Verslas

Skolintojai: siūlomos įstatymo pataisos dėl skolinimo atidėjimo pažeidžia vartotojų interesus ir ES teisės aktus

Siūlomos įstatymo pataisos, kuriomis siekiama įtvirtinti 2 dienų atidėjimo terminą norintiems gauti vartojimo paskolą, pažeidžia vartotojų interesus ir galiojančios Europos Sąjungos (ES) teisės aktus, mano Lietuvos vartojimo lizingo ir kredito asociacija (LVLKA). Asociacijos užsakymu tyrimų bendrovės „Spinter“ atlikta apklausa rodo, kad 67 proc. šalies gyventojų vartojimo paskolos gavimo greitį vertina kaip svarbų arba labai svarbų paslaugos aspektą.

Lietuvos banko LR Seimui šių metų kovo mėn. pateiktuose siūlymuose rekomenduojama, kad asmeniui išreiškus pageidavimą gauti vartojimo paskolą, pirmiausia būtų taikomas 48 val. atidėjimo terminas. Jam praėjus, vartotojas turėtų dar kartą patvirtinti savo pageidavimą ir tik tuomet paskola būtų išduota.

„Tokios pataisos prieštarauja pačiai vartojimo paskolų idėjai: žmonės visame pasaulyje tokias paskolas dažniausiai ima santykinai trumpam laikotarpiui ir būtent tuomet, kai lėšų prireikia greitai, pavyzdžiui, skubių neplanuotų išlaidų atveju, o alternatyvių finansavimo šaltinių nėra. Įvedus net 2 dienų atidėjimo terminą, iš vartotojo atimama galimybė pasiskolinti tokiose situacijose“, – sako Viktoras Milkevičius, LVLKA vadovas.

Asociacijos vertinimu, tokie ribojimai būtų beprecedenčiai Europos Sąjungoje (ES) ir prieštarautų galiojančiai ES direktyvai dėl vartojimo kredito – jie būtų neproporcingai griežti ir apribotų vartotojų pasirinkimo laisvę. Asociacijos narių nuomone, priėmus tokias pataisas, vartojimo paskolos būtų viena griežčiausiai reguliuojamų paslaugų ir prekių Lietuvos rinkoje. Jų reguliavimas būtų griežtesnis net už alkoholio įsigijimo apribojimus, kurie taikomi tik naktį.

„Mes suprantame ir palaikome patį šių pataisų tikslą – apriboti vartotojams galimybę skolintis impulsyviai, pavyzdžiui, paveiktiems alkoholio. Tačiau esame įsitikinę, kad šią problemą galima spręsti kur kas švelnesnėmis ir adekvatesnėmis priemonėmis. Viena jų – skolinimosi ribojimas naktį, kurį mes visiškai palaikome. Tačiau nepritariame, kad dėl pasitaikančių kraštutinių atvejų būtų tiesiog baudžiami visi vartotojai“, – teigia V. Milkevičius.

Anot jo, siūlomų ribojimų kraštutinumą puikiai iliustruotų situacija, jei jie būtų pritaikyti bet kokioms kitoms prekėms ar paslaugoms: „Įsivaizduokite, kad atėję į parduotuvę alkoholio arba saldainių galėtumėte nusipirkti tik su 2 dienų atidėjimu. Juk abi šios prekės, vartojant nesaikingai, gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai. Tačiau realus tokių ribojimų taikymas atrodytų absurdiškai ir būtų vertinamas kaip didelis vartotojo laisvės ribojimas. Tad kodėl finansinei paslaugai turėtų būti taikomi kitokie kriterijai?“, – klausia Asociacijos vadovas.

Reprezentatyvaus „Spinter“ tyrimo metu iš viso apklausti 1.007 18-75 m. amžiaus respondentai iš visos Lietuvos.

Apie LVLKA

LVLKA steigėjai yra didžiausią klientų skaičių turinčios vartojimo lizingo ir kredito bendrovės Lietuvoje: „General Financing“, „Moment Credit“ ir „MCB Finance“ (Credit24). Asociacija siekia įtvirtinti profesionalaus vartojimo lizingo ir kreditų paslaugų teikimo standartus, kad finansų įmonės atsakingai teiktų finansines paslaugas.

Daugiau informacijos:

Augustė Sturlytė
Gravitas Partners
Mob. 8 655 76613
El. paštas: auguste@gravitas.lt

Parašykite komentarą