Nekilnojamas Turtas

Statybos pramonės pažangoje Lietuva atsilieka ne tik nuo Vakarų, bet jau ir nuo Rytų

Kol Lietuvoje vis dar diskutuojama, verta ar neverta eiti statybų pramonės skaitmeninimo keliu, Vakaruose tuo seniai neabejojama. Atsiliekame net nuo Rytų – NVS šalys sparčiai juda pažangos kryptimi ir intensyviai dirba prie statybų skaitmeninimo projektų. Pažangos pavyzdžiu iš Rytų tapo devinta pagal dydį pasaulio valstybė – Kazachstanas.

Didžiausia ir ekonomiškai stipriausia Centrinės Azijos valstybė daug investuoja į šalies ekonomikos kėlimą, todėl intensyviai ieško bendradarbiavimo būdų su kitų šalių įvairių pramonės šakų ekspertais. Dalyvaudami tarptautinėse konferencijose, Kazachstano atstovai stebi kitų šalių gerąją praktiką, vertina pranešėjų patirtį ir kompetentingus specialistus kviečia bendradarbiauti.

Kazachstane skaitmeninės statybos sistemas diegia lietuviai

Statybų pramonės skaitmeninimas Kazachstane vykdomas valstybiniu lygmeniu, pasitelkus patyrusius užsienio ekspertus. Kazachstanui diegiant statinių informacinio modeliavimo (angl. Building Information Modeling, BIM) technologiją dalyvauja lietuviško kapitalo kompanija, projektavimo programinės įrangos kūrėja UAB „AGA CAD“ (toliau „AGACAD“) kartu su partnere, inžinerijos ir konsultacinių paslaugų kompanija „PSS GRAITEC“. Šis bendradarbiavimas – ilgo ir kantraus darbo rezultatas.

Prieš 3 metus vienoje iš BIM konferencijų „AGACAD“ atstovas skaitė pranešimą apie BIM projektų klasifikaciją, kurią taiko skandinavai. Šia informacija susidomėję ir įsitikinę, kad „AGACAD“ yra kompetentinga konsultuoti klasifikavimo sistemos diegimo klausimais (įmonė prisidėjo prie Danijos statybų klasifikacijos sistemos CUNECO kūrimo), Kazachstano atstovai 2016-2017 metais konsultavosi su „AGACAD“ dėl BIM projektų klasifikavimo sistemos pasirinkimo bei klasifikatoriaus naudojimo.

Kai 2017 metais Kazachstano vyriausybė patvirtino biudžetą skaitmeninės statybos metodų diegimui, pirmiausia nuspręsta kurti klasifikavimo duomenų kaupimo sistemą. Už skaitmeninimą atsakingas Kazachstano statybos ir architektūros mokslinio tyrimo ir projektavimo institutas („КаzNIISA“) pasamdė „AGACAD“ (Lietuva) specialistus kartu su inžinerijos ir konsultacinių paslaugų kompaniją „PSS GRAITEC“ (Rusija). Projekto partneriai 2018-ųjų gruodį Kazachstane baigė diegti Lietuvos kompanijos „AGACAD“ sukurtą platformą „BIMAXON ICS“ – nacionalinę klasifikavimo sistemą, skirtą BIM projektų duomenims rūšiuoti.

„Projekto partnerių – kompanijų „AGACAD“ ir „PSS GRAITEC“ – kvalifikuotos ir kompetentingos konsultacijos mums padėjo per trumpą laiką sukurti šiuolaikinę nacionalinę statinio elementų klasifikavimo platformą, tuo pačiu išspręsti svarbiausią Kazachstano statybos pramonės skaitmeninimo užduotį“, – sako AB „КаzNIISA“ generalinis direktorius Begmanas Kulbajevas.

Kazachstanas įsigijo „AGACAD“ sukurtą programinę įrangą – serveryje talpinamą sistemą „BIMAXON“, kuri kaupia statybos elementų klasifikavimo standartų lenteles ir užtikrina prieigą prie BIM projektų klasifikavimo duomenų realiu laiku. Šiuolaikiškas debesų kompiuterijos sprendimas leidžia integruoti vieningą nacionalinę klasifikacijos sistemą su skirtingomis programinėmis įrangomis, skirtomis statybai. Klasifikavimo duomenų baze jau gali naudotis „Autodesk Navisworks“ ir „Autodesk Revit“ naudotojai. Vėliau pasitelkiant atvirą programų sąsają platforma bus integruota ir su kitomis automatizuoto projektavimo programomis.

Įgyvendintas vienas svarbiausių skaitmeninės statybos plėtros etapų

Projekto įgyvendinimo metu įdiegta informacijos valdymo sistema padės Kazachstano statybų srities specialistams sukurti vieningą bendradarbiavimo kalbą standarto ISO 81346 pagrindu. Naudodamasis klasifikatoriumi „BIMAXON ICS“ bet kuris statybos projekto dalyvis BIM modelius galės traktuoti vienodai.

Kazachstano perėjimas prie statybos objektų informacinio modeliavimo technologijos – ilgalaikis valstybinės reikšmės projektas, kuriam skiriamas solidus finansavimas. Sukurti nacionalinę statybos elementų klasifikacijos sistemą – vienas iš svarbiausių skaitmenizavimo etapų, nes vieningos nacionalinės klasifikacijos sistemos sąvokos taps BIM naudojimo Kazachstane pagrindu.

„Tai pamatas, ant kurio ateityje bus statoma visa skaitmeninimo struktūra, todėl projekto įgyvendinimo partnerius rinkomės labai atsakingai. Džiugu, kad bendradarbiavimas su kompanijomis „PSS GRAITEC“ ir „AGACAD“, turinčiomis daug kompetencijos BIM programinės įrangos kūrimo ir diegimo srityje, buvo sėkmingas ir davė reikiamą rezultatą“, – sako Aleksandras Šachnovičius, „КаzNIISA“ vykdomasis direktorius plėtrai ir skaitmeninimui.

Kazachstane sėkmingai įdiegto klasifikatoriaus „BIMAXON ICS“ bazė šiuo metu pildoma. Kitas diegimo etapas prasidės, kai debesų kompiuterijos platforma pradės naudotis visos Kazachstano projektavimo ir statybų kompanijos, atliekančios darbus pagal valstybės užsakymą. Dėl to 2019 metais bus įgyvendinti keli pilotiniai projektai. Ateityje platforma transformuosis į viso nekilnojamojo turto objektų gyvavimo ciklo valdymo sistemą.

„AGACAD“ misija – padėti diegti BIM procesus, užtikrinti jų efektyvumą ir lydėti visuose BIM etapuose, todėl įmonė ir toliau tęsia BIM klasifikavimo sistemų tobulinimo darbus. „AGACAD“ direktorius Donatas Aksomitas džiaugiasi, kad jo komanda gali prisidėti prie BIM diegimo dar vienoje šalyje, tačiau jį neramina, kad Lietuvos statybų sektorius konkurencinėje kovoje vis labiau atsilieka.

„Kol Lietuvoje Aplinkos ministerija dar tik rengia BIM diegimo Lietuvos statybos sektoriuje ilgalaikės strategijos projektą, Vakarų ir net Rytų šalys intensyviai dirba statybų skaitmeninimo kryptimi, – sako „AGACAD“ vadovas D. Aksomitas. – NVS šalys jau ėmėsi realių veiksmų – subūrė bendrą darbo grupę, kuri pritaikys ISO 81346 standartu paremtą BIM klasifikatorių kaip vieningą sistemą statybos skaitmeninimo procese. Skaitmeninę statybą savo naudai pajungia ne tik Kazachstanas. Jo pavyzdžiu seka Rusijos Federacija, Baltarusija, planų eiti statybų skaitmeninimo keliu turi ir kitos NVS šalys. Jeigu Lietuvoje iš statybų sektoriaus tikimasi pažangos, atitinkamoms valstybės institucijoms reikėtų veikti kuo greičiau, kad padėtų tai pažangai atsirasti.“

Informacija apie projekto partnerius:

UAB „AGA CAD“ – BIM programinės įrangos kūrėja, mokymo ir konsultavimo paslaugų teikėja, veikianti tarptautiniu mastu. 1991 m Lietuvoje įkurta įmonė kuria inovatyvius sprendimus projektavimui ir statybai, padeda vystyti ir tobulinti BIM standartus Europoje. Nuo 2012 m. „AGACAD“ aktyviai prisideda prie BIM progreso Lietuvoje ir vaidina svarbų vaidmenį plėtojant skaitmenines technologijas statybų sektoriuje. Pagrindinės veiklos kryptys: dirbtinis intelektas, BIM projektų valdymas, bendrosios duomenų aplinkos kūrimas ir klasifikavimo standartų tobulinimas. Papildoma informacija: www.aga-cad.lt

UAB „PSS GRAITEC“ – inžinerijos ir konsultacinių paslaugų kompanija, įkurta 1994 metais. Įmonės specializacija – investicijų ir statybos, valdymo ir vystymo kompanijų, projektavimo institutų, architektūros ir konstruktorių biurų veiklos kompleksinio automatizavimo ir efektyvumo didinimo projektų kūrimas ir įgyvendinimas. Papildoma informacija: www.pss.spb.ru

АB „КаzNIISA“ (Kazachstano statybos ir architektūros mokslinio tyrimo ir projektavimo institutas) – vienintelis Kazachstano Respublikos valstybinis mokslinio tyrimo statybos ir projektavimo institutas, nuo 1931 metų dirbantis šalies statybų sektoriaus vystymo srityje. Tarp „КаzNIISA“ kompetencijų – ekspertizė tiriant pastatus ir statinius, norminių ir techninių dokumentų bei norminių teisės aktų sudarymas, moksliniai tyrimai, bandomieji, eksperimentiniai, technologiniai ir projektiniai darbai. Papildoma informacija: www.kazniisa.kz

Pranešimą paskelbė: Inga Ibėnienė, UAB „AGA-CAD”

Parašykite komentarą