Pirmas šalies gyventojas, dalyvavęs pensijų kaupime ir sulaukęs pensinio amžiaus, jau pateikė „Sodrai“ prašymą įsigyti standartinį pensijų anuitetą. „Sodra“ centralizuota pensijų anuitetų mokėtoja tapo nuo liepos 1-osios.
„Sėkmingai įgyvendinome pensijų kaupimo reformą, atsižvelgdami į pensijų kaupimo dalyvių lūkesčius ir socialinio draudimo tendencijas. Pensijų anuitetų mokėjimo paslauga yra neatsiejama visos pensijų kaupimo sistemos dalis ir daugelis dirbančiųjų pensijų kaupime jau dalyvauja, o šiemet pensijai kaupti pradeda dar daugiau nei 30 tūkst. gyventojų, skaičiuojant sutikusius kaupti po paraginimo ir sudariusius sutartis savarankiškai. Tai rodo augantį pasitikėjimą šia sistema“, – sako socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė.
Nuo liepos naujais pensijų kaupimo dalyviais tapo daugiau nei 26 tūkst. gyventojų, kurie kaupti pensijai pakviesti šiemet. Nuo metų pradžios dar daugiau nei 5 tūkst. gyventojų patys sudarė pensijų kaupimo sutartis.
Iš viso pensijų kaupimo sutartis yra sudarę beveik 1,35 mln. gyventojų. Daugeliui jų sulaukus senatvės pensijos amžiaus pensijų anuitetus – periodines išmokas už sukauptą sumą visą likusį gyvenimą mokės „Sodra“, kaip papildomą savarankiškai sukauptą pensiją.
„Nuosekliai rengėmės pradėti teikti naują, socialiniam draudimui nei visai būdingą pensijų anuitetų paslaugą ir reikia įvertinti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) indėlį – jų žinios, pensijų anuitetus turinčių šalių patirtis, rekomendacijos padėjo sukurti tarptautinius standartus atitinkančią paslaugą, kuri didžiausią naudą kurs mūsų klientams“, – sako „Sodros“ direktorė Julita Varanauskienė.
Kur kreiptis, ką rinktis?
Pensijų anuitetą reikės įsigyti, jeigu gyventojas bus sukaupęs 10 tūkst. eurų ir daugiau. Ši riba kas penkerius metus bus indeksuojama.
Sulaukę senatvės pensijos amžiaus ar anksčiau, bet likus ne daugiau nei 5 metams iki pensijos, gyventojai galės pasirinkti vieną iš trijų pensijų anuitetų rūšių.
Standartinio pensijų anuiteto periodinės išmokos bus didžiausios ir garantuotai mokamos visą likusį gyvenimą. Laikui bėgant jos galės būti didesnės, jeigu „Sodros“ Pensijų anuitetų fondo investicijų grąža bus didesnė, nei jau įskaičiuota į išmoką. Tačiau mažėti negalės. Valstybė garantuoja, kad gyventojai visą likusį gyvenimą gaus jiems priklausančias išmokas.
Standartinio pensijų anuiteto su garantuotu mokėjimo laikotarpiu išmokos bus šiek tiek mažesnės nei standartinio pensijų anuiteto, tačiau jeigu gavėjas nesulauktų 80-ies metų, iki tol laikotarpio neišmokėta suma atitektų paveldėtojams. Tačiau vėlgi garantuojama, kad išmokos bus mokamos visą laiką ir nemažės. Ši pensijų anuiteto rūšis aktuali tiems, kam svarbus lėšų paveldėjimas.
Gyventojai, kuriems priimtina investavimo rizika ir kurie tikisi, kad sukauptos sumos dalį palikę pensijų fonde, gautų didesnę investicinę grąžą, gali rinktis atidėtąjį pensijų anuitetą. Tuomet į „Sodros“ pensijų anuitetų fondą būtų pervedama tik dalis jų sukauptos sumos, už kurią būtų užtikrinamos periodinės išmokos visą likusį gyvenimą nuo 85 metų. O pensijų fonde likusią sumą iki 85 metų mokėtų šias lėšas investuojanti pensijų kaupimo bendrovė. Išmokos svyruotų – gali augti ar mažėti – tai priklauso nuo investavimo rezultatų, tačiau pensijų fonde likusi neišmokėta suma būtų paveldima.
Norėdami įsigyti anuitetą, pensijų kaupimo dalyviai sulaukę senatvės pensijos amžiaus, ar išėję į išankstinę pensiją likus ne daugiau kaip 5 metams iki senatvės pensijos, turės kreiptis į pensijų kaupimo bendrovę dėl sukauptų lėšų išmokėjimo.
Ten pat jie galės pasirinkti pensijų anuiteto rūšį ir pateikti prašymą „Sodrai“ skirti pensijų anuitetą – vieno langelio principu arba pateikti prašymą mokėti pensijų anuitetą tiesiogiai „Sodrai“. „Sodra“ apskaičiuos ir priims sprendimą mokėti tam tikro dydžio anuitetą ir apie tai informuos gavėją, tačiau žmogus galės dar per 10 darbo dienų pateikti prašymą atsisakyti pasiūlyto pensijų anuiteto.
Nuo ko priklauso pensijų anuiteto dydis
Kiekvieno gyventojo pensijų anuiteto dydį labiausiai lems žmogaus pensijų fonde sukaupta suma, jo amžius, „Sodros“ pensijų anuitetų fondo investicijų grąža ir demografinės tendencijos šalyje.
„Sodros“ aktuarai atliko tyrimą – remiantis ilgamete statistika apskaičiavo, kad 65 metų sulaukęs pensijų kaupimo dalyvis, kuris turėtų įsigyti anuitetą, vidutiniškai gyvens dar 20 metų, o daugiau nei pusė jų šią ribą perkops. Pensijų anuitetas užtikrina stabilias nuolatines pajamas, net jeigu žmogus gyventų ilgai – kaip ir senatvės pensija, pensijų anuitetas bus mokamas tol, kol žmogus bus gyvas.
„Esminis žodis čia, tikriausiai, yra pensija. Pensijų kaupimo tikslas nėra tiesiog sutaupyti pinigų senatvei – tikslas užsitikrinti didesnę pensiją – stabilias garantuotas pajamas visą likusį gyvenimą.
Nors pirmų pensijų kaupimo dalyvių, kurie bus sukaupę 10 tūkst. eurų, išmokos šiuo metu sudarys apie 10 proc. priedą prie senatvės pensijos, tai neturėtų stebinti. Vis dėlto senatvės pensijos stažą įgyjame 35 – 50 metų, o pensijų kaupime dalyvaujame dar tik 15 – 16 metų.
Bėgant laikui ir pensijų anuitetų gavėjų skaičius, ir jų sukauptos sumos, ir pensijų anuitetų išmokos augs“, – sako „Sodros“ pensijų anuitetų skyriaus vedėja Daiva Gerulytė.
Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) duomenimis, įvertinus sukauptų lėšų dydį, iki 2022 metų 4 proc. į pensiją išeinančių kaupimo dalyvių įsigis anuitetą, 19 proc. gyventojų, sukaupusių mažiau nei 10 tūkst. eurų, gaus periodines išmokas, o dauguma – 77 proc. galės visą sukauptą sumą, mažesnę nei 5 tūkst. eurų, atsiimti iškart.
Vis dėlto jau po 10 metų daugiau nei pusė pensijų kaupimo dalyvių turės įsigyti pensijų anuitetą, o 2040 metais 90 proc. gyventojų, dalyvavusių pensijų kaupime ir išeinančių į pensiją, bus sukaupę per 10 tūkst. eurų.
Šalies gyventojai pensijų fonduose yra sukaupę 3,76 milijardo eurų, vidutiniškai – 2800 eurų kiekvienam kaupimo dalyviui. Iki šiol kaupimo dalyviams, išėjusiems į pensiją, jau išmokėta 225 mln. eurų.
Pranešimą paskelbė: Saulius Jarmalis, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SODRA)