Pavojingąsias atliekas tvarkanti valstybės valdoma bendrovė „Toksika“ pernai Lietuvos 100-mečio proga kreipėsi į Lietuvos mokyklas ir pakvietė nepriklausomybės jubiliejų mokykloms pasitikti švaresnėms. „Toksika“ 100-mečio proga pasisiūlė nemokamai sutvarkyti pavojingas atliekas iš 100 mokyklų, pakviesti moksleivius į ekskursiją į „Toksiką“ apžiūrėti pavojingųjų atliekų deginimo įrenginio bei surengti ekologijos pamokas Lietuvos mokyklose.
„Visus metus paskyrėme Lietuvos mokykloms – vykome į jas surinkti atliekų, daug bendravome su moksleiviais mokyklose ir savo įmonėje, parodydami, kaip tvarkomos pavojingosios atliekos. Dėmesio iš mokyklų sulaukėme daug daugiau nei tikėjomės – ekologijos tema šiandien ypač aktuali. Juolab, kad moksleiviai ne teoriškai, o praktiškai sužinojo ir patys pamatė, kaip tvarkomos atliekos. Per metus daug investavome į vaikų švietimą ir nuveikėme gerokai daugiau nei planavome“, – sakė „Toksikos“ komercijos direktorius Lukas Andronavičius.
Pasak jo, per metus „Toksika“ sulaukė 126 mokyklų paraiškų surinkti pavojingąsias atliekas. Įvertinusi gautas paraiškas įmonė nusprendė, kad pavojingosios atliekos bus surinktos iš visų to pageidaujančių mokyklų. Iš viso iš mokyklų „Toksika“ surinko daugiau nei 26 tonas pavojingųjų atliekų. Daugiausiai tai buvo laboratorinės cheminės medžiagos, dažų ir lako atliekos, dienos šviesos lempos, statybinės medžiagos, turinčios asbesto. Šiaulių apskrityje atliekos surinktos iš 36 mokyklų, Vilniaus apskrityje – iš 43 mokyklų, Alytaus apskrityje – iš 22 mokyklų, o Klaipėdos apskrityje – iš 25 mokyklų.
Be to, įmonė sulaukė nemažai prašymų atvykti į mokyklas ir surengti ten ekologijos pamokas, kuriose pasakojama apie pavojingąsias atliekas, susidarančias buityje, ir jų tinkamą tvarkymą.
„Moksleiviams pasakojome, kaip pavojingosios atliekos tvarkomos Lietuvoje, sulaukėme daug aktualių klausimų. Moksleiviai domėjosi atliekų laidojimu sąvartyne, rūpinosi, ar tikrai saugu tokiu būdu saugoti pavojingąsias medžiagas ilgą laiką. Sulaukėme klausimų ir dėl atliekų deginimo, atliekų šalinimo procesų. Aptarėme, kokias specialybes reikėtų studijuoti norintiems dirbti pavojingųjų atliekų tvarkymo srityje“, – pasakojo L. Andronavičius.
Anot jo, ne ką mažiau dėmesio sulaukė ir „Toksikos“ kvietimas moksleiviams atvykti į įmonę ir patiems pamatyti visą pavojingųjų atliekų likvidavimo procesą. Bendrovė surengė 10 ekskursijų, per kurias apsilankė 225 mokiniai su mokytojais.
L. Andronavičius tikisi, kad Lietuvos šimtmečiui skirtas mokyklų ekologinio švietimo projektas ateityje duos vaisių – ir pačios mokyklos atidžiau rūšiuos atliekas bei atitinkamai jas atiduos tvarkytojams, ir moksleiviai turės daugiau žinių apie pavojingų atliekų atpažinimą buityje ir tinkamą jų rūšiavimą.
Pranešimą paskelbė: Kristina Jugulytė, PR Service