Politika ir teisė

Tarptautinė akademinių mainų programa „Fulbright“ mini 75 metų sukaktį

2021 m. Lietuva prisijungia prie pasaulio šalių, švenčiančių „Fulbright“ programos 75-metį. Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, 1946 m. ​​rugpjūčio 1 d., JAV prezidentas Harry S. Trumanas pasirašė „Fulbright“ aktą, kurio pagrindu buvo įsteigta tarptautinė akademinių mainų programa „Fulbright“, turėjusi įgyvendinti ambicingą tikslą – padidinti tarpusavio supratimą ir palaikyti draugiškus ir taikius JAV bei kitų tautų santykius. Nuo pat jos įkūrimo „Fulbright“ programoje dalyvavo per 400 000 studentų, mokslininkų, mokytojų, menininkų ir profesionalų iš daugiau nei 160 šalių. Įspūdingose „Fulbright“ alumnų gretose rasime 39 valstybių vadovus, 60 Nobelio ir 89 Pulitzerio premijų laureatus! 

Lietuva prisijungė prie „Fulbright“ programos 1992 m. Iki šios dienos daugiau nei 500 lietuvių ir amerikiečių yra gavę „Fulbright“ stipendiją (apytiksliai vertinamą nuo 20 000 iki 100 000 JAV dolerių). „Fulbright“ stipendininkų veiklos apima platų spektrą sričių, dėstymą Lietuvos aukštosiose mokyklose, studentų ir mokslininkų konsultavimą, įvairiausių sričių tyrimus, studijas aukščiausius reitingus turinčiose aukštosiose mokyklose JAV ir Lietuvoje. 2017 m. Lietuvos vyriausybė pasirašė penkerių metų susitarimo memorandumą, prisiimdama finansinį įsipareigojimą apmokėti Lietuvos „Fulbright“ stipendininkų tarptautinių kelionių išlaidas. JAV ambasada Vilniuje tikisi išplėsti bendradarbiavimą su Lietuvos vyriausybe 2022 m., kuomet švęsime 30-ąsias JAV ir Lietuvos „Fulbright“ mainų metines! 

Lietuvos ir JAV „Fulbright“ stipendininkai prisideda prie puoselėjimo glaudžių akademinių, vyriausybinių, kultūrinių ir asmeninių ryšių, kurie yra JAV ir Lietuvos dvišalių santykių pagrindas. Lietuvos „Fulbright“ alumnų vaidmuo Lietuvos švietimo sistemoje ir visuomenėje yra itin ženklus ir svarus. Jų pasiekimai švietimo, mokslo, meno, visuomenės sveikatos, teisės ir kitose srityse įrodo programos sėkmę, patvarumą ir tvirtus mūsų tautas siejančius ryšius. Nuo 1996 iki 2020 m. 13 „Fulbright“ alumnų yra gavę 16 Lietuvos mokslo premijų (tai yra aukščiausias ir prestižiškiausias apdovanojimas Lietuvoje mokslo srityje), o 10 Lietuvos „Fulbright“ alumnų yra pagerbti Lietuvos valstybės apdovanojimais, kuruos iškiliems asmenims teikia Lietuvos Respublikos Prezidentas. 

„Fulbright“ stipendija leido man mokytis iš geriausiųjų, gilintis į pasakišką Amerikos šiuolaikinio meno pasaulį, susipažinti su žmonėmis, kurių idėjos formavo mano supratimą apie akademinę laisvę ir kūrybines naujoves, bei patirti unikalų ir ambicingą Amerikos siekį tobulėti, kuriuo žaviuosi ir stengiuosi laikytis“, – sako dr. Jurgita Staniškytė, 2000-2001 metų „Fulbright“ studentė Northwestern universiteteEvanstone. 

„Žinios ir vadovavimo įgūdžiai, kuriuos įgijau Fletcherio teisės ir diplomatijos mokykloje (Tufto universitete) ir Johno F. Kennedy vyriausybės mokykloje Harvardo universitete, buvo be galo vertingi. Supratau, kad nuoseklus darbas ir tvirta partnerystė padeda įveikti rimčiausius iššūkius“, – prisiminimais dalijasi Rytis Paulauskas, ambasadorius, nuolatinis Lietuvos atstovas Jungtinėse Tautose. 

„Akademinė patirtis JAV buvo nepaprastai svarbi mano profesiniam tobulėjimui! Klausydamasis viešų paskaitų Kolumbijos universitete ir atlikdamas tyrimus Princtono universitete, MIT, aš supratau, ką tikrai reiškia socialiai atsakingas mokslas ir akademinė kompetencija. Viso to būtų neįmanoma pasiekti be giliai įsišaknijusios amerikiečių pagarbos žmogaus teisėms!, – teigia dr. Konstantinas Andrijauskas, „Fulbright“ vizituojantis mokslininkas Kolumbijos universitete, 2016–2017 m. 

„Užmezgiau daug puikių santykių nuo savo dalyvavimo „Fulbright“ programoje Lietuvoje 2002 m. Aš septynis kartus grįžau į jūsų šalį dėstyti, o 2007 m. man buvo suteiktas Lietuvos sporto universiteto garbės daktaro laipsnis“, – Dr. Donaldas Neumannas, „Fulbright“ mokslininkas Kauno medicinos universitete, 2002 m. 

JAV ambasada Lietuvoje sveikina visus „Fulbright“ alumnus Lietuvoje ir JAV 75-ųjų „Fulbright“ programos metinių proga. Tikime, kad „Fulbright“ programa dar daugelį metų jungs Lietuvos ir Amerikos mokslininkus bei studentus! 

Pranešimą paskelbė: Jurgita Jacovskienė, JAV ambasada

Parašykite komentarą