Sveikata

Sveikatos apsaugos ministras pažadėjo, kad agresyvaus krūties vėžio gydymas biologine terapija bus tęsiamas

Agresyviu HER2 teigiamu krūties vėžiu sergančiosios Lietuvos moterys šiandien, kovo 03 dieną, susitiko su Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministru Rimvydu Turčinsku, reikalalaudamos užtikrinti lygias gydymosi galimybes biologinės terapijos medikamentu trastuzumabu (Herceptin) bei užtikrinti gydymo tęstinumą, nes šiuo metu gydymas dažnai yra nutraukiamas, kai ligoninėse baigiasi vaisto atsargos. Nutraukus gydymą arba darant pertraukas, švaistomos valstybės lėšos ir nepasiekiamas efektyvaus gydymo rezultatas.

Grupė moterų iš įvairių šalies miestų įteikė Peticiją, adresuotą ministrui bei Valstybinės ligonių kasos direktoriui Algiui Sasnauskui, kurioje prašoma valdžios pareigūnų pagalbos. Visoms šioms moterims gydymas modernia biologine terapija, kuri šiandien yra vienintelis efektyvus kovos su HER2 teigiamu krūties vėžiu būdas, netikėtai buvo nutrauktas pasibaigus vaisto atsargoms ligoninėse. Medikai šioje situacijoje yra bejėgiai padėti moterims, nes nežino, kada atsakingos valstybės institucijos vėl nupirks šio medikamento.

„Šiuo metu pradėtas reikalingas ir efektingas gydymas daugeliui iš mūsų nutraukiamas dėl lėšų stygiaus taip ir nebaigus gydymo kurso. Besigydydamos Herceptinu, jaučiame jo efektyvumą, savijauta gerėja, galime dirbti, valstybei nereikia mokėti nedarbingumo pašalpų. Vadinasi, yra nauda ir mums, pacientėms, ir valstybei. Nors gydymas pakankamai brangus, tačiau ekonominiai apskaičiavimai parodė tiek klinikinę, tiek ekonominę naudą. („Kuo ankstyvesnėje stadijoje pradedama gydyti, tuo geresnis gaunamas atsakas”. „Sukūrus Herceptiną , dar daugiau moterų turi galimybę visiškai pasveikti nuo ankstyvo krūties vėžio arba labai pratęsti kokybišką gyvenimą, esant progresuojančiai ligai”. „Labai svarbu , kad visi žmonės žinotų , jog sergantieji piktybiniais navikais gali pasveikti ir gyventi ilgus metus, jei diagnozė nustatoma laiku ir pacientas gydomas tinkamai (Nacionalinė vėžio kontrolės programa, 2001-2010m.)”. – Gyd. E. Juodžbalienė Kauno medicinos universiteto Onkologijos klinika, „Gydymo menas” 2007 m., Nr.8.)”, – rašoma Peticijoje, kurią pasirašė ir žinoma šalyje dainininkė Veronika Povilionienė.

Už modernų gydymą kovojančios moterys reikalauja rasti galimybių skirti pakankamai papildomų lėšų biologinės terapijos medikamento Herceptino pirkimui ir pagreitinti centralizuotą vaistų pirkimą , nes gydymas yra reikalingas dabar, o ne po kelių mėnesių. Taip pat prašoma užtikrinti, kad visoms pacientėms, kurioms jau buvo pradėtas gydymas Herceptinu, jis būtų tęsiamas: ankstyvose ligos stadijose 1 metus, o pažengusio vėžio, reikalingas iki ligos progresavimo.

Agresyviu krūties vėžiu sergančių moterų susitikime su sveikatos apsaugos ministru Rimvydu Turčinsku buvo pasakyta, kad šis klausimas jau sprendžiamas. Ministras patikino, kad biologinės terapijos medikamentai šiomis dienomis turi pasiekti gydymo įstaigas ir jų turi pakakti tam, kad gydymas būtų tęsiamas visoms moterims, kurioms jis buvo pradėtas 2007 m. Tačiau kada Herceptinu bus pradėtos gydyti naujos pacientės ministras atsakyti negalėjo, nes konkursas dėl 2008 metų dar tik skelbiamas.

Lietuvoje kiekvienais metais diagnozuojama daugiau nei 1300 naujų susirgimų krūties vėžiu. 20-25 procentams naujai diagnozuotų moterų nustatomas agresyvios formos HER2 teigiamas krūties vėžys, kuris, nepritaikius laiku specifinio gydymo, greitai progresuoja ir didina mirtingumo riziką. Ši ligos forma sunkiai pasiduoda net ir agresyviai chemoterapijai, jai reikalingas specifinis gydymas. Prieš keletą metų buvo sukurta biologinė terapija agresyvios formos HER2 teigiamam krūties vėžiui gydyti – transtuzumabas (Herceptinas), kuris sumažina mirtingumą iki 40 procentų, o ligos grįžimo tikimybę – iki 50 proc. Lietuvoje gydymo Herceptinu kasmet reikėtų maždaug 200 moterų, sergančių tiek ankstyvomis, tiek pažengusiomis ligos stadijomis.

Tai jau antras kartas, kai moterys renka parašus po Peticija ir taip bando kovoti už daugelyje Europos šalių sėkmingai taikomą bei valstybės kompensuojamą gydymą. 2006 metų spalį ir lapkritį po Peticija buvo surinkta beveik 50 000 parašų – taip visuomenė parėmė moterų teisę į modernų gydymą. Peticija su ją remiančiųjų parašais buvo įteikta Lietuvos Respublikos Prezidentui Valdui Adamkui, Ministrui pirmininkui Gediminui Kirkilui ir Sveikatos apsaugos ministrui Rimvydui Turčinskui. Tuomet buvo tikimasi, kad toks gausus visuomenės palaikymas ir dėmesys atkreips politikų dėmesį į aktualią problemą: susirgimų onkologinėmis ligomis kasmet vis daugėja, tačiau, pasak ekspertų, Lietuvoje onkologinė pagalba ligoniams smarkiai atsilieka nuo kitų ES šalių. Ir nors po šių žingsnių buvo padidintas valstybės finansavimas moderniam medikamentui įsigyti, problema nebuvo išspręsta: nuolat stringantys centralizuoti pirkimai, neaiškumas, kada vaistas tiksliai pasieks ligonines, trukdo medikams efektyviai planuoti gydymą. Vienai moteriai skirtas gydymo kursas metams kainuoja apie 100 000 litų. Tačiau tose šalyse, kur Herceptinas jau komensuojamas, pritariama nuomonei, jog šis vaistais yra efektyvus ne tik medikamentine, bet ir kainos prasme.

Parašykite komentarą