Studijos

Studijos universitete nuotoliniu būdu: kaip sekėsi pirmą karantino savaitę?

Organizuoti visą studijų procesą nuotoliniu būdu – nemažas iššūkis visiems universitetams. Mykolo Romerio universitetas net ir per dviejų savaičių karantiną nepaskelbė studentų atostogų, o visą studijų procesą pilnu pajėgumu organizavo virtualioje erdvėje.

Pasak MRU rektorės prof. Ingos Žalėnienės, net ir paskelbus karantiną ir nutraukus kontaktinių studijų procesą Mykolo Romerio universitetas nestabdė studijų proceso ir užtikrina jį nuotoliniu būdu. „Šį mūsų sprendimą lėmė faktas, kad universitetas jau keliolika metų vykdo nuotolines studijas, ir iki karantino paskelbimo turėjo techninės galimybes ir sukauptos praktinės patirties nemažai dalykų dėstyti nuotoliniu būdu, o nemažai dėstytojų šiomis galimybėmis aktyviai naudojosi“.   

Mykolo Romerio universitete jau keliolika metų yra įdiegta virtuali mokymosi aplinka „Moodle“, kuri technologiškai glaudžiai susieta su nuotolinių paskaitų sistema „Big Blue Button“. Paskaitų metu realiu laiku užtikrinama video ir/ar audio transliacija, seminarams organizuoti naudojami diskusijų forumai ir grupių darbo kambariai „Moodle“ aplinkoje, taip pat sukauptas nemažas paskaitų įrašų archyvas.

Visa tai vyksta vienoje konkretaus dalyko aplinkoje, nereikia naudoti kelių sistemų ar įrankių, kai, tarkim, vienoje – studijų medžiaga, kitoje vyksta tiesioginis bendravimas, o trečioje archyvuojama studijoms reikalinga medžiaga ir įrašai.  

Tiek dėstytojai, tiek studentai turi vienodas aiškias instrukcijas, kaip dirbti, šioje aplinkoje taip pat sudėti studijų tvarkaraščiai. Virtualioje erdvėje ne tik rengiamos paskaitos, seminarai, atsiskaitymai nuotoliniu būdu, bet ir planuojama organizuoti egzaminus – MRU nuo 2015 metų patvirtinta ir veikia nuotolinio egzaminavimo tvarka.

Per savaitę įvyko virš 900 paskaitų

Paskaitų statistika – dar vienas centralizuotas paskaitų organizavimo bendroje virtualioje erdvėje privalumų, leidžiantis užtikrinti kokybišką studijų procesą. Pirmąją karantino savaitę nuotoliniu būdu Mykolo Romerio universitete kasdien vidutiniškai vyko 157 užsiėmimai, iš viso per pirmąją karantino savaitę vyko 900 paskaitų ir seminarų. MRU vienu metu nuotoliniu būdu gali vykti apie 50 užsiėmimų, o per dieną – iki 400.  

„Nuo pirmosios karantino dienos intensyviai stebime, kaip dėstytojams ir studentams sekasi dirbti išimtinai nuotoliniu būdu. Tokio masto procesui laiko pasiruošti buvo mažai, nesklandumų pasitaikė, tačiau labai džiaugiamės, kad jau pirmąją nuotolinio mokymosi savaitę daugiau nei 98 procentai užsiėmimų įvyko be trikdžių, – sako MRU vicerektorė akademiniams reikalams profesorė Regina Valutytė.  – Mes turime galimybę matyti, kokios paskaitos pagal tvarkaraštį įvyko arba ne, o tai taip pat prisideda prie kokybės užtikrinimo“.  

Universitete naudojama virtuali mokymosi aplinka leidžia ne tik centralizuotai vienu metu rengti didelį skaičių užsiėmimų. Buvo operatyviai įkurtos nuotolinio darbo organizavimo ir stebėsenos grupės, kurios realiu laiku stebi ir gali operatyviai suteikti pagalbą iškilus techniniams nesklandumams ir studentams, ir dėstytojams.

„Studijų kokybė šiame procese išlieka prioritetu, taigi siekiame suteikti visą būtiną pagalbą dėstytojams, kuriems nuotolinis kontaktinis darbas su studentais dar nebuvo tapęs kasdienybe. Kasdien vyksta mokymai, šią savaitę pradedame vykdyti nuotolinius egzaminus. Pagrindinės problemos, su kuriomis susiduria tiek dėstytojai, tiek studentai, yra susijusios su kompiuterinės įrangos naudojimu, jas sprendžiame realiu laiku konsultuodami visus, dalyvaujančius studijų procese”, – pastebi R. Valutytė. 

Pasak MRU studijuojančios Lauros Stefanovič, paskaitos perkėlus jas į virtualią erdvę niekuo nepasikeitė: „Matau, kad MRU bendruomenė stengiasi padaryti viską, kad padėtų mums suprasti, kaip viskas veikia ir atsako į visus mūsų klausimus. Paskaitos iš tikrųjų niekuo nepasikeitė, nors dabar jos virtualios, vis tiek yra tiek pat įdomios, kaip ir fizinės paskaitos universitete. Ryšys su dėstytojais taip pat nepasikeitė, jie mielai padeda mums, jei ko nors prireikia. Aš matau, kad toliau viskas vyks taip pat gerai ir sklandžiai, kaip dabar ir aš tuo tikrai patenkinta.”

Pranešimą paskelbė: Vaidotas Norkus, Mykolo Romerio universitetas

Parašykite komentarą