Teisėsauga, kriminalai

Sužinojote, kad išlaikėte ne savo vaiką – kas atlygins patirtą žalą?

Komentuoja advokato padėjėja Rasa Vaičekauskytė

Paaiškėjo, kad vaikas, kurį išlaikėte yra ne Jūsų ir teisme „pasisekė“ nuginčyti tėvystę? Ar realu prisiteisti žalos atlyginimą iš vaiko motinos?

Pagal naujausią teismų praktiką – taip. Tėvas, kuris iš esmės buvo apgautas ir išlaikė ne savo vaiką, t.y. mokėjo alimentus, turi teisę kreiptis į teismą dėl žalos atlyginimo prisiteisiant būtent tą sumą, kuri buvo sumokėta ir skirta išlaikymui. Įskaitant ir tuos atvejus, kai alimentai buvo išieškomi priverstine tvarka per antstolį.

Jeigu išlaikymo tėvas nemokėjo, o jį teikė Vaiko išlaikymo fondas (nuo 2018 m. sausio 1 d. vaiko išlaikymo išmokas skiria, moka ir išmokėtas sumas iš skolininkų išieško „Sodra“), ši skola, pasak Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, negali būti perkelta mokėjimui vaiko motinai. Visų pirma, pats tėvas vis tik privalo skolą sumokėti ir tik tada jis įgis teisę į nuostolių atlyginimą ir išieškojimą iš vaiko motinos.

Kitaip tariant, galiojančios teisės normos neįtvirtina galimybės perkelti asmenų, privalančių išlaikyti vaiką, skolą, atsiradusią dėl tėvų pareigos išlaikyti savo nepilnamečius vaikus nevykdymo ar netinkamo vykdymo, kai šią pareigą įvykdo valstybė, net ir tuo atveju, kai tėvystė yra nuginčijama.

Pateikiamas autorės komentaras yra bendrojo pobūdžio ir negali būti traktuojamas kaip individuali teisinė konsultacija.

Pranešimą paskelbė: Rasa Vaičekauskytė, –

Parašykite komentarą