Verslas

Skolų išieškojimas iš ES šalių skolininkų

Verslo pasaulyje vis dažniau plėtojami tarptautiniai santykiai. Lietuvos įmonės nevengia bendradarbiauti su užsienio bendrovėms, o dažniausia verslo santykių kryptis – Europos Sąjungos šalys. Tačiau ne visi bendradarbiavimo atvejai sėkmingi. Kone pats nemaloniausias, tačiau pasitaikantis Lietuvos įmonėms reiškinys yra skolų išieškojimas iš ES šalių skolininkų. Kaip vyksta šis procesas ir ką reikia apie jį žinoti?

  • Kreipimasis į teismą

Jei taikiai atgauti skolos iš ES valstybėje gyvenančio piliečio ar joje registruotos įmonės nepavyksta, skolų išieškojimas vykdomas pagal teismo sprendimą. Pateikiant ieškinį teismui, turėsite pridėti skolos atsiradimą pagrindžiamus dokumentus, pateikti duomenis apie save ir skolininką. Jei nekyla jokių nesklandumų, tokių skolų išieškojimas paprastai priteisiamas pirmojo teismo posėdžio metu. ES šalyse išduoti teismo sprendimai be jokių papildomų procedūrų (išskyrus vertimą į kitos šalies kalbą), galioja visose ES valstybėse.

  • Europinis sąskaitos blokavimo įsakymas (ESBĮ)

Nuo 2017 m. skolų išieškojimas tarp ES valstybių, išskyrus Daniją ir Jungtinę Karalystę, vykdomas pagal ESBĮ įsakymą. Jo pagrindu atlikus tam tikras procedūras, blokuojama skolininko sąskaita. Šį procesą galima pradėti tiek prieš pradedant teismo procesą dėl bylos esmės, tiek jam vykstant ar po jo. Pirmiausia teismui, kuriame vyksta procesas, siunčiama užpildyta speciali forma. Teismas svarsto šios skolos išieškojimo užtikrinimo priemonės būtinumą ir priima sprendimą. Jei ESBĮ prašymas patenkinamas, skolininko sąskaitoje areštuojama įsiskolinimo suma.

  • Europos mokėjimo įsakymas (EMĮ)

Pasinaudoti šio  įsakymo suteikiamomis teisėmis galima tik tada, kai skolininkas pripažįsta skolą ir tarp šalių nekyla jokių ginčų. Šiuo atveju taip pat pildoma speciali forma ir siunčiama skolininko gyvenamosios vietos apylinkės teismui. Teismo priimtas sprendimas siunčiamas skolininkui, kuris gali su juo sutikti arba jį užginčyti. Pirmuoju atveju, jei skolininkas sutinka, skolų išieškojimas pradedamas vykdyti pagal skolininko šalyje galiojančią tvarką. Na, o jei skolininkas pateikia prieštaravimą, pradedamas teismo procesas.

Šiais tarptautinių santykių plėtojimo laikais skolų išieškojimas iš kitų valstybių gyventojų nėra problema. Nusimanant apie šias procedūras, veiksmų galima imtis ir patiems, o poreikiui esant, kreiptis pagalbos į teisininkus.

Parašykite komentarą