Įvairenybės

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys A. Vyšniauskas apie Žemės ūkio ministerijos atliktą auditą: UAB „Agrokoncerno grūdai“ darė žalą valstybei

2021 m. birželio 22 d. pranešimas žiniasklaidai  

 

Seimo Kaimo reikalų komiteto narys Andrius Vyšniauskas sveikina Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) atliktą teisinį auditą AB „Jonavos grūdai“ ir ragina vien šiuo auditu neapsiriboti. AB „Jonavos grūdai“ 70 proc. akcijų valdo valstybė, o 25 proc. – UAB „Agrokoncerno grūdai“. Auditas nustatė, kad AB „Jonavos grūdai“ įmonė suteikė išskirtines grūdų saugojimo sąlygas UAB „Agrokoncerno grūdai“. Kaip teigiama audite, šios nuolaidos lėmė tai, kad UAB „Agrokoncerno grūdai“ savo grūdus AB „Jonavos grūdai“ elevatoriuose laikė nemokamai ir neribotai bei taip padarė žalą valstybei.

AB „Jonavos grūdai“ yra viena tų keistų valstybės įmonių, kurios turi gana menkos apimties valstybės funkciją – valstybinio grūdų rezervo saugojimas, kuris sudaro iki 5 proc. įmonės veiklos. O kita įmonės veikla yra komercinė, kurią vykdo ir kitos privačios įmonės. Būtent su šia dalimi yra didžiausia problema, nes valstybinės įmonės nėra atsparios politinėms įtakoms, kurios ir lemia tokias milžiniškas nuolaidas, kokia mėgavosi UAB „Agrokoncerno grūdai“. Paprastai apibūdinant šią situaciją, galima teigti, kad valstybė saugo Ramūno Karbauskio grūdus nemokamai tam, kad jis juos galėtų vėliau parduoti brangiau. Būtent šiam tikslui yra naudojami grūdų elevatoriai, kuriuos ir turi AB „Jonavos grūdai“, – teigia Seimo narys A. Vyšniauskas.

Pasak Seimo nario, auditas parodė, kad kasmet valstybei, galimai, buvo padaroma žalos iki 300 tūkst. eurų. Iš pateiktų faktų matyti, kad įmonė AB „Jonavos grūdai“ buvo virtusi ne tik vieno įtakingo politiko ir verslininko interesų tenkinimo įmone, bet joje gana daug interesų turėjo ir kiti su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) sietini asmenys. Pavyzdžiui, nustatyta, kad AB „Jonavos grūdai“ techniką užaukštintomis kainomis nuomojosi IĮ „Aisterna“, kuri priklauso LVŽS politikui iš Alytaus rajono ir kuri verčiasi viena vienintele veikla – brangaus krautuvo nuoma AB „Jonavos grūdai“.

„Neabejoju, kad šis auditas yra tik pirmoji kregždė valant ir skaidrinant ŽŪM sektoriaus įmones ir įstaigas. Gerai, kad ministerija atleidžia susikompromitavusį AB „Jonavos grūdai“ vadovą, kreipiasi į Generalinę prokuratūrą dėl ikiteisminio tyrimo atlikimo ir reikalaus atlyginti žalą. Visgi būtų labai svarbu suskaičiuoti ne tik per pastaruosius trejus metus padarytą žalą, bet ir pažiūrėti, kas įmonėje vyko per žymiai ilgesnį laikotarpį, kol UAB „Agrokoncerno grūdai“ yra AB „Jonavos grūdai“ akcininkė. Tokių ir panašių piktnaudžiavimo atvejų gali būti pasitaikę ir anksčiau, todėl tai reikia įsivertinti“, – sako A. Vyšniauskas.

Pasak Kaimo reikalų komiteto nario, yra labai svarbu grįžti prie klausimo, ar apskritai valstybė turi užsiimti grūdų saugojimu. Dabartinis grūdų rezervas, parlamentaro teigimu, yra gana beprasmis, nes neperdirbtų grūdų panaudojimas ekstremalios situacijos metu yra sunkiai įmanomas. Kitose šalyse tokie rezervai dažniau yra naudojami ne ekstremalioms situacijoms, o kainoms reguliuoti.

„Akivaizdu, kad Lietuva tuo užsiimti neturi nei galimybių, nei poreikio, todėl toks grūdų saugojimas yra neprasmingas. Ypač kai saugojami stambiųjų rinkos dalyvių grūdai, kurie ir taip turi savo grūdų saugojimo elevatorius. Būtų suprantama, jeigu valstybinis elevatorius būtų naudojamas smulkiųjų rinkos dalyvių grūdų saugojimui, tačiau taip nėra. Todėl siūlysiu keisti mechanizmą, kuriuo valstybė kaupia maisto rezervą ekstremalioms situacijoms. Taip pat siūlyčiau atsisakyti ir funkcijų, kurias gali teikti verslas rinkos sąlygomis“, – pabrėžia A. Vyšniauskas.

TS-LKD viešieji ryšiai

Tel. (8 5) 239 6362

El. p. tsfrakcija@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą