyrimo duomenimis, Lietuvos eksportuotojų pasitikėjimo indeksas 2017 m. gruodį siekė 53,77 punkto, tuo tarpu neeksportuojančių įmonių indeksas buvo žemesnis už optimizmo ribą – 48,73 punkto. Panaši takoskyra užfiksuota ir Latvijoje: eksportuojančių įmonių pasitikėjimo indeksas siekė 54,19, neeksportuojančių – 50,23 punkto.

Kita vertus, M. Āboliņš pastebi, kad bendrą verslininkų pasitikėjimo indekso augimą stabdo ir tebesitęsiantis nerimas dėl ilgalaikių Latvijos ir Lietuvos vidaus rinkų problemų.

„Pirmiausia, tai neigiamos demografinės tendencijos abiejose Baltijos šalyse – jos ne tik mažina vartojimo prekių ir paslaugų paklausą vidaus rinkoje, bet ir generuoja vis aštresnę kvalifikuotų darbuotojų trūkumo problemą. Antra, akivaizdu, kad ir Lietuvoje, ir Latvijoje geriausiai jaučiasi didžiausios įmonės, tuo tarpu smulkusis verslas turi mažiau galimybių investicijoms į naujas technologijas ir lyginant su didelėmis įmonėmis, mažiau tikėtina, kad imsis eksporto“, – teigia „Citadele“ banko ekonomistas.

„Citadele Index“ duomenimis, geriausiomis nuotaikomis abiejose Baltijos šalyse pasižymi didžiausių įmonių, kuriose dirba daugiau kaip 250 žmonių, vadovai – jų pasitikėjimo indeksas siekia atitinkamai 57,12 punkto Lietuvoje ir 58,65 punkto Latvijoje. Tuo tarpu labai mažų įmonių, turinčių iki 9 darbuotojų, įmonių pasitikėjimo indeksas Lietuvoje sudaro 49,93, Latvijoje – 49,47 punkto.

„Citadele“ indeksas apskaičiuojamas tiriant, kaip verslininkai vertina esamą padėtį ir kokios jų prognozės šiose srityse: bendra ekonominė veikla šalyje, ekonominė veikla atitinkamos įmonės sektoriuje, konkurencijos lygis ir įmonės veiklos rezultatai – pelningumas, apyvarta, finansinė padėtis, darbuotojų skaičius, investicijų į įmonę suma. Tyrimo autorė ir įgyvendintoja – Latvijos tyrimų bendrovė SKDS.

Apie „Citadele” grupę

„Citadele“ grupė yra valdoma iš Latvijos, o jos dukterinės įmonės ir filialai veikia Latvijoje, Lietuvoje, Estijoje ir Šveicarijoje. „Citadele“ bankas tvarko atsiskaitymus ir mokėjimus kortelėmis, teikia kreditavimo, investicines, lizingo ir turto valdymo paslaugas, taip pat siūlo daug išskirtinių ir unikalių produktų. „Citadele“ banko vizija – tapti geriausiu finansinių paslaugų teikėju Baltijos šalyse tiek fiziniams asmenims, tiek ir mažosioms bei vidutinėms įmonėms.

Pranešimą paskelbė : Skirmantė Navickaitė-Vilkelė, UAB „Idea Prima”

Parašykite komentarą